Ne İşe Yarar

Batikon Ne İşe Yarar ? Hakkında Bilgiler

Batikon Ne İşe Yarar ? Hakkında Bilgiler

Batikon günlük hayatta çok duyabileceğimiz bir kelime değildir.Ancak hastane ortamında oldukça geniş bir kullanımına sahiptir.Özellikle ameliyat öncesinde ve sonrasında kullanılmaktadır. .Reçetesiz olarak eczanelerden satın alabilirsiniz.

Batikon Ne İşe Yarar Kullananlar

Bu başlık altında biraz daha detay bilgi vermeye çalışacağız.Öncelikle hastanelerin amaliyathanelerinin demirbaşı dersek yanlış bir ifade olmaz.Kesi yapılacak bölgeye bolca sürülür.Ameliyat sonrasında çıkan bandajdan sonra batikon ile belirli bir süre tedavi devam edilir.Kesilere ve yaralara dıştan uygulanır.Tam olarak ne işe yarar diye merak ediyorsanız hemen şöyle açıklamaya çalışalım.

batikon

batikon nedir

Vücut bazı durumlarda mikrop kapmaya çok uygundur.Örneği ameliyat sonrası kesi , yağ bezesinin çıktıktan sonrası , bebeklerin göbek bağı düşmeden öncesi veya açık olan yaralarda bu kapsama girebilir.Bu gibi durumlarda batikon kullanılarak mikropların kırılması ve tamamen yok etmesi sağlanmaktadır.Tabi bu pansuman işlemi sırasında vücut dokularına hiç bir şekilde zarar vermeden yapması ise artı bir avantajdır.

Batikon Nasıl Kullanılır

Değerli ziyaretçilerimiz hekiminizin size önerdiği kullanım şeklini esas alarak kullanızı tavise ediyoruz.

Batticon® Solüsyon kullanılmadan önce, kişinin iyoda karşı duyarlılığı test edilmelidir. Bunun için deri üzerine birkaç damla Batticon®Solüsyon damlatılıp, bu alanın 30 dakika ilaçla kaplı tutulması sağlanır. Süre sonunda herhangi bir reaksiyon oluştuğu gözlenirse, bu kişi için Batticon® Solüsyon’un kullanışı kontrendike demektir.
Deriye uygulamada, doğrudan kullanılmaya hazır şekilde üretilmiş olduğundan, seyreltilmeksizin en az 1 dakika, en yüksek endikasyon için ise 5 dakika uygulanmalıdır.
Cerrahi el dezenfeksiyonu için; eller 5 dakika boyunca 5 ml Batticon® Solüsyon ile ovularak kurutulur.
Ameliyat sahasının hazırlanması; opere edilecek alanın genişliğine göre yeterli miktarda Batticon® Solüsyon uygulama alanına 5 dakika boyunca sürülerek kurutulur. Mukoza veya yaraların yıkanması durumunda ihtiyaca uygun kullanılmalıdır. Belli uygulamalar içen Serum Fizyolojik veya Ringer Solüsyonu ile karıştırılır.
Jinekolojide, vajina ve vulva lavajı şeklinde seyreltme yapılarak (1/10 oranında) uygulanır.

Ürolojide, mesane yıkanmasında lavaj şeklinde seyreltme yapılarak (1/10 oranında) uygulanır.
Ortopedide, osteomyetik lokal enfeksiyonunun tedavisinde seyreltilerek (1/20 oranında), alçı yerinin hazırlanmasında seyreltmeden uygulanır.
Göğüs ve kalp cerrahisinde, mediastinit tedavisinde seyreltilerek (1/10 oranında) irrigasyon solüsyonu olarak uygulanır.

Deri üzerinde ki rahatsızlıklar için kullanılan bir krem olan Nerisona C Krem içeriğimizde çok faydalı bilgiler sizlerle paylaşılmıştır.

Batikon Hakkında Diğer Sorular

Günde kaç kez kullanılır? Doktorunuzun tavsite ettiği şekilde kullanmaya çalışınız.Yara ve uygulanacak bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.
Bebeklerde kullanımı ? Yeni doğan bebeklerin göbek bağı düşene kadar kullanılabilir onun dışında ki kullanım amaçları için hekime danışınız.
Batikon acıtır mı ? En merak edilen sorulardan birisi de acıtma hakkında olan sorudur.Genel olarak her hangi bir acıma söz konusu yoktur.

Batikon lekesi çıkar mı ?Kullananların özellikle halı veya günlük kullandıkları koltuk yatak vs gibi yerlerde kullanmaması veya dikkatli kullanmasını tavsiye ediyoruz.Lekeleri zor çıkabiliyor.Kuru bir yerde uygulama yaptığınızda yere damlasa bile kolaylıkla çıkartılabilir.

Ne kadar ? Reçetesiz olarak satın alabileceğiniz batikon fiyatı 10 liradan başlayan fiyatlarlar

Batikon ile ilgili merak ettiğiniz soruları bize yorum olarak yazabilirsiniz, araştırıp yanıt vereceğimize emin olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Aybüke dedi ki:

  Sezeryan sonrasında doktorum verdi, günde bir kere gazlı bez ile sürülecek yaklaşık 10 gün bu pansuman yapılacakmış.Batikon yakar mı cevap verirseniz sevinirim.

  1. neiseyarar dedi ki:

   Merhaba Aybüke ,
   Batikon yakmadığını söyleyebilirim.En azından tentürdiyot gibi yakmıyor.Sürdükten sonra yine bir yorumunu bekliyoruz.

 2. Yeliz Bıçakcılar dedi ki:

  Batikon sürdükten sonra banyo yapılır mı ?

  1. neiseyarar dedi ki:

   Doktorunuz daha kesin bir bilgi verecektir.Eczaneden aldığınızda sorabilirsiniz.Ayrıca ameliyatlı bölge için kullanılıyorsa banyo için doktor onayı almanızı tavsiye ederiz.Sağlıklı günler.

 3. Uzman Doktor dedi ki:

  Batticon candır.

 4. Nadide Sarpkaya dedi ki:

  Doktorum batikon antiseptik solüsyon verdi günde iki kere sürmemi istedi ,ilk sürdüğümde her hangi bir yanma acıma olmadı fakat 2 hafta sürmemi tavsiye etti batikon antiseptik solüsyon ne işe yarıyor ki ?cevap verirseniz sevinirim.

  1. neiseyarar dedi ki:

   Batikon sürülen bölgede ki mikropları yok ediyor ve aynı zamanda oluşmamasını sağlıyor.Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve süre boyunca kullanmaya özen gösteriniz.

 5. Stephenmig dedi ki:

  Dudağimda cilt probleri var.Batikon dudağa sürülür mü ?
  Yutulması zararlımı acaba.

 6. Davut Yaman dedi ki:

  Çok söylemesi ayıp basur için batikon kullanıldığını duydum .Gerçektende batikon basura iyi gelir mi ?

 7. Gülsüm Sena dedi ki:

  Batikonu bebeğimin göbek bağı için aldım.Fakat bir hafta içerisinde düştü batikon kullanıyordum.
  Şimdi bayağı bir arttı batikon açıldıktan sonra kullanım süresi ne kadar acaba.

 8. esra dedi ki:

  yenidoğan servisinde piccline veya demar yolu acarken küvöz içerisinde batikonu 1veya 2 saat ısıtmak sakıncalımıdır (küvöz ısıssı 34-36 nem oranı %60 civarı)

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.