Ne İşe Yarar

Ons Ne İşe Yarar Ons Altın ve Gümüş Nedir?

Ons Ne İşe Yarar Ons Altın ve Gümüş Nedir?

ONS piyasalarda sıklıkla kullanılan terimlerden biri olarak ön plana çıkar. Bu terimi doğru bir şekilde anlamak piyasalara doğru yorum yapabilmek açısından son derece önemlidir. ONS temel olarak bir hesaplama türüdür. Tüm değerli yatırım araçlarının hesaplanmasında ONS değerinden yardım alınır. Bu nedenle ONS terimi ekonomi piyasaları için değerli bir kavramdır. Bu makelede ons ne işe yarar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ons Ne İşe Yarar Nedir?

ONS genel olarak piyasalarda ONS altın olarak geçmektedir. Bunun nedeni ise öncelikli olarak altın hesaplamasında kullanılmasından dolayıdır. Öte yandan gümüş, elmas gibi farklı türden değerli yatırım araçlarının hesaplanmasında da aktif olarak kullanılan bir kavramdır. Yani temel olarak ekonomide altın ve diğer değerli yatırım araçlarının değerlerini belirleme konusunda ONS hesap birimi tercih edilir. Bu değerli taşlar hesaplanırken ONS birim fiyatı ele alınarak buna bağlı olarak hesaplamalar yapılır. Birim fiyat üzerinden altın, elmas veya gümüşün gerçek değerlerinin bulunması sağlanmaktadır.

Ons Altın Ne İşe Yarar Nasıl Hesaplanır

1 ONS altının gram üzerinden değeri Dünya piyasalarında sabitlenmiş durumdadır. Yani Dünya standartları baz alınarak 1 ONS altın 3.103 gram üzerinden hesaplanır. Tüm finansal hesaplamalarda bu değer baz alınır. Altın birimi her ne kadar bu gram üzerinden değerlendirmeye alınsa da, ONS değerleri çeşitlerine de dikkat kesilmek gerekir. Özellikle Troya Ons’u ONS çeşitleri arasında en fazla bilinendir. Orta çağdan beri kullanılan bu değer günümüzde halen aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Gram altın açısından bu değerde de aynı şekilde 31.10 gram baz alınır. Ons altın hesaplamasında çıkan sonuca bağlı USD veya TL’ye göre ayrılır. Ons Ne İşe Yarar altın ve gümüş ons hesaplama.

Ons Ne İşe Yarar

Ons Altını Etkileyen Durumlar

Ons altın fiyatını etkileyen durumlara altında hem talep hem de arz yönünden gözlemlenir . Amerika öncelikli olmak üzere ekonomik enflasyon beklentiler ons altını etkileyen durumların en başında gelmektedir. Öte yandan düşük faiz ortamı, ticaret savaşları, Dünya ülkeleri arasındaki savaş riskleri, DXY endeksinin güçsüzleşmesi gibi etkenlerin meydana gelmesi ons altın fiyatına etki eder.

Ons Altın Nasıl Alınır

Yatırımcıların en fazla merak ettiği konulardan biri de ons altın alma işlemleridir. Bu yatırımı yapabilmek için ülkedeki altın fonlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda opsiyon borsası ve vadeli işlemlerde ilgili hesaplamaların neticesinde kontrat vasıtasıyla altın alımını mümkün hale getirebilirsiniz. Ayrıca yatırımcılar dolar ile ons altın arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığını da merak eder. Dünyada uzun zamandan beri kullanılmakta olan farklı para birimleri arasında her daim bir ilişki bulunur. Bu nedenle dolarla da ilgili piyasalar arasında her daim bir ilişkinin olduğunu söylemek zor olmayacaktır.

Ons Gümüş Nedir Nasıl Hesaplanır

Başta belirttiğimiz gibi Ons kavram ölçü birimi olarak kullanılmakta ve malın değerinin belirlenmesi için tercih edilmektedir. Gümüşte aynı şekilde ONS ile hesaplanabilen değerli yatırım araçlarından biridir. 1 Ons gümüş AG veya XAG ifadesi ile gösterilir. Dolar cinsinden değerini ise XAG/USD ifade etmektedir. Tarihsel olarak konuya bakıldığında ise gümüş altından önce maden olarak çıkarılmış ve o dönemde para yerine yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Binlerce yıl boyunca bu iki değer birbirleri yerine kullanılmaya devam etmiştir. Gümüş ve altın fiyatlarını yükselip düşüren aynı etkenlerdir.

Gümüş altına göre fiyatı daha düşük olduğundan daha fazla kullanılır. Gümüş fiyatları ayrıca kıymetli madenlerin fiyatlarından da etkilenir. Ons gümüş almak için güvenilir forex piyasalarını ve TFXtarget gibi çeşitli platformlara göz atmayı düşünebilirsiniz. Bu adresler üzerinden değerli yatırım araçlarının alımı son derece kolay olup ons gümüş ve altın alımını daha kolay hale getirmektedirler.

Bankalar üzerinden gram altın alım satım işlemleri yapılıyor. Kuveyt Türk Bankası ve diğer bankalardan altın , gümüş gibi madenleri almanız mümkün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.