Ne İşe Yarar

Hangi Vitamine Ne Kadar İhtiyacımız Var Günlük

Hangi Vitamine Ne Kadar İhtiyacımız Var Günlük

Vitaminlerin çok tartışıldığı bu dönemde hangi vitamine ne kadar ihtiyacımız var biliyor musunuz? Vitaminler güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli ve önemlidir. Vitaminler hastalıklardan korunmamıza yardımcı olurlar. Daha sağlıklı bir yaşam için günlük olarak vitaminlere ihtiyaç duyarız. En çok bilinen vitaminler hangileridir ve bu vitaminlere günlük olarak ne kadar ihtiyacımız var. Kısaca hangi vitamin neye yarar.Hangi Vitamine Ne Kadar İhtiyacımız Var işte bilgiler.

Hangi Vitamine Ne Kadar İhtiyacımız Var

Hangi Vitamine Ne Kadar İhtiyacımız Var

A Vitamini Günlük Gereksinimi

A vitamini: Hücre ve doku üzerinden etkiye sahiptir. Cilt oluşumunda ve cildin yenilenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca erkekler için üremede rol oynar sperm hücrelerinin gelişiminde rolü vardır.

Günlük gereksinim: 0,8–1 mg

A vitamini içeren bazı gıdalar: Karaciğer, havuç, kayısı, lahana ve ıspanak.

D Vitamini Günlük Gereksinimi

Toplumumuzda hemen hemen herkesin bildiği D vitamini kemik oluşumu ve sağlığı üzerinde etkilidir. Ayrıca kalsiyum ve fosfat ihtiyacınızı karşılar.

Günlük gereksinim 20 mg.

D vitamini hangi gıdalarda bulunur: Yağlı balıklar, yumurta sarısın. Ayrıca güneşe çıkarak D vitaminini cilt yoluylada alabilirsiniz.

E Vitamini Günlük Gereksinimi

E vitamini sağlığımız üzerinden olumlu etkilere sahiptir. Özellikle antioksidan etkisi ile bilinmektedir. UV radyasyonu, strese karşı iyi geldiği bilinmektedir. A ve C vitamininden sonra en önemli antioksidanlardan birisidir.

Günlük ihtiyaç: 15 mg

E vitamini hangi gıdalardan alınır: Buğday toğumu, zeytin ve en çok bilinen e vitamini deposu fıntıkdır.

Folik Asit Günlük Gereksinimi

Hücre bölünmesi ve hücre yenilenmesinde önemli bir görevi vardır. Özellikle gebelik düşünen veya gebeliğin ilk aylarında kadın doğum uzmannlarının önem verdiği vitamin folik asittir.

Folik asit: Soya fasülyesi, domates, ıspanak, portakal, üzüm, patates ve yumurtada bulunur. Bebek sahibi olmak isteyen anne adayları öncelikle bir test ile bu vitamininizi ölçtürün ve ihtiyacınıza göre takviye edici gıda alın.

B12 Vitamini Günlük Gereksinimi

Güncel yaşam içerisinde en çok bilinen vitaminlerin başında geliyor. Günlük yaşamı etkileyen vitaminlerden birisi olan B12 vitamini kan oluşumu, hücre oluşumunda önemli etkiye sahiptir.

Karaciğer, et ürünleri ( özellikle kırmızı et) ,yumurta, süt ürünleri ve peynirde bulunur. B12 vitamini ihtiyacınızı öğrenmek için aile hekiminizden bir test yapmasını isteyebilirsiniz. Bazı durumlarda B12 vitamini yeteri kadar emzimlenemez. Böyle durumlarda takviye edici gıda almanız gerekiyor.

C Vitamini Gereksinimi

B12 vitamini ile birlikte en çok bilinen vitamin C vitaminidir. Güçlü bir immü sistem için gereklidir. Özellikle coronavirüs salgınının konuşulduğu dünyada günlük alınması gereken vitaminlerin başında geliyor.
Günlük C vitamini ihtiyacınız yaklaşık olarak 100 mg’dir.

Taze meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Çilek, limon , portakal, mandalina C vitamini deposudur.

B1 Vitamini Günlük Gereksinimi

Spor yapan birisiyseniz ihtiyacınız olan vitamin B1 vitaminidir. ÖZellikle enerji sistemi ve kas için önemli vitaminlerden birisidir.
Kepekli tahıllar, baklagiller de bulunur. Vücudun B1 depolama kapasitesi yeterince iyi değildir. Bu nedenle dikkatli ve düzenli olunması gerekir.

Sitemizde vitaminler ile ilgili diğer makalelerimiz aşağıda yer alıyor.
https://www.neiseyariyor.com/b-vitamini-eksikligi-bel-agrisi/
https://www.neiseyariyor.com/b2-vitamini-nedir/
https://www.neiseyariyor.com/biotin-ne-ise-yarar/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.