Ne İşe Yarar

Beta Glukan Ne İşe Yarar Hangi Gıdalarda Bulunur

Beta Glukan Ne İşe Yarar Hangi Gıdalarda Bulunur

Beta Glukan çözünebilen bir liftir. Doğal olarak tahıl tanelerinden ( arpa,yulaf ), bazı mantar ve mayalarda bulunuyor. Beta Glukanın yapılan çalışmalar sonucunda kolestefol seviyelerini iyileştirdiği, kalp sağlığına iyi geldiği ortaya konulmuştur. Tüketilen bitkisel gıdalardan lif alınıyor. Beta Glukan çözünebilen bir liftir çözünemeyen lifler de bulunuyor. Lifler kan şekerinin seviyelerini kontrol edilmesinde yardımcıdır. Beta Glukan ne işe yarar ve faydaları nelerdir.

Ayrıca zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinde sıkça lifli gıdalara rastalamak mümküdür. Kabızlık ve bağırsak sorunlarında etkili olduğu gözlenmiştir. Ama beta glukanın doğrudan zayıflattığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Beta Glukan Ne İşe Yarar Faydaları

Kronik bir rahatsızlığınız varsa beta glukan içeren gıda takviyeleri kullanmadan önce hekiminize başvurunuz. Ayrıca doğal yollardan Beta Glukan almaya özen gösteriniz.

beta glukan ne işe yarar
beta glukan

Kan Şekeri Seviyelerini Düzenler

Diyabet 2 olma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Şeker hastaları için kan şekerinin kontrolünü sağlamaktadır.

Bağışıklık Sistemi

Yapılan araştırmalarda Beta Glukanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olması ise vücudun hastalık ve enfeksiyona karşı daha etkin savaşmasını sağlıyor. Fakat Beta Glukan bağışıklık sistemi üzerinde ki etkilerine dair araştırmalar tamamlanmamış ve devam etmektedi. Beta glukan sağlığa faydaları bilgi aktarımında son sırada kalp sağlığı bulunuyor.

Fakat siz başka vitaminlerden faydalanarak başığıklık sisteminizi ve immu sisteminizi güçlü tutmaya özen gösteriniz. Hangi vitamine kadar ihtiyacınız var https://www.neiseyariyor.com/vitamine-ne-kadar-ihtiyacimiz-var/ adlı makalemizden öğrenbilirsiniz.

Beta Glukan Ne İşe Yarar Sağlıklı Kalp

FDA’nın (ABD gıda ve İlaç İdaresi) yaptığı çalışmalar ile ortaya koyduğu Beta Glukanın kalp sağlığını artırdığına dair kaynaklar var.

Uyarı : Beta Glukan güvenilir bir lif olarak kabul edilir. Fakat kan şekerini düşürebileceğine dair bilgileri paylaştık bu nedenle hipoglisemi veya kan şekerini azatlmak için ilaç kullananlar dikkatli tüketmelidir. Özellikle Beta Glukan içeren gıda tavkiye tableti kullanmadan önce mutlaka önce doktora danışmalıdır.

Uyarı 2: Kronik rahatsızlığı olanlar tavkiye edici gıra olarak Beta Glukan kullanmadan önce doktora başvurmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.