Ne İşe Yarar

Kontakt Lens Kullanmak Zararlı Mıdır?

Kontakt Lens Kullanmak Zararlı Mıdır?

Kontakt lens, renkli gözlü olmak isteyenlerin gözlerine taktıkları lenstir. Bu lensler bazı hastalıkların (kornea gibi) tedavisinde de kullanılmaktadır. kornea ve sklera gibi gözün dış yüzeyine yerleştirilebilir ve kırma kusurlarını düzeltir. Lens kullanmak kolay mı ? Lens kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

Kontakt Lens kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Göze uygun lens olmuş olmalı, lens hafif hareket etmeli, kullanan kişiler net ve rahat görmeli, kenar şeridi göze baskı yapmamalı, gözde herhangi bir kızarıklık oluşursa, doktora başvurulmalıdır.
  • Kontakt lensleri takarken ve çıkarırken eller yıkanmalıdır. Makyajdan önce yerleştirilip makyajı temizlemeden çıkarılmalıdır.
  • Lensler durulanacak ise lens bakım sülosyoanu ile durulanmalıdır.
  • Lens ile musluk suyu birbirine temas ettirilmemelidir.
  • Lensleri takmadan önce kenarları kontrol edilmeli ki lenste bir hasar var ise görülüp önlem alınabilir.

Kontakt lens kullanmanın daha çok zararlı yönleri vardır ama yararlı yönleri de bulunmaktadır. Aşağıda bunlardan bahsedeceğiz.

Lens kullanmak

Kontakt lens Kullanmanın Avatntajlı ve Dezavantajlı Yönleri Nelerdir?

Avantajları olarak, çevresel kısımlardaki görme bozukluklarını azaltırlar. Kontakt lenslerde büyütme faktörü gözlük camlarına göre az ve hasta tarafından tolere edilebilmektdir. Düzensiz korneası bulunan hastalar bu lensler sayesinde iyi görme imkanına sahip olabilirler.

Aktif yaşamı olanlar için pratiktir. Kontakt lensler sayesinde daha kolay spor yapılabilir.

Araba kullanırken gözlük takmak zorunda kalınmaz ve lensler sayesinde gözlüğün vermiş olduğu bazı sıkıntılar giderilebilir.

Dezavantajları olarak, Yanlış kullanıldığı takdirde mikropların korneaya tutunmasına ve göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Hiçbir zaman gözlük kadar sağlıklı değildir.

İlk kez kullanacaklar için kullanım sırasında ve öncesinde lensin takılıp çıkarılması batma gibi sorun oluşturabilir.

Göze yapışabilir ve ağrıya sebebiyet verebilir.

Kontrolsüz kullanıldığı takdirde, kısa süreli görme kaybı, göz kapağında yoğun çapaklanma gibi sorunlara yol açabilir.

Uzun süre kullanılan lens, geçici olarak gözün korneasını inceltebilir.

Gece çıkarılmadan yatıldığı takdirde, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verir.

Günün sonunda görme kalitesi düşebilir.

Lens Kullanmak Kolay Mı ?

Lens kullanmak kolay diyebiliriz. Uygulaması basit ve her zaman yapabilirsiniz. Lenslerin saklanması için özel bir kap bulunuyor. Özel olan bu kabı yanınızda bulundurmaya özen gösteriniz.

Göz altındaki şişlikler ve göz yorgunluğunun giderilmesi için göz maskeleri bulunuyor. Göz Maskesi Ne İşe Yarar makalemizi okuyarak detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.