Ne İşe Yarar

Duphaston Ne İşe Yarar Gebelik Bekleyenler

Duphaston Ne İşe Yarar Gebelik Bekleyenler

Gebelik bekleyen anne adaylarının merak ettiği bir çok ilaç bulunuyor. Kadın doğum doktorlarının da sık sık baş vurduğu Duphaston Ne İşe Yarar işte bilgiler. Duphaston hangi rahatsızlık için aldığınıza göre işe faydası değişmektedir. Örneğin yeni hamile olduğunu öğrenen anne adayı kullanması durumunda olabilecek düşüğe karşı kullanmaktadır.


Fakat düzensiz bir adet döngüsü olan kadınların kullanım amacı ise adet düzenleyici olabilmektedir. Fakat düzenli bir ade döngüsüne rağmen kullananlar ise küçük kistler için kullanılmaktadır.

Bu ilaç bazı durumlar kullanılmaktadır. Kadın vücudu progesteron üretmektedir fakat üretmediğinde karşılaşılan bazı problemlere neden olacağı belirtiliyor. Bunlarda bazı sorunlara yol açmaktadır
Bunlardan bazıları ise şöyledir;

Düzensiz adet dönemleri.
Ağrılı adet.
Düşük progesteron kaynaklı kısırlık olasılığı.
Hamileler için düşük riski olarak belirtilmektedir.

Adet dönemini düzenleyen ve gebelik öncesinde kullanılan bir diğer ilaç ise Tarlusal’dır. Tarlusal 5 Mg Ne İşe Yarar hakkında ki makalemizi okuyabilirsiniz.

Duphaston Ne İşe Yarar

Duphaston Ne İşe Yarar

Bu konuya yukarıda ki pragrafımızda cevap vermeye çalıştık. Bu kısımda ise sorulan bir soru açıklamanın daha açıklayıcı olacağını düşünüyoruz.

Soru: 28 yaşındayım ve iki aylık hamileyim. Doktorum günde 10 Mg Duphaston kullanmamı söyledi ve reçete etti. Hamilelik döneminde neden bu ilacın kullanılması
hakkında bilgi alabilir miyiz. Hamileliğin başında bu ilaç neden kullanılır ?

Soru: 28 yaşındayım ve iki aylık hamileyim. Doktorum günde 10 mg tablet Duphaston reçete etti . İnternette bu ilacın gereksinimlerini kontrol ettim ve şimdi hamileyken neden bu ilacı almamın istendiği konusunda biraz kafam karıştı. Hamileliğin erken evrelerinde bu ilacı almak için özel bir sebep var mı? İkinci çocuğuma hamileyim. İlki ile herhangi bir komplikasyon yaşamadım ve bu aşamada da herhangi bir sorunum yok.


Cevap : Duphaston, kendisine verilen marka ismidir. İlacın adı didrogesteron (progesteron) adı verilen bir hormondur. Bu ürün, progesteron hormonunun kanıtlanmış, belgelenmiş eksikliğinin (luteal evre sırasında) olup olmadığını düşünmeye çalışan kadınlarda endikedir. Gebe kaldıktan sonra, progesteron hormonu sadece IVF vb. Gibi yardımcı üreme tekniklerine bağlı gebeliklerde veya alışılmış düşüklerde (tekrarlayan düşükler) endikedir.
Kısaca gebeliğin ilk aylarında olasıbir düşüğü engellemek için bu ilaç hekim kontrolünde kullanılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Sevval dedi ki:

  1 yil 5aydr evliyim Çocuk istediğim icin doktara gittim ve duzensz adet gördüğüm için doktor bu ilacı yazdı hangi günler kullncagm nezamn birakcagm doktrum söyledi ama duyamadm bilgilendrrsenz sevinrm

  1. Rabiya dedi ki:

   Peki bu duphaston hamile kalmama yardimci olumu

 2. Rabiya dedi ki:

  Peki bu duphaston hamile kalmama yardimci olumu

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.