Ne İşe Yarar

Doğum Kontrol Hapı İşe Yarıyor Mu?

Doğum Kontrol Hapı İşe Yarıyor Mu?

Doğum kontrol hapları, aile planlamasının etrafında istenmeyen gebelikleri önleyebilmek amacıyla geliştirilmiş, kontrol ilacıdır. Bu hapların içerisinde bulunan hormonlar, yumurtalığın geçici durdurulmasını sağlayarak, gebeliğin oluşmasını engellemektedir. Fakat bütün koruma yöntemlerinde olduğu gibi doğum kontrol hapı nda da yüzde 100 etkili bir sonuç beklemek yanlı olacaktır. Ama düzenli ve planlanarak alındığında, istenmeyen gebelikleri önlemenin en etkili yoludur.

 Doğum Kontrol Hapları Güvenilir Midir?

 Eğer doğru bir şekilde ve planlanarak kullanılırsa sonuç verebilir. Fakat tamamen etkilidir demek yanlış olacaktır. Doğum kontrol hapları, bu alanda en etkili yöntemdir. Güvenilir olduklarını söylemek mümkün.

 Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanabiliyor?

 Bazı istisnai durumlar haricinde bu hapları bütün kadınlar rahatlıkla kullanabilmektedir. Özelikle de 40 yaşın altında olan kadınların yanı sıra, çocuk sahibi olmanın henüz erken olduğunu düşünenler, adet ağrıları yaşayanlar ve adet düzensizliği yaşayan kadınlarda sıklıkla tavsiye edilir.

 Doğum Kontrol Hapı Sadece Hamileliği Mi Önler?

 Doğum kontrol haplarının ana amacı, istenmeyen doğumları önlemektir. Fakat bunun dışında da kullanım alanları mevcuttur. Özellikle adet düzensizliği yaşayanlar için doktor tarafından sıklıkla reçete edilir. Faydaları arasında; adet düzensizliklerini ortadan kaldırmanın yanı sıra, adet zamanının bilinmesinde yardımcı olmaktadır. Bununla beraber adet döneminde yaşanan ağrı ve sızıları da azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

 Eğer istenirse adet döneminin daha erkene alınmasını sağlayabilmektedir. Bunun için kadınların doktora başvurması daha faydalı olacaktır.

 Doğum Kontrol Hapları Hangi Nedenlerden Dolayı Kullanılmamalı?

 – Doğum kontrol hapını gebe kişiler ve gebelik şüphesi yaşayanlar kullanmamalıdır.

 – Kişinin vücudunun herhangi bir yerinde damarlarda bir tıkanıklık mevcutsa, doğum kontrol hapı tavsiye edilmemektedir.

 – Migren rahatsızlığı olanlarda kullanılması uygun görülmemektedir.

 – Özellikle şeker hastalığı, yüksek tansiyon sorunları olanların kullanmadan önce doktora başvurmaları gerekir.

 – 40 yaş üzerinde olan kadınlar ve sigara içenler kullanmadan önce doktordan gerekli izinleri almalıdırlar.

 – Vajinal kanama yaşayanlar, doğum kontrol hapını kullanmamalıdır.

 – Ağır karaciğer hastalığı yaşayan kişiler kullanmamalıdır. Ayrıcı başka ağır hastalıkları olanlar, doğum kontrol hapını kullanmadan önce mutlaka doktordan gerekli bilgileri almalı, gerek görülmedikçe kullanmamalıdır.
Hamilelik şüphesi olanlar basit bir şekilde gebelik testi yaparak fikir sahibi olabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.