Ne İşe Yarar

Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Ağrıması Nedenleri

Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Ağrıması Nedenleri

Diş ağrısı gerçekten katlanılması zor ve bir hayli yıpratıcı olan bir ağrıdır. Tüm dişlerin ağrıması beklenebilir. Fakat kanal tedevisi olan diş ağrır mı ? diye bir soruyu merak ediyorsanız cevabımız hayır olacaktır. Kanal tedavisi yapılan dişin ağrıması normal bir durum olarak kabul edilmemektedir. Eğer kanal tedavisi diş ağrıyor ise ve bundan kesinlikle eminseniz en kısa süre içerisinde doktora başvurmalısınız.

Kanal Tedavisi Olan Diş Neden Ağrır

Kanal tedavisi olan dişin sinirleri alınmıştır. Doğal olarak bu tedaviden sonra ki diş ölü diş olarak tabir edilir. Sinirleri alınan dişlerin ağrısı beklenmeyen bir durumdur. Peki hangi durumlarda kanal tedavili diş ağrısı ile karşılaşılır.

  1. Diş tamamen çürüklerden temizlenmemiş ise diş ağrısı yapabilir.
  2. Bazı dişler 2 ve daha fazla köke sahip olabiliyor. Kanal tedavisi yapan diş hekimi bu kökleri görmeyebilir ve doğal olarak sinirlerini almayabilir. Bu durum ise belirli bir süre sonra ağrıya neden olabilir.
  3. Kanal tedavisi sırasında sinirlerin eksik alınması daha sonradan diş ağrısına neden olabilir. Genel olarak tam temizlenmeyen sinirler sonradan ağrıya neden olabilir.

Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Ağrıması Nasıl Tedavi Edilir

Bunun en doğru cevabını tabiki diş hekimi verecektir. Fakat yukarıda kanal tedavisi yapılan diş ağrısının nedenlerinden biri ile ilgili ise dişiniz tekrar oyularak sinir var mı diye kontrol edilir.
Eğer sinir kalıntıları varise temizlenir ve ağrının geçmesi beklenir. Fakat burada önemli bir husus ise vakit kaybedilmeden doktora gidilmesidir. Kanal tedavisi olan dişlerin kaybı diğerlerine göre daha kolaydır.

Bu konu ile ilgili çeşitli sorular da ziyaretçilerimiz tarafından soruluyor.
Örneğin kanal tedavisi olan dişe bastırınca ağrıması ; yüksek ihtimalle sinirler ile alakalı olabilir. Farklı bir durum ise eğer bu dişiniz kaplama ise kaplama olan dişiniz diş etine baskı yapıyor olabilir.

Diş Ağrısı İçin Evde Ne Yapılabilir

Diş ağrıcı genel olarak akşam ve gece saatlerinde kendisini gösterir. Bunun nedeni ise vücuttaki kan basıncıyla alakalıdır. Peki kanal tedavisi olan diş ağrısı için evde neler yapılabilir.

Öncelikle tekrar hatırlatmakta fayda var ilk iş diş hekimine gitmektir. Evde ise yapabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır;

Ilık su ile tuz karışımını gargara yaparak ağrıyı bir nebze azaltabilirsiniz. Bu en çok bilinen yöntemdir.

Buz veya soğuk kompres iç veya dış tarafına uygulayarak ağrınızı azaltabilirsiniz.

Elma sirkesi diş ağrısına neden olan bakterileri yok edebilir. Elma sirkesini dişinize pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Karanfil de diş ağrıyan bölgeyi uyuşturabilir. Böylece diş ağrınızı nispeten azaltabilirsiniz.

Fakat bu yöntemlerin hepsi geçicidir. Hatta bazı durumlarda bir kaç hafta ağrınız geçiyor gibi olsada yeniden başlayacaktır. Böyle bir durumda ise diş tedavisi daha zor hale gelebilir ve diş kaybına yol açabilir.

Sizleri diş ağrısı için uyguladığınız yöntemler nelerdir. Yorumlarınızı bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.