Ne İşe Yarar

Ayakkabı Tabanı Değişimi Nasıl Yapılır

Ayakkabı Tabanı Değişimi Nasıl Yapılır

Ayakkabının sadece tabanında oluşan pürüzler için atılmasına hiç kimsenin gönlü razı olmaz. Özellikle çok sevdiğiniz bir ayakkabınızın sadece tabınında aşınma veya bir ayrılma varsa ilk olarak onarmayı veya değiştirmeyi düşünebilirsiniz.Bu içeriğimizde ayakkabı tabanı değişimi nasın yapılır hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Ayakkabıların süsü üzerindeki tokalarıdır. Ayakkabı tokası düştüyse üzülmeyin, toka değişimi ve yapıştırması kolaylıkla yapılmaktadır. Size yol gösterici olan Ayakkabı Tokası Nasıl Yapıştırılır içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ayakkabı Tabanı Değişimi

Ayakkabılar zaman içerisinde yıpranabilirler özellikle tabanlar ayakkabının ilk yıpranan kısmı olabilir. Sadece taban kısmında oluşan hasar veya yıpranma için
tabanı onarmayı hatta değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Ayakkabı Tabanı Değiştirme Aşamaları

İhtiyacınız olan malzemeler; ayakkabı tabanına uygun yapışırıcı, zımpara ve yeni tabanlarınız. Çevrenizde ayakkabı tamiri yapan iş yerleri varsa onarım için orayada verebilirsiniz. Fakat tabanınızı kendiniz seçip sadece yapıştırma işlemini tamirciye yaptırabilirsiniz.

Ayakkabı Tabanı Değişimi
  • Eski ayakkabı tabanınızı ayakkabıdan ayırın. Yıpranan taban ilk planda kolay ayrılmayacaktır. Bunun için evde pense, yan keski veya benzeri bir aleti kullanabilirsiniz. Fakat bazı tabanları ayakkabıya sıkıca yapıştırılmış olabilir. Bu durumda biraz sıcak işinizi görecektir. Ayakkabıya zarar vermeyecek bir sıcaklık yapıştırıcının erimesine neden olarak daha kolay bir şekilde ayılmasını sağlamaktadır.
  • Yapıştırıcı kalıntıları kalabilir, bunları renk attırmayan kimyasallar ile temizleyebilirsiniz. Aseton kullanabilirsiniz. Fakat tiner kullanmayınız bu ayakkabınızın rengine zarar verebilir. Aseton kullanırken bir bezi tabanını çıkardığınız ayakkabıya örtün ve asetonu bir miktar dökün. Hafif bir ovalama ile çıkacaktır.
  • Yukarıda ihtiyacınız olan malzemeler arasında zımparada bulunuyor, tam bu aşamada yeni tabanınız daha iyi ve sağlam bir şekilde ayakkabıya yapışması için zımparayı kullanın. Zımpara kağıdının kalın olmamasına dikkat ediniz.
  • Bir diğer malzeme taban için uygun yapıştırıcı bu aşamada kullanacaksınız. Bir fırça işinize yarayabilir. Kullanacağınız yapıştırıcının özelliğine göre talimatlara uyun.
  • Taban ile ayakkabıyı buluşturun ve bir müddet sıkıca bastırın.
  • Ağırlık kullanılması için zarar vermeyecek bant veya ip kullanarak sıkı bir şekilde bağlayın.

Ayakkabı Tabanı Nereden Alınır

Yukarıda ki işlemler size biraz sıkıcı gelebilir. Bunun için diğer bir yöntem ayakkabı tamircisine görebilirsiniz. Ayakkabı tabanı fiyatları tabanın kalitesine göre değişebilir.
Ayakkabı tabanınızı kendiniz şeçip alabilir ve tamirciye sadece uygulamsını bırakabilirsiniz. Ayakkabı tabanı alırken ayakkabınızı yanınızda götürmeniz daha sağlıklı olacaktır.
Bazı ayakkabı satışının yapıldığı iş yerlerinde, avm’lerde, ayakkabı malzemeleri satışının yapıldığı yerlerden tabanı temin edebilirsiniz. Evinizide kendiniz ayakkabı tabanı değiştirecekseniz bunu belirtin ve ihtiyacınız olan malzemeleri de alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.