Ne İşe Yarar

Dut Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Dut Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Ülkemizde hemen hemen tüm bölgelerde yetişebilen meyvelerden olan dut yaz başında yetişir. Doğrudan tüketilebilmesinin yanında pekmez olarakta tüketilmektedir.
Bir çok faydası bulunan dut P vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bu içeriğimizde dut’un faydaları hakkında bilgiler aktaracağız. Elazığ yöresinde dut pekmezinden yapılan bölgede orcik olarak bilinen Elazığ Orcigi nasıl yapılır makalemizi okumanızı tavsiye ediyiyoruz. Dut faydaları nelerdir.

Kara dut faydaları

Dut Faydaları Nelerdir

Kansızlık için faydalıdır. Kansızlık için kara dut tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Dut ve pekmezi vücudu kuvvetlendirir.
Yemeklerin üzerine belirli bir miktarda dut yenilirse susuzluğu giderir.
Sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Bağırsakların çalışmasında yardımcıdır. Aç karnına dut yenilip su içilmesi bağırsak hareketleri bakımından önemlidir.
Kara dut tüketimi bağırsaklarda oluşan iltihap için iyi geldiği belirtiliyor.
Dut aynı zamanda kurutulup tüketilen bir meyvedir. Kuru dut tüketildiğinde ise iyot sıkıntısına iyi gelmektedir.

Dut Yaprağının Faydaları

Ateş düşürmek için 1 bardak kaynar suya 10 gram yaş veya kuru beyaz dut yaprağı konulur. Belirli bir süre demlendikten sonra tüketilebilinir.
Dut yaprağıda oldukça faydalıdır. Şişkinliği almaya yarcımcı olur özellikle diyet süresince tüketilebilinir.
Dut yaprağı aynı zamanda ipekböceği yetiştirilmesinde kullanılmaktadır.
Şeker düzenlemesine yardımcı olur. 1 Litre kaynar suya 50 gram kuru kara dut yaprağı ileve edilir. Yemeklerden önce birer bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Önemli Hatırlatma : Değerli ziyaretçilerimiz içerik tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Her hangi bir rahatsızlığınız için öncelikle bir hekime başvurunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.