Ne İşe Yarar

Patates Suyu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Patates Suyu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Patates suyu ne kadar faydalı olabilir ki diye düşündünüz mü? Patates suyu ne işe yarar. Patates suyunun bir çok faydası bulunuyor. Bu içeriğimizde bu faydalar hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Peki siz patates suyunu içermisiniz ?
Çiğ patateslerden elde edilen su B ve C vitamini içeriyor ayrıca kalsiyum, demir, fosfor ve bakır gibi besinleride bünyesinde barındırıyor. Patates suyunun çeşitli faydaları var biz bunlardan bazılarını yakından inceleyelim.

Patates Suyu Ne İşe Yarar

Sağlık hakkında faydaları çeşitli araştırmala ile ortaya konmuş işte patates suyunun sağlık için faydaları;

1.Bağışıklı Sistemini Güçlendirir

Patates içeriğinde C vitamini içeriyor. C vitamini ise soğuk algınlığı ve enfeksiyonla savaşmasıyla biliniyor. C vitamini besini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı bir besindir. Düzenli olarak içilen patates suyu hastalıklırı önler ve bağışıklık sitemini geliştirmeye yardımcı olur.

C vitaminini çeşitli tablet ve takviye edici gıdalardan da alabilirsiniz. Tam burada daha önce yazdığımız Cevimax Efervesan Tablet içeriğimizi okyabilirisiniz.

2.Dolaşımı Arttırır

Patates suyu, B vitamininin bir bileşeni olan niasini bol miktarda içerir. Bu vitamin ise enerji seviyesini arttırmaya yardırmcı olur. Bunun yanında vücudun farklı organlarına oksijen ve gerekli besin maddelerinin verilmesini sağlar.

3.Yaşlanma Karşıtı

Patates suyu yaşlanmayı önlemeye ve yüzdeki kırışıklıkları azaltmaya yardımcıdır. Yüzdeki kırışıklıkları azaltmak için bazı kremler, maskeler vb kimyasal içerikteki ürünler kullanılmaktadır. Patates suyunu aynı zamanda yüzünüze uygulayabilirsiniz. Patates suyunu lor ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.
Günlük olarak pamuk ile yüzünüze patates suyu uygularsanız daha genç ve ışıltı veren bir görünüme kavuşabilirsiniz.

4.Sağlıklı Saçlar

Kepek, saçlarda kuruluk ve kafa derisinin kaşınması sık karşılaşılan sorunların başında geliyor. Bu durumlar ise saç sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Yapılması gereken ise 2 adet çiğ patates suyunu sıkın ve içerisine 1 çorba kaşığı bal ile yumurtanın sarısını ekleyin. Bu karışığı saç köklerinize uygulayın.
Bir kaç kullanımdan sonra saçlarınızda ki değişimi fark edeceksiniz. Saçlarınız eskisine göre daha kalın ve güçlü olacaktır.

Patates Suyu Nasıl Hazırlanır

Patates suyunun faydaları yukarıda belirttiğimizden daha fazla olduğunu belirtebiliriz. Fakat biz daha çok öne çıkanları ele aldık. Patates ne işe yarar konusunda faydalarını sıraladık fakat patates suyunu nasıl elde edebiliriz.
Oldukça kolay adımlarla bu faydalı suyu elde edebilirsiniz.

  • A. Patatesleri iyice yıkayın, filizlenen patatesleri ve yeşil lekeleri temizleyin.
  • B. Soyun ve resdeleyin.
  • C. Rendeledeğiniz patatesleri keten bir beze koyun suyunu sıkın, bunun için bir tülbent kullanabilirsiniz.
  • D. Diğer bir yol ise katı meyve sıkacağıdır. Sıkacağıa girebilecek büyüklükte doğrayın ve patates suyu elde edin.
  • E. Patates suyunu vakit kaybetmeden içebilirsiniz. İsteyenler buzdulabıda bir süre soğuduktan sonra tüketebilir.

Patates Suyunun Yan Etkisi Var Mı ?

Patates suyu kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bir iki husustan bahsetmek gerekiyor.

  • Tüm meyveler ve sebzeler gibi patates suyu aşırı tüketildiğinde rahatsızlık verebilir. İshal veya kusmaya neden olabilir.
  • Patates içeriğinde şeker barındırmaktadır. Suyuda aynı şekildedir. Şeker hastaları doktor kontrolünde kullanması daha doğru olacaktır.
  • Hamile ve emziren kadınlar patates suyu içmeden önce hekime danışmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.