Ne İşe Yarar

Burun Tıkanıklığı Çözümü Evde

Burun Tıkanıklığı Çözümü Evde

Burun tıkanıklığı yaşam kalitenizi düşüren ve birçok durumda sizi zorlayan bir olgudur. Uykuya geçişte zorlanmadan tutunda beynin rahat oksijen alamaması gibi birçok semptomlara neden olabilir. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir ve evde yapılabilecek tedavi yöntemleri nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz. Siz burun tıkanıklığı çözümü için evde neler yaptığınızı bize yazabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Çözümü İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Burun tıkanıklığına iyi gelen besinlerden bazıları sarımsak, sıcak içilen çorba çeşitleri, baharatlı yiyecekler ve bol salata tüketmek faydalıdır.

Alerjik bir yapıya sahipseniz bu durum burun tıkanıklığına neden olabilir. Baharda daha çok oluşuyorsa ilacınızı mutlaka almalısınız.

Burun tıkanıklığını arttıran bazı yiyeceklerde mevcuttur. Bunlardan kaçınmak mukus yolunun rahatlamasını sağlar. Kaçınılması gereken yiyecekler arasında süt ürünleri, yumurta, deniz ürünleri, soda ve fındık grubundan uzak durulmalıdır.

Damıtılmış suyu ütünün içinden elde ederek bu suya biraz tuz ekleyin ve soluyun. Burun yolları tıkanıklığın gitmesinde ve mukusun rahatlamasında etkendir.

Akşamları yatarken yüz yukarı yatarsanız mukusların açılmasında katkı sağlayabilirsiniz. Yan yada yüz aşarı yatmak burunların daha çok tıkanmasına sebep olacaktır.

Nem makinelerinden kullanarak geceleri nemli mekanda burun tıkanıklıklarının açılmasını sağlayabilirsiniz.

Burunlarınız tıkalı iken havuz gibi klor içeriği yüksek olan alanlarda bulunmayın. Klor burunların daha çok tıkanmasına neden olabilir.

Geceleri burnunuzu mutlaka temizleyin. Temizlenmiş burun yollarının tıkanması zaman alacağından daha rahat nefes alış verişleri sağlayabilirsiniz.

Burunlarınız tıkandığında sigara gibi tıkanıklığa neden olacak zararlı içeceklerden uzak durmalısınız.

Akşamları yatmadan mutlaka sıcak bir duş alın. Duş alırken çıkan buharla birlikte burun mukuslarında rahatlama sağlanacaktır.

Burunlar tıkanırken sıvı alımını arttırın. 2 litre su içerek mukus yollarındaki tıkanıklıkların sıvılaşması sağlanabilir.

Gün içinde ve yatarken sıcak suya batıracağınız havluyu yüzünüze koyarak soluyabilirsiniz. Bu etken burun kanallarının açılmasına neden olur.

Burun Tıkanıklığında Kullanılabilen İlaçlar


Naneli ve diğer etmenlerden yapılan burun spreyleri burun kanallarının rahatlamasını sağlayacaktır.
Antibiyotik bilinçsiz kullanılmamalıdır. Evet fakat doktor bazı durumlarda antibiyotik tedavisi verir.
Alerjik nedenlerden kaynaklı burun tıkanıklıkları alerjik ilaçlar kullanıldığında rahatlayabilir.
Vikis gibi naneli kremlerde burun yollarının rahatlamasında ananevi bir yöntemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.