Ne İşe Yarar

Yasmin Hap Nedir Ne İçin Kullanılır Zararları

Yasmin Hap Nedir Ne İçin Kullanılır Zararları

Yasmin hap nedir ve ne işe yarar. Kadınlar arasında bilinen bir hap olan yasmin ne için kullanılır kullananlar tarafından sık sorulan sorular nelerdir.Bu hapı kullananlar yorumlarını sitemize bırakabilirler.

Yasmin Hap Nedir

Kadın hastalıkları tedavilerinde ve hamileliği önlemek amacıyla kullanılan bir tür ilaçtı. Yasmin bir progesteron ve östrojen kombinasyonu içeren bir doğum kontrol hapıdır. Fakat bazı durumlarda başka bir hastalığın tedavisi amacıyla reçete edilir.
Yumurtlamayı önleyerek olası gebeliğin engellenemesine neden olabilir. Bu hapı kesinlikle doktor onayı alarak kullanınız.

Yasmin bir doğum kontrol hapı özelliği taşımaktadır. Etkili bir kontrol için hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Çok sık olarak birleşme yaşamasanız bilr dozlarını atlamamaya özen gösteriniz.
Bir doz hap atlarsanız hatırladığınız anda alabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında bir süre bıraktığınız da diğer korunma yollarını gündeme alabilirsiniz. Bu daha garantili bir yöntem olacaktır.

Yasmin Yan Etkileri

Tüm ilaçların mutlaka bazı yan etkileri vardır. Fakat bazı olağan yan etkiler olarak görünüyor olsada uzun süreli oluyor veya bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız. Kısa sürede hekiminize başvurabilirsiniz.

Başlıca yan etkiler;

  • Göğüslerde hassasiyet
  • Adet dönemleri arasında kanama veya lekelenme
  • Mide bulantısı
  • Mide krampları
  • Şişkinlik
  • Kusma
  • Kilo almak sık karşılaşılan yan etkiler arasındadır.

Fakat bazı yan etkilerin görülmesi durumunda hemen hekime başvurulması gereklidir. Bu yan etkilerden bazıları şu şekildedir.
Döküntü,kurdeşen , nefes almada zorluk , ağız yüz dudak ve dil şişmesi ,göğüs ağrısı , bayılma , ani ve şiddetli kusma , şiddetli mide ağrısı gibi , bu yan etkiler tam listesi değildir. Rahatsızlık duyduğunuz yan etkilerde kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Yasmin hap bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenle sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa doktorunuza bu ilaçlardan bahsediniz.

Yasmin Hap Hakkında Kullanıcı Yorumu Ekşi Sözlük

8 haziran itibariyle kullanmayı bıraktığım ilaç.

Daha önceleri doktor tavsiyesi ile myralon kullanıyordum piyasadan kalktı, sonra dengi olan desolett kullanmaya başladım o da kalktı. Doğum kontrol hapıdır en nihayetinde diye yasmin’e başladım (evet doktor tavsiye etmedi ben kendim seçtim, zira çevremdeki çoğu kadın da bunu kullanıyordu).

İlacın bir numaralı yan etkisi (ki çoğu kişi bundan etkileniyor) müthiş iştah yapması. Çyle böyle iştah değil ama… dağları yeseniz bazen doymazsınız, doyduğunuzu düşündüğünüz an 3-4 saat içerisinde yine acıkırsınız. Ben ki hiç abur cubur seven insan değildim çekmecem çikolata, şeker, kraker doldu bu sayede. İş yerinde tansiyonu düşen benim çekmeceye geliyor düşünün….

İkinci yan etkisi ise duygusal değişiklikler ve yoğun baş ağrısı. Baş ağrısını özellikle ilk başlarda yapıyor, sonra geçiyor o ağrılar. Duygusal değişiklikler ise pek geçmiyor. Özellikle de pms dönemde o hormonlarla bu hormanlar filler gibi tepişiyor içeride. normalde gülüp geçtiğiniz şaka bile dayanılmaz oluyor. Şöyle söyleyeyim eşimin yaptığı bir şaka yüzünden migros’un ortasında iki göz iki çeşme ağlamaya başladığımı bilirim. Hem utanmıştım (farkındaydım çünkü yaptığı şakanın ama engel olamıyordum göz yaşıma) hem de iç çeke çeke ağlamıştım.

İlacı bırakmaya karar verdiğim bugünde ilacın bana bıraktıkları; 1 yılda 9 kilo, değişken ruh hali, aşırı alınganlık, adet öncesi aşırı duygusallık, zaman zaman depresyon ve selülit, selülit, selülit…

Bırakalı yarın 2 hafta olacak. İlaca ilk başladığım zamanki baş ağrısına benzer bir ağrı çekiyorum. Öyle ki içtiğim ilaç bile fayda etmiyor. Sürekli hafif bir baş ağrısı çekiyorum. Artık ağrı kesici içmeyi bıraktım, nasıl olsa çekeceğiz belli. Çok kötü değil. İdare ediyorum.
11.06.2018 13:36 ~ 20.06.2018 12:05 tarihinde elektriklisandalye tarafından yapılmıştır.

Kaynak : eksisözlük.com

Yasmin kullananlar yorumlarınız sitemize bırakabilirler.

Kadınlara özel yazılarımızı . Kadına Özel kategorimizden okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.