Ne İşe Yarar

Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir , Yorgunluk

Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir , Yorgunluk

Bir çoğumuz sürekli yorgunluktan, saç dökülmesinden veya geçmeyen baş ağrılarından şikayet ederiz. Fakat kalıcı bir çözüm yerine günlük geçici çözümler üreterek sorunu öteleriz. Demir Eksikliğinin Belirtileri nelerdir.
Tüm bu belirtilerin altında demir eksikliğiniz yatıyor olabilir. Bunun için yapmanız gereken aile hekiminize başvurmak ve test yaptırmak. Ayrıca bu testte diğer vitaminlerinizin değerlerini görme fırsatınız olacaktır.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir Eksikliğinin Belirtileri
Demir Eksikliğinin Belirtileri

Yorgunluk Demir Eksikliği Belirtisi Olabilir

Dünya üzerinde demir eksikliğinin en önemli belirtisinin yorgunluk olduğu gözlenmiştir. Kendinizi sürekli olarak yorgun hissediyorsanız demir eksikliğiniz olabilir. İhtiyacınız olan demir vücuda verilmezse demir eksikliği meydana gelir. Bununla birlikte vücut hücreleri yeteri kadar oksijen alamaz ve düzgün çalışamayacak duruma gelir.
Demir eksikliği aneminin bilinen en yaygın nedenlerinden birisidir.

Dikkat Dağınıklığı

Demir eksikliği belirtileri arasında dikkat dağınıklığıda yer alıyor. Özellikle bir işi yaparken yeteri kadar konstanre olamıyorsanız veya zorluk yaşıyorsanız test yaptırma vaktiniz gelmiş demektir. Hatta yapılan işe kendini verememe ile birlikte depresyon ve tükenmişlik belirtiler arasında gösterilmektedir.

Demir Eksikliği Belirtisi Kırılgan Tırnaklar

Tırnaklar sağlık için önemli bir bilgi verebilir. Sağlıklı uzayan tırnaklarınız varsa şanlısınız. Sürekli kırılan tırnaklar demir eksikliğinin habercisi olabilir. Tırnaklarının sağlıklı büyümediğini düşünen kadınlarda demir eksikliği sık görülmektedir.

Solukluk

Demir eksikliğinin belirgin semptomlarından biriside solukluktır. Demir hayati bir mineraldir, kandaki oksijeni tutar ve vücut hücrelerine taşır. Bu görevi tam olarak yerine getiremediğinden soluk bir görünüm ortaya çıkar.

Diğer belirtiler; baş ağrısı, saç dökülmesi, ağız köşelerinde yırtıklık, depresyon, tükenmişlik hissidir.

Demir Eksikliğinin Belirtileri görüyorsanız ilk fırsatta aile hekiminize başvurarak ve gerekli testlerin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Demir İçeren Besinler

Maydanoz , ısırgan otu, sakatat, soya, keten tohumu, ayçiçeği tohumu, bezelye, mercimek, fındık demir içeren besinlerdir. Demir içeren besinleri alıyor olmanız bu besinlerden yüzde yüz fayda sağladığınız anlamına gelmez. Vücuduzun iyi bir şekilde emilim yapması gerekir. C vitamini iyi bir demir emilimi sağlamaktadır.

İlgili diğer makalelerimizi aşağıdaki kategorimizden okuyabilirsiniz.
Sağlık İçerikleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.