Ne İşe Yarar

Metabolizma Neden Yavaşlar 6 Madde de İnceledik

Metabolizma Neden Yavaşlar 6 Madde de İnceledik

Metabolizma hızı kilo vermek için çok önemlidir. Günlük yaşam içerisinde yapılan bazı hatalar Metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir. Peki 6 maddede metabolizma neden yavaşlar konusunu inceleyelim.
Bu hataları yapmak ve değiştirmemek kilo vermeyi zorlaştıran etmenlerin başında geliyor. Hatta kilo vermeyi bırakın kilo alınmasına bile neden olabilir. İşte Metabolizma yavaşlatan 6 yaşam tarzı hatası ;

1.Çok Az Kalori Yemek

Az kalori almak metabolizmada büyük ölçüde azalmaya neden olacaktır. Kilo vermek için kalori açığı gereklidir. Fakat bunun dengeli bir şekilde olması gereklidir. Kalori alınmasının çok azaltılması ile birlikte vucüt
yemeğin kıt olduğunu algılar ve kalori yakımını düşürür.
Yapılan araştırmalarda 1000 kalori altına düştüğünde kalori yakımının da büyük ölçüde etkilendiği görünmektedir.
Kalori kısıtlamasıyla kilo verecekseniz bile çok fazla veya uzun süre kısıtlamayınız.

2.Yeterince Protein Alımı

Protein yemek sağlıklı bir kiloya ulaşmak veya korumak için çok önemlidir. Protein metabolik hızı karbonhidrat veya yağdan daha fazla arttırır. Artan protein alımı, kilo kaybı ve bakım sırasında metabolik hızın korunmasına yardımcı olur.
Her ne kadar metabolik hız kilo kaybı sırasında kaçınılmaz olarak yavaşlasa da ve kilo kontrolü sırasında daha yavaş olmaya devam etse de, kanıtlar yüksek protein alımının bu etkiyi en aza indirebileceğini göstermektedir.

3.Hareketsiz Bir Yaşam

Günlük hareketsiz bir yaşam metabolizma hızını düşürmektedir. İnsanlar günlük yaşam içerisinde fazla hareket imkanı bulamayabilir. Bu metabolizma hızından da öte sağlık açısından olumsuz etkilere sahiptir. Günlük spor yapmak kalori yakmaya yardımcıdır , ayrıca ayağa kalkmak , temizlik yapmak , merdiven inip çıkmak gibi temel fizisel aktivitelerde kalari yakımına neden olacaktır.
Etkin olmayan olmak, gün boyunca yaktığınız kalori sayısını azaltır. Oturumu en aza indirmeye ve genel aktivite seviyenizi arttırmaya çalışın.

4.Yeteri Kadar Uykusuzluk

Uykusuzluk metabolizma neden yavaşlar sorununa bir diğer cevaptır. Uyku genel sağlık içinde son derece önemlidir. İhtiyaçtan daha az uyulması çeşitli sağlık sorunlarınıda birlikte getirir. Yapılan bazı araştırmalarda yeteri kadar uykusunu almayan bireylerin , metabolik hızını düşürebileceğini ve kilo alma olasılığını artırabileceğini belirtiyor.
Yeterli, yüksek kaliteli uyku almak ve gündüz yerine geceleri uyumak, metabolik hızınızın korunmasına yardımcı olabilir.

5.Şekerli İçecekler İçmek

Şekerli ve paketlenmiş içecekler sağlığa zararlı olduğu gibi metabolizma hızınıda düşürmektedir. Yüksek şekerli tüketim yapmak insülin direnci , diyabet ve obezite gibi çeşitli hastalıklara da neden olabilir. Sık şekerli tatlandırılmış içecekler tüketmek metabolizmanızı yavaşlatabilir.

12 haftalık kontrollü bir çalışmada, kilolarını% 25 oranında fruktozla tatlandırılmış içecek olarak tüketen kilolu ve obez kişiler, kilo almayı sürdüren bir diyette metabolik oranda önemli bir düşüş yaşamıştır. Yüksek miktarda fruktoz içeren içecek alımı, metabolizma hızını azaltabilir ve göbek ve karaciğerinizde yağ depolanmasını teşvik edebilir.

6.Güç Antreman Eksikliği

Ağırlık çalışmak yavaşlaya metabolizmayı hızlandırmak için güzel bir yöntemdir. Güçlendirme ve ağırlık antremanları , fazla kilolu veya obez olanlarda da metabolik hızı arttırdığı gözlenmiştir.
Vücudunuzdaki yağsız kütlenin çoğunu oluşturan kas kütlesini arttırır. Daha yüksek miktarda yağsız kütlene sahip olmak istirahatte yaktığınız kalori miktarını önemli ölçüde artırır. Güç antrenmanı kas kütlesini arttırır ve kilo kaybı ve yaşlanma sırasında metabolizma hızınızın korunmasına yardımcı olur.

Bu yazımız içerisinde Metabolizma Neden Yavaşlar konusuna 6 madde ile açıklama getirmeye çalıştık. Metabolik hızın artması için günlük yaşam tarzının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Kötü yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları zaman içerisinde kilo almanıza neden olacaktır. Mümkün olduğu kadar bu maddlere uymak bir nebze de olsa metabolizma hızını artıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.