Ne İşe Yarar

Retinol Nedir ? Retinol Ne İşe Yarar

Retinol Nedir ? Retinol Ne İşe Yarar

Günlük yaşam içerisinde yoğun tempoda çalışmak cilt bakımının yapılmasına engel olabiliyor. Bu durum ise yorgun bir cilt anlamına geliyor. Günlük olarak kısa süreli de olsa yapılacak bir cilt bakımı olumsuz bazı durumların oluşmasının önüne geçebiliyor. Bakım yapılırken kullanılan ürünlerden birisi de retinol’dür. Retinol Nedir , Retinol ne işe yarar , cilt için faydaları nelerdir gibi sorularda kullanmadan önce merak edilen soruların başında geliyor. Retinol kullananlar görüşlerinizi paylaşmayı unutmayınız :).

Bir Bakışta Retinol

Retinol, A Vitamininden yapılan bir retinoiddir ve cilt yaşlanmasının belirtilerini tersine çevirdiği bilinmektedir.

Retinol Ne İşe Yarar

Retinol, cildin yenilenmesini hızlandırmaya ve daha sıkı, pürüzsüz ve daha eşit tonlu bir cilt için kırışıklıkların, ince çizgilerin ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Retinol Nedir ?

Retinol, cilt bakımında kullanılan bir A vitamini formudur diyebiliriz. Ayrıca cilt bakım ürünlerinde kullanılan Retinol krem, Jel, losyon, merham veya cilt serumu bileşenlerinden birisidir.
Cilt üzerine uygulanan tropikal bir iyileştirme sunmaktadır.

Retinol Ne İşe Yarar

 • Daha eşit bir cilt tonu sağlar. Cilt pigmentasyonunda azalma ve cilt dokusunda iyileşmeye yardımcıdır.
 • Hafif olarak görülen sivilcelerin iyilişmesine yardımcıdır.
 • Cilt yüzeyinde meydana gelen hafif ince çizgiler ve kırışıklıkların azalmasına ve yok olmasına yardımcı olabilir. Böylece Retinol için yaşlanma karşıtı diyebiliriz.
 • Cilt sıkılığını artırır. Daha sıkı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.
 • Sivilce sonrası oluşan leke ve izler için retinol kullanılmaktadır. Sivilceleri patlatmak daha sonraki dönemlerde iz bırakabileceğini unumayınız. Retinol sivilce oluşumunun
  önüne geçebilen bir formdadır. Fakat ileri boyutta bir sivilce probleminiz varsa öncelikle uzman bir hekime görünmenizde fayda vardır.
 • Yaz aylarında cilt yüksek oranda güneş ışınlarına maruz kalıyor. Bu durum ise bazı ciltlerde lekelenmeye yol açabiliyor. Bu lekeler sağlık açısından her hangi bir zarar vermesede görüntü olarak rahatsız edici olabiliyor.
  Uzman bir hekim ile birlikte tedavilerde retinol kullanımı lekelerin iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Gözenekler cilt yüzeyinde kılların ve yağların geçmesine izin veren açıklık anlamına geliyor. Fakat büyük gözenekler estetik açıdan istenmeyen durumlardan birisidir.
  Ölü cilt hücreleri veya yağ nedeniyle tıkanan gözenekler daha belirgin bir şekilde görünür. Retinol ölü cilt hücrelerine karşı etkilidir. Böylece gözenekler için iyi bir altarnatif olabilir.

Retinol Nasıl Kullanılır

Tüm cilt yüzeyine kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölgesinde denemeniz faydalı olabilir. Özellikle ilk kullanımlarda cildin retinole karşı bir reaksiyon verip vermemesi belirlenmelidir. Bir kaç gün boyunca deneme yaptıktan sonra
her hangi bir cilt yüzeyinde kırmızılık veya kaşıntı yada diğer bir alerjik reaksiyon yoksa günlük olarak cilt bakımlarınızı retinol ile birlikte yapabilirsiniz.

Cildinizi temizleyin ve kurulayın. Retinol ürünlerü kullanırken cildinizi ovmayınız. İnce bir tabaka halinde olacak şekilde uygulayınız. Dikkat edilmesi gereken bir husus, ağız, burun ve gözlerinize temas etmemesine özen gösteriniz. Cilt bakımı için bir kaç hafta boyunca gün aşırı kullanmanız yeterli olacaktır.

Cilt tipi

Cilt tipiEn iyi retinol formülasyonu
KuruSerum, krem ​​veya yağ
Yağlı veya  sivilceye eğilimliJel veya losyon
KombinasyonMevsime göre değişir: Kış için serum veya krem, sıcak aylar için daha hafif losyon

Retinol Yan Etkileri Neledir

Genel olarak yan etkileri geçici olarak gözlemlenmiştir. Fakat hassas bir cilde sahipseniz kullanım öncesinde uzman görüşü olmanız daha faydalı ve sağlıklı bir yol olacaktır.
Cilt kuruluğu
Yanma
Kaşıntı
Kızarıklık gibi yan etkileri görülebilmektedir. Bu etkiler genel olarak geçicidir.

En yaygın yan etki, özellikle ilk kullanmaya başladığınızda cilt tahrişidir. En iyi sonuçları elde etmek için yavaşlayın, yumuşak cilt bakım ürünleri kullanın ve cildinizi güneşten koruyun.

Retinol uyguladıktan sonra güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösteriniz. Böyle bir durumda ise güneş kremi sürmeniz faydalı olacaktır.

Hamileyseniz veya hamile olma ihtimaliniz bulunuyorsa Retinol kullanmayınız. Kullanmadan önce de kesinlikle hekim onayı alınız.

Yüzünüz veya cildiniz için her hangi bir işlem yaptıracaksanız retinol kullanmayı bırakmalısınız. Özellikle ağda, lazer epilasyon, peeling gibi işlemlerden önce retinol kullanmayınız.

Retinol Ne İşe Yarar ve Nedir makalemizin sonunda sizlerden yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir diğer içeriğimiz Madelep Krem Ne İşe Yarar makalesini okumanızı tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.