Ne İşe Yarar

Epsom Tuzu Ne İşe Yarar

Epsom Tuzu Ne İşe Yarar

Epsom tuzunun faydalarından güzellik sektöründe, sağlıkta ve bahçe işleri konusunda faydalanabilirsiniz.Peki epsom tuzu ne işe yarar işte detaylar; Pek çok hastalıkta kullanılabilen epsom tuzu faydalarından ev bakımında, kas ve sinirleri yatıştırmada, toksinlerin atılmasında, krampların azalmasında, diyabet rahatsızlıklarında, ayak kokmasında ve cilt rahatsızlıklarında yararlanabilirsiniz.

Epsom Tuzu Ne İşe Yarar ?


Stresten Arındırır Vücudu Rahatlatır: Cilt tarafından çabuk emilebilen epsom tuzunda bulunan magnezyum minerali seratonin salgılanmasını arttırarak beynin rahatlamasını bu sayede stresin azalmasını sağlayacaktır. Vücudun enerjisinin artmasına yardımcı olan epsom tuzunu banyo sularınıza ekleyerek vücudun gevşeyerek rahatlaması sağlanabilir. Uyku döngüsünün rahatlamasını sağlayan epsom tuzu yatmadan önce duşa eklendiğinde kasları rahatlatarak sakinleşmenize yardımcı olur.

Toksinleri Atar: Epsom tuzunda yer alan mineraller toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak vücudu yoran ağız metallerin etkisini azaltır. Kas ağrılarının da azalmasında yardımcı olan epsom tuzu banyo suyuna da eklenebilir.

Ağrıları Dindirir: Epsom tuzunun kasları rahatlatarak ağrıları dindirme özelliği bulunur ve birçok termal merkezinde epsom tuzundan yararlanılmaktadır. Özellikle üst solunum yollarının rahatlamasını sağlayan epsom tuzu baş ve migren ağrılarını hafifleterek yaralarında hızlıca iyileşmesini sağlar.

Müshil Etkisi Vardır: Epsom tuzu kabızlık tedavisinde kullanılan etken bir maddedir. Detoks etkisi sayesinde oral olarak alınan epsom tuzu bağırsakların rahatlamasını sağlar ve bağırsak suyunun artmasında etkendir.

Epsom Tuzu Ne İşe Yarar 1

Kasları Rahatlatır:

Vücudun eloktrolit dengesini düzenleyen epsom tuzu kas ve sinirlerin rahatlamasını sağlayarak sinir fonksiyonlarını onarır.
Damar Sağlığını Korur: Kardiyovasküler rahatsızlıklarda etken olan epsom tuzu damar sertleşmesini önleyerek damarların rahatlamasını sağlar ve kalp sağlığını korur. Damarların elastikiyetini arttıran epsom tuzu kalp krizi ve felç riskini önlerken kanın pıhtılaşmasını engeller.

Diyabet Rahatsızlıklarında: Epsom tuzu vücudun sülfat ve magnezyum seviyesinin korunmasını sağlar ve insülinin artmasını sağlayarak diyabet rahatsızlıklarında yardımcıdır.

Saçların Hacimlenmesini Sağlar: Saç kremini elinize alın ve bir miktar epsom tuzu ile birlikte karıştırın. Elinizde karışımı ısıtıp harmanlayın ve saçlarınıza uygulayıp 15 – 20 dakika bekletip durulayın.

Saç Spreyi Olarak: Epsom tuzunu saç spreyi olarak da kullanabilirsiniz. Kimyasal olmadan hazırlayabileceğiniz saç spreyi içine 1 yemek kaşığı limon suyu, epsom tuzu 1 bardak ve su ile karıştırıp 1 gün boyunca bekletin ve saçlarınıza uygulayıp yarım saat sonra yıkayın.

Ayak Kokusunu Önler: Epsom tuzunu ılık suya ekleyin ve karıştırıp ayaklarınızı bu suda yarım saat kadar bekletin. Ayak kokusunun zamanla gitmesine yardımcı olan epsom tuzu ayaklardaki ağrıları da azaltır.

Siyah Noktaları Giderir: Cezveye yarım bardak su ekleyip kaynatın ve içinde 3 damla iyot ve epsom tuzu ekleyip bekletin. Ilıdığında bu su ile cildinizi akşamları temizleyin.

Epsom Tuzu İle Yüz Maskesi: Hem yağlı hem de karma ciltlerin kullanabilecekleri yüz maskesi oldukça etkilidir. Bunun için; 1 yemek kaşığı kanyak, 1 tane limon suyu, 1 yumurta, yarım çay kaşığı epsom tuzu ve 2 yemek kaşığı süt ekleyip karıştırın. Cilde uygulayıp 15 dakika bekletip yıkayın. Cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyon yaparsa hemen yıkayarak yüzünüzü temizleyin.

Sitemizde daha önce Kuru Buz hakkında bilgileri sizlere paylaştık. Kuru Buz Nedir ve Kullanım Alanları içeriğimizi okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.