Ne İşe Yarar

Squat Ne İşe Yarıyor ,Yeni Başlayanlar İçin Squat

Squat Ne İşe Yarıyor ,Yeni Başlayanlar İçin Squat

Squat yaş , cinsiyet veya günlük yapılan hareketlerin haricinde herkesin günlük olarak yapması gereken bir uygulamadır. Bir çok faydası
bulunuyor. Kilo vermek başlıca , hareketleriniz de kısıtlılığı kaldırır ve genel anlamda ağrılarınıza iyi gelebilir.

Biz erkek ve kadınlar için Squat Ne İşe Yarar ve nasıl yapılmalıdır konularını başlıklar halinde inceleyeceğiz. Sizin için faydalı bir yazı olacağını
umuyoruz. Ayrıca Squat yapanlar da nasıl değişiklikler olduğunu bize yorum olarak yazarsanız bu sağlık için gerekli Squat aktivitesine teşvik etmiş olacaksınız

1. Vücudunuz Güçlenir ve Kaslarınız Artar

Düzenli yapılan Squat beden gücünüzü artırır. Güçlü bacaklara sahip olursunuz. Tabi tek faydası bununla sınırlı değil kaslarınızında zaman içerisinde oluştuğunu göreceksiniz.
Doğru bir şekilde yapılan Squat hareketleri kullanılmayan kasları çalışmasına neden olacaktır.

Gelişen kaslar obezite, şeker hastalığı ve kardiyolojik hastalıkların önüne geçmesinde etkli olan glukoz ve insülini düzenlemeye yardımcı olacaktır.

squat

squat

2. Yağ Yakmaya Yardımcı

Squat koşmak kadar etkili değildir diyorsanız yanılıyorsunuz. En az koşmak kadar etkli olan Squat hareketleri yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.
Düzenli yapıldığında kas kütleniz artacaktır. Kasların ise ihtiyacı olan enerji yağ kütlesinden harcanabilir. Bir kilo kas günde yaklaşık olarak 30 ile 50 kalori yakıyor.
Yani 10 kilo kas yaptığınızda fazladan 500 kalori yakabileceksiniz.

Kilo vermek ve yağ yaktığı iddia edilen bir zayıflama çayı olan Stayfit Tea sitemizde yer almaktadır.

3. Dolaşımını Artırın

Vücudunuzda uyuşma,karıncalanma veya sık sık soğukluk hissi yaşarsanız bir dolaşım bozukluğu söz konusu olabilir. Dolaşım ise vücudun hareketleri ile doğru orantılıdır. Squat ise
yetersiz dolaşım için önleyici veya daha iyi konuma getirecek aktivitelerden birisidir.

Dolaşım için en faydalı bir durum ise saunalardır. Saunalar hakkında çok detaylı bir makalemiz bulunuyor. Sauna Ne İşe yarar mekalemize tıklayın ve şimdi okuyun.ş

4. Bacaklarda ki Selülitlerinizden Kurtulacaksınız

Özellikle bayanlar için Squat Ne İşe Yarar sık sorulan sorulardan birisidir. Selülit çoğu kadının çare aradığı bir sorun olmaktadır. Zayıf dolaşım neticesinde görülen selülitlerinizde
Squat yaparak kurtulabilirsiniz. Düzenli yapıldığında bu sorunun yavaş yavaş ortadan kalktığını görebilirsiniz.

5. Daha Esnek Olun ve Yaralanmaları Önleyebilirsiniz

Yaralanmalara karşı etkili bir yol ise esnekliktir. Bu yönünüzü geliştirebilirseniz özellikle kaslar , tendomlar veya başlarınızda oluşacak yaralanmalara karşı daha direçnli olacaksınız.
Bunun için daha çeşitli hareketler yapmanızda fayda görülüyor.

Özellikle sürekli masa başında çalışanlar veya hareketsiz bir iş sahibi olanlar esneklik için daha gayretli olmalıdır. Günlük hareketlerinizi ihmal etmemelisiniz.

bayanlar için squat

bayanlar için squat

6. Dik Duruşun Keyfini Çıkarın

Squat duruşu etkileyen v daha dik durmanıza yardımcı olacaktır. Üst vücut duruşu son derece önemlidir. Üst- alt sırt, göğüs , omuzlar ve karın bölgesi çömelme hareketlerinde aktif çalışmaktadır. Bunların iyi konumda olması ise duruşunuzu etkilemektedir.

7. Sağlıklı Eklemler ve Kemikler

Squat güçlü yapıda kemikler ve esnek eklemlerde size yardımcı olacaktır. Günlük yapılan bu heraketler ile tüm vücunuz çalışacaktır.

8. Erkekler için Daha İyi Libido

Squat hareketleri erkeklerin % 16 sını yaşamları boyunca etkileyen cinsel istek için büyük ve ve doğal bir çözüm oluşturmaktadır. Testoteron üretimini artıracaktır. Bununla birlikte kan akışını artırarak daha faydalı olacaktır.

Squat Hareketleri Nasıl Yapılmalıdır

Bunu yapmanız için özel bir ekipmana veya spor salonlarına ihtiyacınız yok. Hatta günlük giydiğiniz elbiselerinizle bile yapabilirsiz. İhtiyacınız olan 2 şey ise yapabileceğiniz bir alan ve doğru çömelme tekniklerini öğrenmeniz. Bazı durumlara çömelme hareketlerine ağırlık katmanız gerekecektir. Bunun için de evinizde
ağırlıklardan faydalanabilirsiniz.

Temel bir squat yapmak için şunları yapmalısınız:

Ayaklarınızı omuz genişliğinde, ayakları öne bakacak şekilde yerleştirin.
Ellerini kalçaların üzerine koy, yukarı bak ve göğsünü yukarı kaldır.
Dizlerinizi bükün, topuklara ağırlık verin ve arkanıza yaslanın.
Başı ve göğsünü dik tutarak, ellerinizi uyluklarınızdan aşağıya doğru kaydırın, dirseklerin dizlerinize ulaştığı yere (dizleriniz parmaklarınızın ötesine geçmemelidir!)
Beş saniye bekle.
Kalkın, topuklara doğru bastırın ve başlangıç ​​pozisyonuna gelene kadar kalçaları düzeltin.
Yeni başlayanlar için 2 veya 3 set ve haftada en az iki ila üç kez 15 ila 20 kez tekrarlayın.

Unutmayın, herhangi bir sağlık sorununuz veya eklem sorunları veya sırt ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklarınız varsa, yeni bir fitness rutinine başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.