Ne İşe Yarar

Yel Değirmeni Nasıl Çalışır Türkiye’de Yel Değirmenleri

Yel Değirmeni Nasıl Çalışır Türkiye’de Yel Değirmenleri

Doğa insana her türlü imkanı sunuyor. Bir yelkenli hayal et, iyi bir rüzgal olmadan hiç hareket edebilir mi ? Kesinlikle hiç bir kıpırdama olmadan orada dururdu. Ancak iyi bir akıntı ile suyun üzerinde bir yerlere gidebilir.
Rüzgar önemli bir kaynağın parçası olabilir. Yel değirmeni bu kaynağı en iyi değerlendirdiğimiz anlanlardan birisidir. Peki yel değirmeni nasıl çalışır hiç merak ettiniz mi ? Yazının sonunda www.neiseyariyor.com olarak süpriz sorumuzu hayal gücünüzü kullanarak cevaplayabilir misiniz ?

Yel değirmeni yüzlerce yıldır insanlar tarafından kullanılıyor. Bazı kaynaklarda ilk yel değirmenini Pers ( İran) kullanıyor diyorsada bazı kaynaklarda Çin’de esir olan Perslere Cengiz Han tarafından yaptırıldığı belirtiliyor. Bu bakımdan ilk olarak kim tarafından kullanıldığını kestirmek zor.

Yel Değermeni Nasıl Çalışır

Bir çok teknede olduğu gibi ilk yel değrmenin yelkenlerine geliyordu. Bu yelkenler rüzgarı yakaladığında yel değirmeni dönmeye başlıyor akabinde yel değirmenine ait bıçaklar hareket ediyordu. Bu, dişlilere ve değirmen taşlarına bağlı olan tahrik milini hareket ettirdi.

En eski yel değirmenleri değirmencilerdi. Merkezi bir direğe bağlı dört bıçakları vardı . Daha sonra, 1400’lerde kule değirmenleri popüler hale geldi. Bunlar arasında, yelkenlerin rüzgarı daha iyi yakalayabilmesi için dönebilecek bir kapak vardı. Daha sonra, 1500’lerde, önlük değirmeni silindirik bir şekil yerine altı ya da sekiz tarafa sahipti .

Yıllarca insanlar tahıl öğütmek için yel değirmenlerini kullandılar. Yel değirmenleri ayrıca sulama ve diğer tarım ihtiyaçlarına da yardımcı oldu . Daha sonra, buhar gücü ve elektrik birçok yel değirmeninin yerini aldı.

Bugün ise türbinler adı verilen özel yel değirmenleri popülerlik kazanıyor. Türbinler, elektrik üretmek için rüzgarın gücünü kullanan yel değirmenleridir . Kanatlar, yeterli rüzgar olduğunda dönen bir şafta bağlanır. Şaft daha sonra elektrik üretmek için bir jeneratöre bağlanır.

Bazı yerlerde, büyük rüzgar türbinleri grupları bulacaksınız. Tez yerlerine rüzgar çiftlikleri denir . Rüzgar çiftlikleri, ovalar veya büyük su kütleleri gibi çok rüzgarlı olma ihtimali yüksek olan bölgelerde yaygındır.

Türkiye’de Yel Değirmenleri

yel değirmeni nasıl çalışır

Günümüzde geleneksel yel değirmenleri eskisi kadar yaygın olmayabilir. Fakat az olsada bazı çiftlikler tahıl ve su hayvanlarını öğütmek için hala kullanıyorlar. Fakat Türkiye’de eskinden kalma yel değirmenleri fotoğrafları süslemeye devam ediyor. Eskisi kadar popüler olmasa fotoğrafçılar için hala eşsiz bir manzara oluşturuyor. İnsanlar da bu eski yel değirmenlerini ziyeret etmeyi seviyorlar.
Ülkemizde en çok bilinen yer değirmenleri ; Bodrum yel değirmenleri / Muğla
Gökyazı yel değirmeni / Bursa
Cunda yel değirmeni / Balıkesir
Foça yel değirmenleri / İzmir
Didim yel değirmeni / Aydın
Göynük yel değirmeni / Bolu

Gelecekte rüzgar enerjisinden nasıl faydalanabilirsiniz bir fikriniz var mı ? bize yorum olarak yazınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.