Ne İşe Yarar

Erkeklerde Horlama Tedavisi Var Mı ?

Erkeklerde Horlama Tedavisi Var Mı ?

Kadınlarda ve erkeklerde horlama herkeste görülebilen bir sorun olan horlamanın birçok nedeni olmakla birlikte bu sorun daha çok erkeklerde görülmektedir. Solunum sırasında havanın daralmış olan geniz boşluğundan geçmesi sonucu yumuşak dokuların titremesiyle horlama denilen gürültülü ses ortaya çıkmaktadır. Horlamanın herhangi bir zararı olmamakla birlikte yorgunluk, uykusuzluk gibi nedenlerde horlamaya neden olabilir. Basit horlamaların önlenebilmesi için basit önlemler alınabilmektedir. Alınabilecek önlemlerin başında eğer fazla kilonuz bulunuyorsa, bu fazlalıklardan kurtulmalısınız. Bununla birlikte eğer alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınız varsa bunlardan vazgeçmeniz yine horlamanızı azaltacaktır. Horlamamak için uykunuzu da düzene koymanız gerekmektedir. Aynı zamanda yüksek yastıkta yatmanız horlamayı azaltacaktır.

Horlamanız bu tip önlemlerle geçmiyorsa, burun tıkanıklığı sorununuz ya da damak ve dil kökünden kaynaklanan bir sorun olabilir. Bunun tedavisi için kulak burun boğaz uzmanına görünebilirsiniz. Özellikle Türk toplumunda horlama düzeyi oldukça yüksektir. Genellikle vücuttaki yağ oranının dağılımından kaynaklanan horlama, bazı durumlarda ölüm riski dahi taşımaktadır. Sağlığınızı ve yaşam kalitenizi yakından ilgilendiren horlamayı siz hissetmeseniz dahi çevrenizdekiler rahatsız olabilir. Horlamaya kalıcı bir çözüm bulmak isteyebilirsiniz.

Horlama Ciddi Sorunlara Neden Olabiliyor


Horlamanın nedenleri oldukça fazladır. Kesin nedenini öğrenmek istiyorsanız Kulak burun boğaz uzmanına görünebilirsiniz. Fakat horlama sırasında apne sorunu yaşıyorsanız, ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer gün içinde fazla yorulduğunuzdan ya da uykusuz kaldığınızdan horluyorsanız horlamayı bir hastalık olarak düşünebilirsiniz.
Horlamanın erkeklerde görülme oranı kadınlarda görülme oranına göre üç kat daha fazladır. Bununla birlikte kadınlarda horlama oranı menopozdan sonra 4 katına çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 50 yaş üstü erkeklerin %50’si horlamaktadır. Yani yaşın artması ile birlikte horlama düzeyi de artış gösterir. Erkeklerin kadınlardan daha çok horlamasının nedeni ise kas yapısı ve vücuttaki yağ dağılımından kaynaklanmaktadır. Kadın vücudunda yağlanmak genellikle bel ve kalça bölgesindedir. Erkeklerde ise genellikle boyun ve karın çevresinde yağlanma olmaktadır. Bundan dolayı erkekler kadınlara oranla daha fazla horlamaktadır. Bununla birlikte kas yapılarındaki farklılıklar da kadınların daha az horlamasına neden oluyor.

Erkeklerde Horlama Tedavisi Var mı?

Basit horlamanın kişiye özel tedavileri mevcuttur. Hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle horlamayı önleyebilirsiniz. Örneğin fazla kilonuz varsa bu kilolarınızdan kurtularak horlamanızı da azaltabilirsiniz. Bununla birlikte sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız bulunuyorsa, zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçerek aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yaparak horlamanızı azaltabilirsiniz. Daha sağlıklı bir hayat yaşamanız horlamanızı azaltacağı gibi horlamanızın altında yatan daha ciddi sorunlar da bulunabilir. Eğer tüm bunlara rağmen hala horlamanız devam ediyorsa burun kemiğinden kaynaklanan ya da dil kökünden kaynaklanan sorunlar olabilir. Bu tip durumlarda da ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz. Horlamanın tedavisi kişiye özel olmakla birlikte bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.