Ne İşe Yarar

L Karnitin Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

L Karnitin Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

L Karnitin genel olarak takviye olarak alınan ve doğal olarak oluşan bir amino asit türevidir. Özellikle kilo verme sürecinde L Karnitin’in etkili olduğu belirtiliyor. L Karnitin yağ asitlerini hücrelere taşımakta ve enerji üretiminden önemli bir rol oynar böylece yağ yakımı söz konusu olabilir. Özellikle profesyonel olarak spor yapan kişiler kullanmaktadır. L Karnitin ne işe yarar faydaları nelerdir bu içeriğimizde genel olarak ele aldık.

L Karnitin Ne İşe Yarar

Karnitin vücudun yağı enerjiye dönüştürmesine yardımcı bir maddedir. Vücut bunu karaciğer ve böbreklerde yapar ve iskelet kaslarında , kalpte beyinde ve spermde depolar. İnsan vücudu ihtiyacı olan karnetini üretebilir. Fakat bazı insanların bedenleri yeterince üretemediği için kullanılması için dokulara taşımayamdığı için yeteri kadar karnetine sahip olmayabilir.

  • L Karnitin vücutta depolanan yağları kullanarak bedenemizin enerji üretmesine yardımcı olur. Spor yapanlar için daha uzun süre egzersiz yapmaya yardımcı olabilir. Ayrıca yağların hücrelere taşınması ile birlikte daha fazla yağ yakımına neden olacaktır.
  • Egzersiz performansını artırır.
  • Böbrekler karnitin ürettiği için böbrek hastalığı vücutta düşük karnetin seviyelerine neden olabilir. Böbrek rahatsızlığınız varsa hekiminiz size bir karnitin reçete edebilir.
  • Düşük sperm sayısı düşük karnitin sevilerine bağlanabilir. Yapılan bazı çalışmalarda L Karnitin takviyelerinin sperm sayısı ve hareketliliğini artıracağı gözlemlenmiştir.
  • Erektil disfonksiyon erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

En İyi L-karnitin Kaynakları

Sığır eti: 3 ons (85 gram) başına 81 mg
Domuz eti: 3 ons (85 gram) başına 24 mg
Balık: 3 ons (85 gram) başına 5 mg
Tavuk: 3 ons (85 gram) için 3 mg
Süt: 8 ons (227 ml) başına 8 mg
Önemli bir bilgi , L-karnitinin besin kaynakları, takviyelerden daha fazla emilim oranına sahiptir.

Bir çalışmaya göre, L-karnitinin% 57-84’ü gıdalardan tüketildiğinde emilirken, takviye olarak alındığında sadece% 14-18’ine kıyaslanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.