Ne İşe Yarar

Burun Kılları Ne İşe Yarıyor

Burun Kılları Ne İşe Yarıyor

Bu zamana kadar hiç merak ettiniz mi? Burun kılları ne işe yarıyor ? Belki hiç bu zamana kadar dikkat etmediniz veya ilgilenmediniz. Fakat yapılan araştırmalar da burun kıllarının ne işe yaradığını öğrenmemiz mümkün olabiliyor.

İnsanın yaşı küçük olduğunda burun kulları çok kısadır hatta belli bile değildir. İnsan yaş aldıkça belirginleşir. Hatta bazı insanların burun deliklerinden dışarıya çıkacak kadar uzun olduğunu görebilirsiniz. Umarın bu yazıyı okuduğunuzda yemek yemiyorsunuzdur 🙂
Bu uzun kılları gerçekten dışarıdan bakıldığında sinir bozucu olabilir.

Burun Kılları Ne İşe Yarıyor

Ancak burun kıllarının aslında önemli bir görevi vardır. Nefes aldığımızda sadece oksijeni içimize çekmiyoruz. Aynı zamanda kir , virüs , bakteri gibi zararlı şeyleride içimize çekiyoruz. Bu zararlıları burun kullarımız içimize girmeden yakalıyor.
Vücudumuza girmelerini önlüyor. Burun kılları hakkında belki de hiç bilmediğiniz bir bilgi daha , iki çeşit burun kılı olduğunu belirtelim.

Burun içinde minik kıllar bulunuyor. Bunlar ileri geri sallanıyorlar ve böylece daha minik zararlıları tutuyorlar.
İkinci tip burun kıllarına vibrissae adı verilir. Nispeten daha uzundur. Daha büyük parçacıkları tutar.

Burun kıllarının önemli görevleri olmasına rağmen, bir çok kişi rahatsız olur. Uzayan burun kıllarını kopartarak kurtulmaya çalıyorlar. Koparmak yerine kısaltmayı tercih etmek daha sağlıklı bir yoldur.
Aşırı kısa kesilmesi de görevlerini tam olarak yapmasına engeldir.

Kısaca burun kılları, hava içerisinde bulunan zararlı maddelerin vücuda girmesini engellemeye yarıyor.

Burun Kılları Ne İşe Yarıyor 1

Son dönemlerde dünyada ve Türkiyemizde hava kirliliği gittikçe artan ve çok tartışılan bir konudur. İyiye gitmeyen bu durum için bir şekilde önlem alınması gerekiyor. Hatta bazı ülkelerde önlem amacıyla
maske kullanımı bile gündemde. Fakat yaratılıştan olarak burun kıllarımız bizim için daima koruyucu bir görevi bulunuyor. Uzmanların tavsiyesi ise burun kılları görüntü olarak rahatsızlık verici olsada tamamen koparmayın fakat kısaltabilirsiniz şeklinde.

Burun kılları ne işe yarıyor konusunda daha fazla bilgiye sahipseniz bizi yorumlarınız ile bilgilendiriniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.