Ne İşe Yarar

4 Adımda Sıva Çatlağını Tamir Edin

4 Adımda Sıva Çatlağını Tamir Edin

Evlerde genellikle çıta ve alçı duvarları bulunuyor. Alçının bir özelliği hem dayanıklı hem de görüntü olarak iyi bir yüzeydir. Fakat bazı dezavantajları bulunuyor. Alçılarda çeşitli sebeplerden dolayı zaman içerisinde çatlaklar oluşabilir.
Sıva çatlakları genel olarak güvenlik tehtidi oluşturmazlar fakat görüntü olarak rahatsızlık verebilir. Bazı yollar bu çatlakları gizlemek için yeterli gelmeyebilir. Bu makalemizde sıva çatlağı nasıl tamir edilir 4 adımda anlatmaya çalışacağız.

Çeşitli boyalar, sıva çatlaklarını geçici olarak gizler. Bu tür boyalar uygulandıktan sonra zaman içerisinde söz konusu çatlaklar yeniden görünmeye başlar. Yeni bir boya yerine kökten bir çözüm daha sağlam olacaktır.
Sıva çatlaklarının daha da büyütülüp alçı yardımıyla kapandığını görebilirsiniz. Bu size ters mantık gelebilir fakat böyle yapılmasının bir sebebi vardır. Çünkü
büyük sıva çatlakları küçük sıva çatlaklarına göre daha kolay düzeltiliyor.

Sıva Çatlağı İçin Malzemeler

Evde herhangi bir çatlağı onarmak için çeşitli malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Bu malzemelerin yerinde evde ikame edebileceğiniz eşyalar varsa bu malzemeleri almanıza gerek yok. İşte ihtiyacınız olan malzemeler;

  • Maket bıçağı
  • Elektirikli süpürge ( ortaya çıkan kalıntıları çekmek için )
  • Alçı
  • Boya Fırçası
  • Zımpara kağıdı ( alçı sonrası boyaya hazırlama )
  • Astar ve boya

1 Çatlakları Alçıya Hazırlayın

İlk adımda çatlaklarınızı alçıya hazırlamalısınız. Maket bıçağı ile çatlak kısmın döküntülerini temizleyin. Alçı sürdükten sonra düşebilecek parçaların tamamen temizlendiğinden emin olunuz.

2 Alçı Hazırlayın ve Uygulayın

Alçıyı eğer bir karışım ile yapacaksanız hazırlayın. Daha sonra sıva çatlağı olan bölgeye uygulayın. Mala gibi veya mala ile düzleştirme işlemlerini yapın. Doldurduğunuz çatlağın kurumusı için bekleyemeye başlayın.

3 Zımparalayın

Bir önceki işlemde iyice kuruduktan sonra boyamaya hazırlamak için zımpara kağıdı ile işlem yapın. Bu işlemden önce dolgunun tam istediğiniz gibi olmadığı durumda tekrar alçı sürebilirsiniz. Pürüzsüz bir yüzey için zımparalamak gerekiyor.
Eğer alçı yaptığınız yer büyükse kontrol ediniz. Büyük çatlaklarda yüzeyin düz olması nispeten kolay değildir.

4 Astar ve Boya

Son işlem ise astar ile birlikte boya atmak olacaktır. Son işlemde yüzeyi pürüzlerden kurtarmak için zımpara işlemini uyguladınız. Astar ve akabinde boya uygulayın. Boya uygulamasını tüm duvarda uygulanmalıdır. Renk farklılıkları olmaması için tamemen boyayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.