Ne İşe Yarar

Tripofobi nedir? Tripofobi neden olur?

Tripofobi nedir? Tripofobi neden olur?

Klinik psikiyatri rahatsızlıklarının spesifik özelliklere sahip türlerinden olan Tripofobi, bir tür şekle karşı olan tiksinme duygusunun tanımıdır. Herhangi bir yüzeyde birbirine oldukça yakın deliklerin oluşumundan meydana gelen şekle karşı iğrenme duygusu Trifobi nedir ve Tripofobi neden olur ? Sorusunun cevabıdır. Günlük hayatta eşyalardan gıdalara kadar bu tip bir şekil içeren nesne ile karşılaştığı zaman Trifobi hastası rahatsızlanır, kusma hissi ile fenalık geçirebilir. Bu duyguların yanına endişe ve korku duygularının da eklenmesi ile hastalık, gerçekten içinden çıkılması güç bir hal alır. Örnek vermek gerekirse, çilek türü bir meyve doğal şartlarda insanın canını çektiren bir meyvedir, fakat Tripofobi hastası için durum tam tersidir. Böyle bir meyve bırakın iştah arttırmayı, mide bulantıları ve korku hallerinin zirveye tırmanmasına sebep olur.

Tripofobi neden olur?

Tripofobi nedir? Tripofobi neden olur? 1

Peki, Tripofobi neden olur? Bu rahatsızlık ile ilgili derin çaplı klinik çalışmaların devam ettiğini söylemekte fayda var. Hastalığın net olarak kaynağı gün yüzüne çıkmış değil.Tahmin ve varsayım üzerinden yürütülen çalışmaların ortaya koyduğu tez, Tripofobi hastalarının renkli gözlü, küçük delikli yüzeylere sahip canlılara olan korkularının, bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında faktör olabileceği yönünde. Ciltte delikler oluşturacak kadar yaralayıcı rahatsızlıklar (kızamık, suçiçeği, tifüs, uyuz gibi) hastaların bu tür delikli yüzeylere karşı hassasiyet göstermesine sebep olabileceğinden, Tripofobi nedir? meselesini patoloji ilminin gündemine oturtturmuştur.

Tripofobi neden olur? Diye konuya ilgi duyanlar için uzman doktorların farklı hipotezlerinden de faydalanılabilir. Ciltte tahribatta ve bulantı hissine sebep olan deri rahatsızlıklarına karşı bilinç altında geliştirilen direnç halinin, hastalık geçtikten sonrada istem dışı olarak devam etmesi Tripofobinin ortaya çıkması ile ilgili genel görüş gibidir. Bazı canlı cansız şekiller Tripofobi hastalarının ortak tepki gösterdiği objelerdir. Örnek olarak bunların arasında, Arı kovanı, mısır, ciltteki kabarıklıklar, sabun köpükleri sayılabilir. Tripofobi rahatsızlığının belirtilerini belli aşamalarda saymak, konuya açıklık getirmek açısından yerinde olacaktır. Bunlar: titreme, aşırı derece kaşınma hissi, bulantı, ortamı terk etme isteği, terleme, kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi, pek çok psikolojik rahatsızlık ile ortak özelliğe sahip belirtilerdir. Bu rahatsızlıkla mücadelede en etkin yolun, şimdilik terapi ve Antidepresan tedavisi olduğunu söyleyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.