Ne İşe Yarar

Boğaz Pastili Ne İşe Yarar ? Kullanımı Nasıldır

Boğaz Pastili Ne İşe Yarar ? Kullanımı Nasıldır

Bitkilerin sağlıkta şifa olarak kullanılması insanlık tarihi kadar eskiye dayanır. Tıpta teknolojik ilerlemeler olmasına karşın insanlar doğada şifa aramaktadırlar. Bugün sizlere doğadaki en faydalı bitki özlerinden yapılan pastil ilacından bahsedeğiz. Boğaz Pastili Ne İşe Yarar ? Kullanımı Nasıldır kısaca bilgiler;

Pastil, Boğazda oluşan enfeksiyon, kuruluk ve ağrıları dindirmek için kullanılan farklı içerik ve aromalara sahip olan şeker görünümünde ve şeker gibi tüketilen ilaçtır. Pastil kullanıldığı andan itibaren tükürük bezlerini harekete geçirir ve yutkunma, batma sorununu ortadan kaldırır. Farklı etkilere sahip olan bitkisel özlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Pastiller çoğunluk olarak limon, mentol veya zencefil, ekinezya ıhlamur gibi insan vücuduna şifa deposu olan bileşenlerden meydana gelir.

Birçok insanın boğaz rahatsızlığı vardır özellikle kış aylarında birçok insan grip, nezle gibi bulaşıcı ve rahatsız edici hastalıklar geçirir veya soğuk şeyler tüketerek boğazın veya bademciğin şişmesine sebep olabilir bu noktalarda pastil çok insanın imdadına koşar. Fiyat olarakta gayet ekonomik ve birçok yerde de bulunabilen bir ilaçtır dileyen eczanelerde, dileyen marketlerden satın alabilir veya evde bile yapılabilmektedir.

Tarihçesinden kısaca bahsedecek olursak, Pastilin blunması yüzyıllar öncesine kadar dayanmkatadır, M.Ö. 1000 yılında Mısır’da bulunmuştur, Fransızca ‘pastille’ kökünden türemiştir, İtalyanca da ise pastillo kelimesinden türer.

Boğaz Pastili Ne İşe Yarar ? Kullanımı Nasıldır
Boğaz Pastili Ne İşe Yarar ? Kullanımı Nasıldır

Boğaz Pastili Ne İşe Yarar ?

 • Pastil ses kısıklığı, boğaz kaşıntısı ağrısı, öksürük, batmaya iyi gelir.
 • Zencefil, limon gibi bitkileri içinde bulundurması sebebiyle balgama iyi gelerek slonum yollarında ferahlama veya rahatlama hissi verir.
 • Solunum yolunda oluşan tahrişi giderir.
 • Soğuk algınlığı halinde kullanılır ve hemen etkisini gösterir.
 • Müzisyenler ses tellerini dinlendirmek için kullanmışardır.
 • İlaç kullanımını azaltır.
 • Boğaz reflüsüne iyi gelir.
 • Faranjite iyi gelir.
 • Birçok ilaca kıyasen daha az kimyasal içerir.
 • Vitamin ve besleyici içeriği vardır bağışıklık sistemini destekler.
 • Şeker görünümünde olduğu için çocuklara kolay bir şekilde verilebilir.

Boğaz Pastili Kullanımı Nasıldır

Pastili kullandıktan sonra bir süresu içilmemeli bu süre 1 saat olabilir,

1 saat süreyle yemek yenmemelidir,

4 yaşından büyük çocuklar için pastili bölüp veriniz daha küçük yaştaki çocuklar pastili hemen yutmaya çalışabilirler onlara vermeyebilirsiniz,

Şekersiz pastiller tercih edilmlidir,

Yavaş yavaş agızda eriterek tüketmelisiniz,

Hamileliğin ilk aylarında uzmanlar tarafından kullanılması uygun bulunmamıştır,

Yetişkinlerde günlük önerilen doz 8 pastildir, 5 yaşın üstündeki çocuklarda ise günde 4 pastildir, 3 veya 5 yaş arasındaki çocuklarda günde 3 pastil önerilir.

Boğaz Pastili Yan Etkileri

Ateş, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi reaksiyonlar,

Boğazda yanma hissi veya kaşıntı,

Vücutta kızarıklık veya pul pul döküntü de yan etkier olarak görülebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.