Ne İşe Yarar

Spermiogram Normal Değerleri Hakkında Bilgiler

Spermiogram Normal Değerleri Hakkında Bilgiler

Spermiogram testi erkeklerin yaptığı bir çeşit testtir. Bu test ile birlikte erkekte sperm durumuna bakılır. Neden bu teste ihtiyaç duyulur. Spermiogram normal değerleri nelerdir , düşük ve yüksek değerler ne anlama gelir genel olarak inceleyeceğimiz bu yazımızda yorumlarınızı bekliyoruz. Sperm Testi için hangi bölüme gidilir içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Neden Spermiogram Testi Yapılır

Spermiogram erkeklere yapılan bir analizdir. Çiftler belirli bir süre de çocuk sahibi olamayabilirler. Hem kadın hem de erkekler çeşitli
testler yapılarak çocuk olmamasının nedenleri araştırılır. Kadınlar için süreç farklı izlerken erkeklerde en büyük veriyi sperm testi sunmaktadır.
Bu testin yapılması ile birlikte erkekte yeteri kadar sperm var mı varsa ne durumda gibi konular incelenir. Genel olarak erkekten kaynaklanan
sorunlar Spermiogram ile birlikte tespit edilir ve buna yönelik bir tedavi süreci başlar. Sperm üzerinde etkili olduğu belirtilen bir ürün Proxeed Plus makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Spermiogram Normal Değerleri Nelerdir

Hacim. 2mL ve üstü. pH Total Sperm Sayısı. 40 milyon/ejakulat ve üstü. Motilite. >%50 ileri hareket. >%25 hızlı ileri hareket. Morfoloji. %14. Lökosit. <1 milyon/mL. Immunobead test. <%50. MAR test.

Sperm analizi için numune verdikten sonra kısa süre beklenmesi gerekmektedir. Bu süre genelde bir günü geçmez veya gün aşırı olarak size teslim edilir.
Peki Spermiogram sonuçlarını aldınız fakat bu konu hakkında bilginiz bulunmuyor ise çeşitli kriterlele belirlenen Spermiogram Normal Değerleri nelerdir inceleyiniz.
Öncelikle bu en doğru bilgi için bir üroloji hekimine başvurmanızda fayda var.

Spermiogram Testi için WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve Kruger Morfolojisi kriterlerine göre normal sperm değerlerini aşağıda sizler ile paylaştık;

Volüm : Spermiogram sonucunda volüm ne ifade eder merak edenler için bu miktar anlamına gelir. Bazı kaynaklarda 2 – 6 arasında olması gerekiyor derken bazı kaynaklar 1,5 ‘ten yukarı olmasının yeterli olabileceğiniz belirtiyor.
Bu rakamlardan az ise meni kanallarında bir tıkanıklık olabileceğini işaret ediyor olabilir.

Konsantrasyon : Analizde 1 mililitrede bulunan sperm sayısını ifade eder. 15 milyon üzerinde olması normal olarak kabul edilir.

Toplam Sperm Sayısı : Sperm sayısının toplamını ifade eder. 40 milyon normal olarak kabul edilmektedir.

Spermiogram Motilite :


Bu hareketliliği ifade etmektedir. Bu sonuç en önemli veriler arasında kabul edilir. Bazı kaynaklarda 4 derece üzerinde durulmaktadır.
1. İleri- Hızlı
2. İleri – Yavaş
3. Yerinde hareketli
4. Hareketsiz
Bunları ele aldığımızda 1 ve 2 toplamı 32 geçmesi yeterli olarak kabul edilir. Yani ileri hızlı ve yavaş hareketli spermlerin 32 olması normal değer kabul edilir.

Sperm Testinde a b c d ne işe yarar makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Spermiogram Morfoloji : Bir diğer önemli kriterdir. Sperm şeklini ifade etmektedir. Normal olarak kabul edilen değer en az 4 ‘tür. Yani bu rakamdan büyük olması beklenir.

Ph : Spermiogramda normal değer 7.2 – 8.0 olarak kabul edilir.

Aglütinasyon : Sperm testi sonuçlarında görebeleceğiniz bir diğer kısım da Aglütinasyondur. Bu pozitif ise spermlerin değişik yerlerinden yapışmalarını işaret eder. Kalıcı olmayabilir fakat olması immünolojik nedenli kısırlık olabileceğini belirtebilir.

Sperm Analizi sonrasında bazı terimlerle karşılaşabilirsiniz. Bu kısımda bu terimlerin ne anlama geldiğini sizlerle ile paylaşacağız.

Normospermi : Spermiogram da üç önemli kriterin normal değerlerde olduğunu ifade eder. Sayısı, hareketliliği ve şeklinin normal değerlerde olduğunu belirtir.

