Ne İşe Yarar

Makro Besin Nedir? Makro Besin Öğeleri Nelerdir

Makro Besin Nedir? Makro Besin Öğeleri Nelerdir

Bir spor salonuna gittiniz size belirli bir program verildi ve makro besin öğelerinden faydalanacağınız söylendiğinde şaşırabilirsiniz. Makro besin nedir ve makro besin öğeleri nelerdir. Makro besin terimini bir diyetisyenden de duyabilirsiniz. Makro besinler günlük yaşam içerisinde tüketilen ana bileşenler diyebiliriz. Günlük yaşam içerisinde enerji harcarız makro besinler birinci enerji kaynaklarını oluşturmaktadır.

Makro Besin Öğeleri Nelerdir

makro besin öğeleri
makro besin öğeleri

Makro besin maddeleri; karbonhidratlar, Proteinler ve yağlardır. Bu maddeleri kısaca inceleyelim.

Karbonhidratlar

Karbonhidratları şeker diye nitelendirebilirisiz. Karbonhidratlar diyetlerdeki en önemli enerji kaynalarından birisidir. Fakat doğru ve doğal yollardan alınması önemlidir.
Günlük kalori alımının yarısını belki de daha fazlasını Karbonhidratlar oluşturmakta. Karbonhidratlar kaynakları nelerdir;

Makro Besin Nedir? Makro Besin Öğeleri Nelerdir 1
  • Çoğu sebzede bulunur.
  • Kuru baklagiller örneğin fasulye ve bezelye.
  • Tam tahıllar
  • Esmer pirinç
  • Patates yağda kızartılan patates diyet için uygun değilir.

Basit Karbonhidratlar Nelerdir

Sofra şekerinde bulunur sükroz denilmektedir.
Meyve şekerinde fruktoz diye bilinir.
Laktoz sütte bulunur.
Maltoz ise alkollü (bira) içeceklerde bulunur.

Prebiyotik ve probiyotiklerin mide ve bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olan yararlı bakterilerin daha önceki makalelerimizde belirtmiştik. Karbonhidrat bakımından zengin olan çoğu yiyeceğin aynı zamanda güçlü bir probiyotik ve prebiyotik kaynağını olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Probiyotik Kaynakları Nelerdir

Yoğurt
Kefir
Peynir
Prebiyotiklerin Kaynakları:
Bakliyat
Enginar
Yulaf

Makro Besinlerden Protein

Proteinlere amino asit zinciri diyebiliriz. Amino asitler vücudun düzgün çalışmasına yardımcıdır. Vücudumuz belirli oranda amino asiti üretebilir fakat hepsini üretemez.
Kalan kısmını ise doğru bir beslenme ile tamamlamalıyız. Protein bakımından zengin olan bir çok gıda bulunuyor. Günlük olarak alacağımız bu gıdalardan ihtiyacımızı karşılamak hiç zor değildir.
Protein insan vücudunun düzgün çalışmasının yanında bazı işlevleri yerine getirir. Cilt, saç, kas üretmek için önemlidir. Genel bir kural olarak, her gün vücut ağırlığınızın her kilogramı için .36 gram protein tüketmelisiniz.

İyi Protein Kaynakları Nelerdir

Tüm Et
Balık / deniz
Yumurtalar
bakliyat
Tahıl ürünleri
Mandıra
Soya
Fındık

Yağlar

Yağlar vücudun saf olarak depolanan enerjisidir. Vücudunuzu bir araba gibi düşünürseniz yağları bir yakıt deposu olarak düşünebilirsiniz. Yağlar , tereyağı, katı yağ katı formdadır. Ayçiçek yağı gibi bitkisel yağlar ve zeytin yağı sıvı formdadır. Tüm yağ formları üç kategoride sıralanabilir.

Makro Besin Nedir? Makro Besin Öğeleri Nelerdir 2

1.Doymuş Yağlar:

Et
Mandıra
Hindistan cevizi yağı

2.Doymamış yağlar:

Zeytin yağı
Keten tohumu yağı
Kanola yağı
Aspur yağı
Buğday tohumu yağı
Soğuk su balıkları
Fındık
Avokado

3.Trans Yağlar Nelerdir

Pişmiş ürünler
Kızarmış gıdalar
Margarin (hepsi değil)

Makro besin öğeleri hakkındak bilgiler verdiğimiz yazımızın sonunda kilo vermek isteyenler için squat yapmalarını tavsiye ediyoruz. Squat Ne İşe Yarar içeriğimizden yeni başlayacaklar faydalanabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.