Ne İşe Yarar

Halı Temizleme İpuçları Hangi Leke Nasıl Temizlenir

Halı Temizleme İpuçları Hangi Leke Nasıl Temizlenir

Evinizde halılarınızın temizliğine önem veriyorsanız bu içeriğimiz size yardımcı olmak için hazırlandı. Halılarınızı bazı ipuçlarını uygulayarak daha uzun süre kullanabilirsiniz. Beklenmeyen durumlarda oluşan lekeler can sıkıcı olabiliyor. Halınızda böyle bir leke oluştuğunda neler yapılmalı işte işinize yarayacak bilgiler. Sizler tavsiyelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz halı temizleme ipuçları ;

Halı Temizleme İpuçları

Halılarınızı belirli aralıklarla elektrik süpürgesi ile süpürünüz. Böylelikle halınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Evlerde genellikle belirli günler temizlik yapılıyor. Eminiz ki bu günlerde evde mutlaka süpürge çalışıyordur bu halınıza iyi gelecektir. Hem halınınızın temizliğini sağlıyor hemde ömrünü uzatıyorsunuz.

Halıları korumak için üzerini çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkayabileceğiniz örtülerden alabilirsiniz.

Halının üzerine beklenmeyen lekeler veya dökülmeler olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk hareket hemen temizlenmesi olacaktır.
Dökülen bir şeye anında müdahale ederseniz tamamen çıkarma şansınız vardır.

Halılar için her hangi bir temizlik malzemesi kullanacaksanız önce lekeyi silin veya dikkatlice kazıyın.

Bazı temizlik ürünü halılarda renk değiştirmeye neden olabilir. Kullanmadan önce kontrol edin. Tam emin olmadığınızda halıda çok göz önünde olmayan bir noktada uygulayın.

Lekeyi mümkün olduğunca ovalamayın bu lekenin yayılmasına neden olabilir. Böyle bir durumda lekenin en dış yüzeyinden içe doğru işlem yapabilirsiniz.

Temiz banyo havlusunu kurulamak için kullanabilirsiniz. Halıyı lekelerden arındırdıktan sonra nemli kaldıysa beyaz havlu yeleştiriniz üzerine nispeten ağır bir eşya koyabilirsiniz.

Lekeleri Halıdan Çıkarma İşlemleri

Siz ne kadar dikkat ederseniz edin halılarınızı bazı durumlarda istenmeyen lekelerden koruyamazsınız. Sık olarak yaşanan lekeler arasında kahve lekesi, çay lekesi , kan lekesi , sakız gibi bir çok durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu talihsiz durumlara karşı bazı çözüm yolları bulunuyor. Fakat bu yoların halınıza zarara vereceğini düşünüyorsanız uygulamayın.

Yağ Lekelerini Halıdan Temizleme

Yağ lekeleri sinir bozucudur. Yağ lekelerine karşı karbonat iyi bir savaşçı olabilir. Lekeli olan bölgeye uygulayın ve vakumlayın. Lekede azalma var fakat tam olarak geçmediyce işlemi tekrar yapın.

Asit Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Bazı asitli temizleyiciler veya sirke gibi asit barındıran dökülmeler yaşanabilir. Bu gibi durumlarda hızlı hareket etmek gerekiyor. Onlara hemen müdahale etmeniz gerek. Vakit kaybetmeden kabartma tozu ve su ya da soda ile seyreltin. Bu işlem sonrasında amonyak ve su çözeltisi uygulayın. Soğuk su ile durulama işlemini yapın ve kurulamaya bırakın.

Alkol Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Soğuk su uygulayın ve fazla sıvıyı eminiz. Çay kaşığı deterjan , beyaz sirke ve bir litre ılık su ile karıştırın. Dökülen bölgeye uygulayın işlemden sonra halının kurumasını bekleyin.

Kan Lekesi Halıdan Çıkarma:

Kan lekesi zor çıkan lekelerin başında geliyor. Halınıza kan lekesi bulaştıysa alkol lekesi ile aynı işlemi uygulayınız.

Mum Halıdan Nasıl Temizlenir

Mumu halıdan temizlemek için üzerine buz küpünü bastırın. Bu işlemde mum sertleşecek ve kolaylıkla halıdan çıkacaktır.

Sakız Halıdan Çıkarma

Sakız için de mum için yapılan işlem yapılabilir. Bir buz küpünü bastırın ve daha sonra çekin.

Çikolata Lekesi Halıdan Çıkar Mı ?

Çikolata lekesi de halı için istenmeyen lekelerin başında geliyor. Fakat yine yapacağınız bir yol var. Öncelikle vakit kaybetmeden halı üzerinde kazıyın. 1 çay kaşığı hafif detarjan, 1 çay kaşığı beyaz sirke ve 1 litre ılık su ile karıştırın. Elde edilen çözeltiyi uygulayın ve iyice duruladıktan sonra kurumaya bırakın.

Kahve Lekesi Halıdan Temizleme

Çikolata lekesinda yapılan işlemin aynısını kavhe lekesinde de uygulayabilirsiniz.

Meyve Lekeleri Halıdan Temizleme

Meyve lekeleri bekletmeden çıkarılmalıdır. Kurudukça halı yüzeyinden çıkarmak zor duruma gelecektir. Dökülen meyveleri hemen alın , 1 çay kaşığı hafif detarjan ve 1 çay kaşığı beyaz sirkeyi 1 litre suya karıştırdıktan sonra elde edilen çözeltiği uygulayın. Durulayın ve temizlemeye bırakın.

İdrar lekesi , alkolsüz içecekler, salata sosu , çamur ve sos içinde bu çözeltiği kullanabilirsiniz. Lekeler kuruduktan sonra çıkmadıysa aynı şekilde bir daha tekrarlayabilirsiniz.

Son çare olarak ise halıyı elde yıkayabilir veya halı yıkama şirketlerine verebilirsiniz. Burada verilen tavsiyelerin halınızda kalıcı bir hasar bırakacağını düşünüyorsanız uygulamaktan kaçının.


www.neiseyariyor.com olarak sizlerden de halı lekelerine karşı hangi yöntemeleri uyguladığınızı bize yazmanızı istiyoruz. Böylece bu sorun ile karşılaşanlar için yol gösterici ve yardımcı olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.