Oligospermi : Sperm analizi sonucuna göre yeterli sayının olmadığını belirtir.

Astenospermi: Sperm hücrelerinde hareketliliğin istenilen seviyede olmadığı ve hareketliliği az olduğu anlamına gelmektedir.

Teraspermi : Normal sperm oranının düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Oligoastenoteratospermi: 3 önemli kriterin de sorun olduğu anlamına gelir.

Azospermi : Yapılan sperm analizi sonucuna göre hiç sperm bulunmamasına verilen isimdir.

*Bir Hatırlatma : Sperm testi bir kere yapıldıktan sonra yukarıda olumlu veya olumsuz sonuçlar ile karşılaşılması halinde tekrar yapılmasında fayda bulunuyor. İki test yapılması arasında en az 15 günlük sürenin olması gerekiyor.
Hatta imkanlar dahilinde bir kaç kez farklı merkezlerde yapılabilir.

Değerli ziyaretçilerimiz sizde bize yorum kısmından Sperm testi sonuçlarınız atarark normal değerlerde olmup olmadığını kontrol ederek sizlere cevap verebiliriz. Fakat en doğru bilgiyi uzman bir hekimden almanız daha faydalı olacaktır.

Yararlanılan Kaynaklar:
https://www.memorial.com.tr
https://www.acibadem.com.tr
https://www.spermtesti.net/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Nizamettin kol dedi ki:

  sperm testi sonuç yorumu yapabilir misiniz .

  sayı mil/ml:78
  total motilite:54
  ileri hızlı:26
  yavaş ileri:20
  yerinde hrk:8
  hareketsiz:46
  normal form:2

  şimdiden teşekkür ederim.

  1. neiseyarar dedi ki:

   Merhaba, spermiogram sonuçlarınızın yorumlarını yukarıdaki kriterlere bakarak kendinizde değerlendirebilirsiniz.

   Sonuçlara baktığımzda herşeyin normal düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat diğer sonuçları eksik yazmışsınız.

 2. misafir ziyaretçi dedi ki:

  Sperm testi sonucunda hareketlilik düşük çıktı , doktora gittim muayne sonrasında varikosel 2 derece dedi. Fakat çeşitli ilaçlar ile şansın % 20 artar dedi. Fakat varikolsel ameliyatı sonrası 6 ay içerisinde sperm hareketliliği artar diyor ama garantisi yok diyor. Acaba ilaçlar ile birlikte takviyeler alsam işe yarar mı ?

  1. neiseyarar dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Tabi en doğru kararı hekim ile birlikte siz verebilirsiniz.Ameliyat olmak istemiyorsanız, İlaç ve diğer takviyeler ile bir süre deneme yapabilirsiniz. Örneğin 4 ay veya 5 ay bu şekilde deneme yapabilirsiniz.

 3. Brn dedi ki:

  Volüm:2
  Görünüm:kirli sarı
  Lifekasyon:30 dk
  Sperm sayısı:5
  Toplam sperm s:10
  Hareketlilik:12
  +4 ileri hareketli:3
  +3 doğrusal olmayan:3
  +2 yeinde hareketli:6
  +1 hareketsiz:88
  Lokösit:13-14
  Eritrosit:negatif
  Aglütinasyon:negatif
  Ph :7.1
  Morfoloji:0
  Zeucit ve klomen hap verdi doktor

 4. Inci dedi ki:

  Volüm. 3.4 ml
  pH 7.4

  Viskozite . Normal
  Aglütinasyon . Negatif
  Fruktoz . Pozitif
  Motilite. 37 derece 2saate
  Morfoloji (spermac boya ile.)
  Sperm sayısı 6.150.000 ml
  Mikroskobik tetkik. Her sahada 30.35 sperm hücresi 4.5. Lökosit ve 7.8 yuvarlak hücre (roundcell=Lökosit+testikuler hucre) görüldü.

 5. Salih dedi ki:

  Sperm testi a+b 43 çıktı bu sayı yeterli midir?

 6. Giray dedi ki:

  Bu sperm sayısını yükseltmek ne zor ya, sayı düzelir derken başka bir sorun çıkıyor. Hıza bakılıyor. Sperm testi fiyatları zaten ayrı bir konu. Maddi ve manevi olarak insanı yıpratıyor.

 7. Faruk dedi ki:

  Sperm Sayı 46.000.000
  Yavas ileri Hareketli %16
  İleri hareketli %6
  Yerinde hareketli %18
  Hareketsiz %60

  AMORf %7
  Spiral% 8
  NORMAL FORM %28
  BAS ANOMALIS küçükbaş %20 büyükbas.% 8
  BOYUN ANOMALISI %22
  KUYHUk ANOMALISI%7

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.