Ne İşe Yarar

Varikosel Nedir? Varikosel Ameliyatı İzle Video

Varikosel Nedir? Varikosel Ameliyatı İzle Video

Varikosel erkeklerde görülen ve ileri düzeyde olması halinde ameliyat gerektiren bir rahatsızlıkltır. Testis etrafındaki toplardamarların anormal bir şekilde genişlemesi ve varisleşmesiyle varikosel ortaya çıkar.

Varikosel Nedir?

Genellikle çocuğu olmayan erkeklerin doktara başvurusundan sonra varikosel teşhisi koyulmaktadır. Testislerde kanı boşaltan toplardamarın genişlemesi ile testis ısısını bozar. Buna bağlı olarak sperm ve testosteron üretimini bozar. Bununla birlikte erkeklerde sperm kalite hız ve sayısında problem yaşanmatadır. İleri düzeyde olanların ameliyatla düzeltilmesi gerekiyor.

Varikosel Belirtileri

Genel olarak bazı erkeklerde belirti göstermezler. Fakat çocuk olmaması durumunda hekime başvuru sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yumurtalıklarda şişlik , kabariklık ve en çok rastlanılan belirtisi ise testislerde ağrıdır. İleri düzeyde olan varikosel el ile kontrol edildiğinde hissedilir ayrıca gözle görülür.

Varikosel Ameliyatı

Bu bölümde varikosel ameliyatını izleyebilirsiniz. Ameliyatı izlemek için yaş doğrulaması yapmanız gerekebilir. Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Muhsin Balaban.

Varikosel

Bu başlık altında Varikosel ile ilgili en çok merak edilen konular hakkın da bilgiler olacaktır. Sizde varikosel hakkında yorumlarınızı ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Özellikle Varikosel ameliyatı olanlardan yorumlarını bekliyoruz.

Varikosel Çocuğa Engel Mi?

Korunmasız bir şekilde 1 yıl boyunca birliktelik neticesinde çocuk sahibi olunmuyorsa uzman hekime başvurmak gerekiyor. Erkek partnerde ileri düzeyde bir varikosel bulunuyorsa çocuğa engeldir. Varikosel derecesini en iyi şekilde uzman bir hekim tespit edebilir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası İyileşme

Varikosel ameliyatı görese diğer operasyonlara göre daha kolaydır. Günümüz teknolojisi ile birlikte mikrocerrahi yöntemi ile yapılan ameliyatlarda iyileşme hızlı bir şekilde tamamlanır. İlk bir kaç gün sonrasında günlük rutin işlerinize dönebilirsiniz. Fakat ağır işler ve yorulacak işlerden uzak durmakta fayda var.

Varikosel Sertleşmeyi Etkiler Mi?

Varikoselin olumsuz yönde etkilediği durumlardan biriside erkeklerde sertleşme bozukluklarıdır. Varikosel testosteronu düşürmektedir. Buna bağlı olarak erkeklerde sertleşme problemi ortaya çıkabilmektedir. Fakat sertleşme olmaması doğrudan varikosel ile ilişkilendirilemez. Bu konunun bir çok yönden
incelenmesi ve en uygun tedavi yönteminin sunulması gerekir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Spor

Varikosel ameliyatı sonrasında bir müddet spora ara vermeniz gerekebilir. Fakat bu ara verme kalıcı değildir. Hekiminiz ile birlikte spro faaliyetlerine ne zaman dönebilirsiniz kararını verebilirsiniz.

Varikosel Polisliğe Engel Mi?

Polis veya uzman çavuş olmaya engel olabilecek bir rahatsızlık değildir. Fakat bunun değerlendirilmesini sağlık heyeti verecektir.

Varikosel Olan Birinin Çocuğu Olur Mu?

Varikosel olan birisi çocuk sahibi olabilir. Sonuç itibariyle sağlıklı bir sperm çocuk olması için yeterlidir. Fakat varikosel olan bir erkeğin çocuk sahibi olması biraz düşük ihtimaldir.

Varikosel Kaç mm Olursa Ameliyat Gerekir

Varikosel dereceleri vardır. Her varikoseli olan hasta ameliyat edilmez. Bunun için hastadan bir sperm testi istenir. Testin sonuçlarında büyük oranda bir olumsuzluk yoksa ameliyata gerek duymayan hekimler vardır. Sorunun tespiti sonrasında ilaç veya takviye edici gıdalarla giderilmeye çalışılır. Fakat Grade 3 ve 2 en çok ameliyat edilen varikosel dereceleridir.

Bu konu ile ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz Sperm Testi Hangi Bölümde Yapılır

varikosel

Varikosel Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Varikosel tek veya çift taraflı olabilmektedir. Tek taraflı bir ameliyat süresi yaklaşık 30 dakika ile 45 dakika arasında sürmektedir. Sağ ve sol taraflı varikosel ameliyatlarının süresi
1 saat civarında sürmektedir. Ameliyat süresini etkileyen bir diğer etmen genel anestezi veya lokal anestezi kullanımına bağlıdır.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Yatılır

Ameliyat olduğunuz gün taburcu olabilirsiniz. Bunun kararını ameliyatı yapan hekim verecektir. Hastaneden taburcu olsanız bile evinizde bir kaç gün dinlenmenizde fayda var.

Varikosel Ultrason Nasıl Çekilir

İleri derece bir varikosel elle yapılan muayne sonrasında kolayca tespit edilmekedir. Elle tespit edilemeyen durumlarda ultrason istenmektedir. Renkli dupper ile ultrason işlemi yapılmaktadır. Özel jel testis üzerine sürülür ve yumurtalık üzerinde genişlemiş damar tespiti yapılır.
Aşağıdaki videoda çekim izleyebilirsiniz.

Varikosel Ameliyatını Hangi Bölüm Yapar

Bu ameliyatı Üroloji bölümü gerçekleştirmektedir. Ameliyat esnasında anestezi ve hemşire bulunur. Deneyimli ürolog tarafından ameliyat olmanız daha sonra nüks etmesinin önene geçebilir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Nasıl Giyinmeli

En doğru bilgiyi hekiminizden öğrenebilirsiniz. Fakat ameliyat sonrasında daha sıkı iç çamışırları tercih edilmekedir. Bunun için varikolse külodu , iç çamaşırı gibi ürünler bulunmaktadır.

*** Bu içerikte yer alan videolar Doç. Dr Muhsin Balaban youtube kanalından alınmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.