Ne İşe Yarar

Elazığ Orcik Nasıl Yapılır İçindekiler Nelerdir

Elazığ Orcik Nasıl Yapılır İçindekiler Nelerdir

Orcik muhteşem lezzetiyle damaklarda iz bıran bir gıdadır. Özellikle Elazığ yöresi başta olmak üzere Malatya, Bingöl, Diyarbakır, Mardin , Gümüşhane illerinde de yapılmaktadır. Tabii ki illere göre yapılışında değişiklikler görülebilir. Orcik aynı zamanda cevizli sucuk olarakta bilinmektedir. Lezzetli orcik yapımıda kolay değildir, günler sürebilir. Elazığ orcik nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim. Orcik yapımında bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorasnız yorumlarınız ve tariflerinizi bekliyoruz.

Memleketiniz de orcik yapılıyor mu ? Sizin yaptığını orcik tarifini bizimle paylaşmanızı bekliyoruz. Orcik daha lezzetli hale getirmek için neler katılmalı yorumlarınız bekliyoruz.

Elazığ Orcik Nasıl Yapılır

Orcik yapımının aşamaları vardır. Öncelikle orcik yapımı için bağ bozumu bekleniyor. Neden diye sorabilirsiniz. Orciğin ana maddesi üzüm şırasıdır. Bağ bozumuyla başlayan orcik yapım süreci için diğer bir kriter ise hava durumu. Elazığ bölgesinde yapımında ise bağlarda yetiştirilen üzümler toplanıyor. Üzüm sıkmak için yapılan havuzlarda ezilerek suyu elde ediliyor.

Elde edilen bu üzüm suyu büyük kazanlarda kaynatılıyor şıra haline getiriliyor. Daha sonra bu şıra süzülüyor tekrar kaynatılıyor fakat bu kez içerisine buğday unu ekleniyor. Daha sonra bu şıradan bulamaç elde ediliyor.

Yine yörede bolca yetişen cevizler toplanıyor ve ipe diziliyor.Orcik cevizi nasıl takılır diye aklınızdan soru geçebilir, bunun için iğne kullanılıyor. İğne ipliye geçiriliyor ve cevize saplanarak cevizin ipe geçmesi sağlanıyor. İpe geçirilen bu cevizler belirli bir süre güneşin altında kurutulmaya bıraklıyor.


Daha önceden ipe dizilen bu cevizler elde edilen bulamaça batırılıyor. Batırdıktan sonra günşte kuruması bekleniyor ve aynı işlem en az 2 veya 3 kez daha devam ediyor. Son kurumada ise orcik şeklini alıyor.

İstanbul Ankara Elazığ Orcik Festivalleri

Dönem dönem festivaller düzenleniyor. Özellikle İstanbul ,Ankara ve Elazığ orcik festivalleri oldukça ilgi görüyor. Bu festivaller ile orcik tanıtımı yapılıyor ve bu lezzetin tüm Türkiye hatta tüm dünyaya tanıltılması hedefleniyor. Geçtiğiz yıl Ankara orcik şenliği yoğun katılımla gerçekleşti.Yurt içinde oldukça talep gören cevizli sucuk gurbetçiler tarafından da alınmakta. Özellikle Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinde yaşayanlardan olduça talep görüyor.

Orcik Ne Kadar Fiyatı Nedir

Orcik fiyatı ise belirgin değildir. Çünkü içeriğine göre fiyatları da değişiyor. Fakat 15 – 20 liradan başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor. Elazığa gitme imkanı olmayanlar için çeşitli alışveriş sitelerinden temin etmekte mümkün olabiliyor. Elazığ orcik çeşitlerine baktığımızda ise en çok cevizlinin talep gördüğü söyleyebiliriz. Ayrıca son dönemde bademli orcikte revaçta.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.