Ne İşe Yarar

Takograf Nedir, Ne İşe Yarar Otobüs ve Tır’da Kullanımı

Takograf Nedir, Ne İşe Yarar Otobüs ve Tır’da Kullanımı

Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde ve yine taşımacılık yapan tır , kamyon gibi araçlarda Takograf kullanmak zorunlu tutulmuştur. Uzun yolda araç kullanımı kurallara daha fazla uyulması gereken ve azami dikkat gerektirmektedir. Otobüste seyahat eden yolcular ,tır ve kamyon kaptanları ile diğer sürücülerin güvenliği için  sürekli denetim ve kontrol ediliyor. Bu kontrollerin daha sağlıklı olabilmesi için kayıt cihazına ihtiyaç duyulmaktadır.

Takografın diğer ismi takometre dir. Sürücüler kendi aralarında tako diye söylemektedir. Yeni nesil cihazlar dijital Takografın kullanımı oldukça kolay ve daha kapsamlıdır.

Takograf kağıdı

Takograf kağıdı

Takograf Ne İşe Yarar

İlk pragrafta belirttiğimiz gibi trafikte gerekli kontrollerin sağlanması için kayıt cihazına ihtiyaç vardır. Neleri kayıt altına almaktadır.
aracın hızını , kaptanın toplam araç kullandığı süre , sürülerin dinlenme ve mola süreleri ile aracın ne kadar yol katettikleri kayıt altına alınmaktadır.
Takografta bu bilgileri kayıt altına alır ve kontrol esnasında istenildiğinde trafik uygulaması yapan ekiplere verilir. İhlaller gözlendiğinde gerekli cezai işlem uygulanır.

Takograftan Kaynaklı Ceza Nedenleri

Öncelikle kaptanlar bir aylık Takograf kayıtlarını araçta bulundurmaları gereklidir. Trafik ekipleri istediğinde bu bir aylık veriler aktarılmalıdır. Takografın tespit ettiği ihlallere aşağıda ki cezalar uygulanır.

 1. Takograf cihazı bulundurmamak
 2. Araç içi cihazı kullanmamak
 3. Arızalı ve bozuk cihaz
 4. Kaptanın aşırı hızlı seyr etmesi
 5. Takograf sonucuna dışarıdan yapılan müdahale
 6. Yasal araç kullanım süresi dışına çıkmak
 7. Dinlenmesi gerekilen süreye uymamakBu durumlarda araç sürücüsüne ceza işlemi uygulanmaktadir.

4,30 saat araç kullandıktan sonra 45 dakika mola verilmesi zorunludur. 9 saat araç kullanımı sonrasında 11 saat dinlenmesi yapılmaktadır.

Takograf  Nasıl Yazılır

 • Araç sürücüsünün ismi yazılır
 • Çıkış yaptığı merkez yazılır
 • Tarihi ve saati
 • Araç Plakası
 • Çıkış kilometresi
 • Sefer sonlandığında toplam kat edilen mesafe.

Youtube’de tır videoları ile çok sevilen bir isim olan Nazım Zeki UYSAL  bir videosunda Takografın  hakkında çok detaylı bilgileri paylaşmıştır.
Daha kapsamlı bilgiler öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz  aşağıda bıraktığım videoyu izleyebilirler.

Takografa ait fiyatları hakkında detaylı bilgisi olan değerli ziyeretçilerimiz yorum kısmından bizi bilgilendirirlerse bizde bu bilgiyi bu yazı içerisinde sizlerle paylaşacağız.

Bu konuda diğer faydalı bilgiler. Sanayi kategorisinde yer almaktadır.

[forminator_poll id=”904″]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Tırcı Cafer dedi ki:

  Merhaba takograf kağıdını toptan alabileceğimiz bir yer var mı Ankara Ostim ‘de falan bulabilir miyim.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.