Ne İşe Yarar

Fizik Tedavi Ne İşe Yarar Fizik Tedavi Çeşitleri Nelerdir

Fizik Tedavi Ne İşe Yarar Fizik Tedavi Çeşitleri Nelerdir

Fizik tedavi ne işe yarar kaç çeşit fizik tedavi vardır. Sağlıklı olmak her insanın en büyük arzusudur. Hatta ülkemizde “herşeyin başı sağlık” sözüyle sağlığın herşeyden önemli olduğu vurgulanmak istenmektedir.
Ne yazık ki sağlığımızı her zaman koruyamayabiliyor. Günlük yaşam içerisinde çeşitli durumlardan kaynaklanan rahatsızlıklar, kendiliğinden ortaya çıkan durumlar gibi bir çok etmen sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor.


Daha sonrasında ise çeşitli hasarlar bırakabiliyor. Fakat istenmeyen bu durumlardan sonra gelişen sonuçlar son teknoloji ve çeşitli tedavi yöntemleri ile yenmek mümkün olabiliyor.Fizik tedavi ise bu tedavi yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.
Fizik tedavi sağlık için önemlidir. Kaza veya çeşitli rahatsılıklardan dolayı ortaya çıkan durumlardan rahatsız olan hastaların iyileşmesinde esas bir tedavi olarak kabul edilmektedir.

Fizik tedavinin 3 türüne bu makalemizde inceleyeceğiz.

Ortopedik Fizik Tedavi Ne İşe Yarar

En fazla bilinen fizik tedavi ortopedik fizik tedavidir. Kas ve iskelet sistemi bozukluklarını veya yaralanmalarını teşhis eder ve tedavi eder. Bu durumlarda fizik tedaviden faydalanan hastaları cerrahi müdahaleden de kurtarabilir. Ortopedik rahatsızlıklar, yaralanmalar, ameliyat sonrası durumlar, sporcu yaralanmaları gibi durumlarda fizik tedavi uygulanabilir.
Tedaviyi yapanlar ise fizyoterapistlerdir.

Nörolojik Fizik Tedavi

Nörolojik bir bozukluğu olan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Alzheimer, als, beyin hasarı, parkinson, omurilik hasarı ve inme gibi nörolojik bozukluğı olan hastalar ile ilgilenir.
Genel olarak nörolojik bozukluğu olan hastalarda görme bozukluğu, dengede zayıflık, yürüme zorluğu görülebilir. fizyoterapistler bu işlev bozukluklarını daha iyi hale getirmek ve iyileştirmek için hastalar ile birlikte çalışır.

Kardiyovasküler Fizik Tedavi

Bu fizik tedavinin amacı hasta dayanıklılığını ve fonksiyonel bağımsızlığını artırmak. Kardiyovasküler rahatsızlık geçiren hastalar destek alabilir. Daha önce kalp krizi geçirdiyseniz bu konuda uzman bir fizyoterapistten destek alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.