Ne İşe Yarar

Limon Kabuğu Ne İşe Yarar 15 Faydası

Limon Kabuğu Ne İşe Yarar 15 Faydası

Limon yemeklerin vazgeçilmez lezzeti, çorbalar, salatalar, balık dahil bir çok yiyecekte kullanabilirsiniz. Limon sıkıldıktan sonra genel olarak kabukları atılır. Aslında limon kabuğunu bir çok alanda kullanarak değerlendirebilirsiniz. Limonlar, temizlik, güzellik, yemek ve bir çok farklı alanda kullanılan bir meyvedir. Bu arada en çok tartışılan konulardan birisi de Limon Meyve mi Sebze mi ? İçerisinde çekirdeklerinden
dolayı daha çok meyve olarak tanımlanır. Limon kabuğu ne işe yarar gelin birlikte inceleyelim. Sizlerinde tavsiyeleri var ise yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Limon Kabuğu Ne İşe Yarar

1.Lavabo ve Küvetleri Temizleyebilirsiniz

Limon kabuğunu lavabo ve küvetlerde kullanabilirsiniz. Kullanılacak alana bir miktar kabartma tozu serpin ve limon kabuğu ile yüzeyi ovun. Bu yöntem ile kullanılan yüzey daha parlak olacaktır.

2.Kesme Tahtalarının Kokularını Giderin

Kesme tahtasını üst üste bir kaç kez kullanabilirsiniz fakat bu durumda daha önce kullandığınız şeylerin kokusu sonrakine geçebilir. Örneğin soğan veya sarımsak kullanılan bir kesme tahtasında koku kalabilir, kokmaması için limon kabuğu kullanabilirsiniz.
Daha etkili bir yol için kesme tahtası üzerine iri taneli tuz ile birlikte ovalayabilirsiniz.

  1. Ellerderki Kokular İçin Limon Kabuğu

Kesme tahtasında limon kabuğu kullanabileceğiniz gibi aynı şekilde ellerinizde de kullanabilirisiniz. Kokulu bir şey doğrarken veya koku bırakacak bir iş yaparken koku giderilmesi için limon kullanabilirsiniz.

  1. Çöp Kokularının Giderilmesi

Limon aynı zamanda baskın kokusu ile bilinen bir çok ürüne tat ve koku bırakması için kullanılan bir meyvedir. Evlerinizde biriken çöpler koku yapabilir bunun için küçük dilimler halinde limon kabuklarını kullanabilirsiniz.

  1. Diş Beyazlatma

Narenciye kabuklarındaki asit içeriği, donuk veya lekeli dişleri beyazlatabilir ve parlatabilir. Beyazlatma etkisi için limon kabuğunun iç beyaz kısmını dişlerinize birkaç dakika sürün. Narenciye kabuklarını kullandıktan sonra suyla iyice durulayın.

  1. Kötü Koku Giderici

Bir odaya lezzetli bir limon aroması katmak için artık taze veya kuru limon kabuklarını şöminenize veya odun sobasına atın. Kurutulmuş kabuklar, daha uzun süre yanmasını sağlayan yağlar içerdiğinden etraflarındaki ahşabı tutuşturmaya yardımcı olur.

  1. Kedileri Uzak Tutar

    Kedileri bahçeden veya iç mekan bitkilerinden uzak tutmak istiyorsanız limon kabuklarını etrafa saçabilir veya toprağınızın yüzeyini narenciye kabuklarıyla malçlayabilirsiniz. Limon kabuklarınızı bu yüzeylere küçük kaselere yerleştirerek kedileri tezgahlardan veya raflardan uzak tutun. Narenciye/sirke temizleyicinizi kilimlerin üzerine veya kedilerinizin uzak durmasını istediğiniz odaların kapılarının çevresine püskürtün.
  2. Limon Kabuklarına Tohum Ekin

Yarıya kesilmiş ve suyu sıkılmış limonlarınız varsa, bu limon “bardaklarını” iç mekanda tohum başlatmak için kullanabilirsiniz. Dilerseniz limonun dibine birkaç delik açın (drenaj için), limon yarımlarını toprakla doldurun ve içine minik tohumlarınızı ekin. Bu limon kabının tamamı ilkbaharda açık havada ekilebilir.

  1. Oda Spreyi Yapabilirsiniz

Limon kokusunu kalıcı olarak kullanmak isteyenler sprey yaparak dilediği zaman kullanabilir. Bunun için yapmanız gereken şey şu şekildedir; Şömineniz yoksa ocakta limon kabuklarını kaynatabilirsiniz. Orta boy bir tencerede limon kabuklarını vanilya, tarçın çubukları ve su ile birleştirin. Düşük ateşte pişirin, gerektiğinde periyodik olarak daha fazla su ekleyin.

  1. Kahve Cezvelerini Temizleyin

Limondaki asit, cezvelerinizdeki sert su birikintilerini ve yanmış kahve lekelerini çözmeye çalışır. Soğuk bir cezveye limon kabukları, birkaç yemek kaşığı tuz (hafif aşındırıcı olarak) ve bir veya iki bardak buz ekleyin. Malzemeleri cezvede birkaç dakika veya lekeler tamamen çıkana kadar döndürün. Lekeler inatçıysa, karışımı cezvede bırakın ve birkaç saat veya gece boyunca bekletin. Tekrar kullanmadan önce cezveyi iyice durulayın.

Diğer ipuçları için https://www.neiseyariyor.com/konu/ipuclari/ ziyaret edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.