Ne İşe Yarar

Doğru El Yıkama Tekniği ile Virüslerden Kurtulun

Doğru El Yıkama Tekniği ile Virüslerden Kurtulun

Koronavirüs salgınından sonra tüm uzmanların ortak noktada buluştuğu bir konu el yıkama diyebiliriz. El yıkamak neden önemli hiç düşündünüz mü? Ellerinizi temiz yıkadığınızdan emin olun. Pratik bazı yöntemler ile doğru el yıkadığınızdan emin olabilirsiniz. Doğru el yıkama tekniği için aşağıda ki görseli incelemeyi unutmayın.

Doğru El Yıkama Tekniği

Aşağıdaki alt başlıklarla el yıkamanın nasıl olması gerektiği verilmiştir. Sizde bu kullara uyarak doğru el yıkam tekniğini uygulayın ve virüslerden yüksel oranda kurtulun.

 doğru el yıkama tekniği
doğru el yıkama tekniği

1 Sabunu Kullanın

Ellerinizi yıkarkan mutlaka sabun kullanmaya özen gösteriniz. Ellerinizi sadece suyla yıkamak iyi bir fikir olmayabilir. Mikroplardan kurtulmanın en iyi yolu elleri sabun ile yıkamak.
2011 yılı içerisinde yapılan bir araştırmaya göre elleri sadece suyla yıkamak mikroplardan bakterileri yüzde 23 oranında düşürürken sabun kullanarak yıkamak ise yüzde 8’e adar düşüreceğini ortaya çıkarmıştır.

2 Yeteri Kadar Ovma

Sabun ile yıkanan ellerin yeterince ovulmasıda gerekiyor. Sabunladıktan sonra en az 20 saniye kadar ovalamanın faydalı olacağı belirtiliyor.

3 Elinizin Tamamını Köpürtün

Ellerinizi sabunladınız ve yeteri kadar ovma işlemini yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat ellerinizin tamamını köpürtmeye özen gösteriniz.
Özellikle parmak aralarınıza kadar sabunlamanız gerekiyor. Mikroplan tırnak aralarında birikiyorlar. Tırnak altına özen gösterin ve avuç içlerinizi iyice kazıyın.
Ellerinizi yıkarken bileklerinize kadar sabunlamayı ihmal etmeyin.

4 Yıkadıktan Sonra Dikkat Edin

Ellerinizi temiz yıkadıktan sonra özen göstermeye devam etmelisiniz. Özellikle herkes tarafından kullanılan lababolar kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Yeni yıkanmış elinizle musluğu kapatırsanız mikroplara mahsuz kalabilirsiniz. Bunun için bir kağıt havlu kullanabilirsiniz.
Ellerinizi kuruttuktan sonra kapatmak diğer bir yöntemdir. Kullandığınız yerde kapı varsa kapı kolunu kağıt havlu yardımıyla açabilirsiniz.

5 El Defenfektanı Kullanın

Ellerinizi yıkayacak durumda değilseniz el dezenfektanı kullanabilirsiniz. Fakat ellerinizi yıkamanın yerini tutmayacaktır. Hatta elleriniz kirli ve yağlı ise yeteri kadar etkili olmayabilir. Dezenfektanı ellerinize sürdükten sonra 20 saniye kadar ovalamaya devam etmelisiniz. El yıkıyormuş gibi
parmak aralarına ve tırnak altlarına kadar temizlemeniz gerekiyor. Dezenfektanı kıyafetlerinize sürmemeye özen gösterin. Alkol oranı en az 60 derece olan bir dezenfektan tercih etmeye özen gösterin.

Doğru El Yıkama Adımları

  • Ellerinizi temiz suyla ıslatın ve sabun ile köpürtün.
  • Ellerinizi avuçların iç kısmını iyice ovun, parmak araları ve tırnak altlarının temizliğini özenle yapın.
  • En az 20 saniye kadar işlemi devam ettirin.
  • Elleri suyun altında iyice durulayın.
  • Temiz havlu veya kağıt havlu kullanarak iyici kurulayın
    Mikroplar ıslak ellere ve ıslak ellerden daha kolay aktarılabilir.

Sağlık makalelerimiz için aşağıdaki kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Sağlık

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.