Ne İşe Yarar

Sağlık Sigortası Nedir Ne İşe Yarar, Yorumlar

Sağlık Sigortası Nedir Ne İşe Yarar, Yorumlar

Günlük yaşam içerisinde bir çok tehlikeli durumlar ile karşı karşıya yaşayan insanın en değerli zenginliği kuşkusuz sağlıklı bir yaşamdır. Hayat içerisinde sağlığı olabilecek risklerden kendimizi korumaya almamız kaçınılmazdır. Fakat insan kendini koruma gayreti içerisinde de olsa olumsuz durumlarla karşılaşılması ihtimali her zaman bulunuyor. Bu nedenle sevdiklerimiz dışında başka garantilerede ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlık sigortası bu konuda açığınızı kapatabilir.


Burada hemen şunu belirtlelim Devletimizin sağladığı GSS bu konu için oluşturulmuştur. Fakat bunun haricinde özel sigorta şirketleri ayrı bir altarnatif olarak farklı bir seçenek oluşturmaktadır.
Tabi özel sigorta şirketlerinde sağlık sigortası yaptırmak zorunlu değildir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

Ülkemizde 2012 yılı içerisinden başlatılan bir uygulama genel sağlık sigortası hakkında bilgileri bu başlık altında sizlerle paylaşacağız. Uygulamanın amacı tüm vatandaşların temel sağlık hizmetlerinden faydalanması olarak belirtilebilir. Peki GSS nasıl işlemektedir. Herkes belirli bir tutarda prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilir diye özetleyebiliriz.

Gss kapsamına dahil olan vatadaşlar devletin sağlamış olduğu tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanmaktadır. Devlet kurumları yerine özel bir merkeze başvurmanız halinde
fark ödemesi yaparak özel sağlık kurumlarından faydalanabilirsiniz.

Peki ne kadar fark ödemesi yapılıyor. Devletin belirlediği tedavi ücreti üzerinde ki kısmı ödeyerek muayne veya diğer hizmetlerden yararlanabilirsiniz.
Örnek ile açıklamak gerekirse, bir anne bebeğini doktora götürmek istiyor. Fakat mahallesinde ki özel sağlık kuruluşu yakın olduğu için burayı tercih edebilir. Burada muayne ücreti örneğin 40 liradır. Devletin ise karşıladığı tutar 25 lira ise bu anne geri kalan tutar olan 15 lira daha ödeme yaparak muayne yaptırabilir.

Özel Sağlık Sigortası Nedir ?

Özel sağlık sigortası zorunlu bir uygulama değildir. Tamamen kişiye bağlı olarak yaptırılabilir. Kaza sonrası yaralanma veya olası bir hastalık meydana gelebilir. Bu aşamadan sonra tedavi ve ilaç masraflarınız olacaktır. Bu gibi durumlarda bu masrafları
özel sağlık sigortası yaptırdığınız firma tarafından karşılanacaktır. Sigorta için belirli bir prim ödemesi yapılmalıdır. Tabi yaşam içerisinde bu primler
bazen yüksek meblağa olarak görülebilir. Fakat daha sonra büyük bütçeler gerektiren durumlarda ödenilen primler pek göze gelmeyecektir.

Peki sağlık sigortası primleri nasıl hesaplanır ve neye göre değişir.

  • Yaş, cinsiyet, medeni durum,
  • Geçirilen hastalıklar,
  • Ailede bulunan kalıtsal hastalıklar,
  • Kalp-damar gibi rahatsızlıklar.
  • Mevcut sağlık durum.

Hastalık riski yüksek olan kişilerde sigorta primleri daha yüksek çıkacaktır. Prim fiyatlarını etkileyen kriterlerin başında tercih edilen teminatlardır.
Teminatların üzerinde iyi düşünülmeli detaylı inceleme sonrasında poliçe satın alınmalıdır. Olası bir risk durumunda zararlarınızı karşılamayan teminatların poliçede yer alması cebinizden daha fazla para çıkışına neden olmaktadır.
Bu nedenle ihtiyacınız olan sağlık sigortasını tercih etmenizde fayda var.

Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar

Sağlık sigortası herkesin kesinlikle olması gereken bir kavramdır. En azından Devletin sağladığı Gss ‘ye dahil olmakta fayda varır. Sağlık kesinlikle ihmale gelmeyen yegane şeylerin başında gelmektedir.
Örneğin 5 sene boyunca hiç bir sağlık kurumuna gitmeyen insanlar gereksiz olarak görebilir. Fakat günlük yaşam içerisinde kaza veya yakalanan bir sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Eminiz ki bu gibi bir durumla karşılaşmayı kimse istemeyecektir.
Fakat yaşam içerisinde bunların olduğunun ve yaşanma ihtimalinin her zaman olduğunu unutmamak gekiyor. Bu gibi durumlarda sağlık sigortası gerçekten iş yaramakta ve belkide bir günde 5 sene bu primi ödediğiniz için mutluluk duyabilirsiniz.

Sağlık Sigortası Hakkında Görüşler

Çeşitli sosyal medya sitelerinden bir kaç yorumu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Eksisozluk.com sitesinden yorumlar;

Diş eti ameliyatını hiçbiri karşılamıyor, diş teminatı olarak 400 tl gibi göstermelik bir limit koyuluyor ve en basit diş eti tedavisi 3.000 tl civarı dolayısıyla sgk ile diş hastanelerinde yaptırmanız gerektiğinden özel sağlık sigortasına boşuna para ödemiş oluyorsunuz, bu hinliği
yapmayan ve ameliyat teminatının altına periodontoloji yi ekleyen bir şirket çıkmadığı sürece hayat sigortası yaptırmak hiç bir şekilde işinize yaramaz çünkü bunun dışındaki her hizmeti sgk anlaşmalı her hastanede bulabilirsiniz.

Görüş 2 : Genelde kötü şeyler yazılıyor arada benimki numunelik dursun. Yeni girdiğim şirketimde eşim hamile olduğundan, hamileliği sigortaya dahil edemememiştim. Bebek 7.5 aylıkken beklemediğimiz bir yerde doğdu. Sigorta şirketimi aradım,bebeği sigortalattım. Doğumdan sonra sigortalatmama rağmen doktor olan bir ambulans ile bebeğimi evimize yakın bir özel bir hastaneye taşıdılar ve orada 3 hafta küvezde kaldı. Bütün masraflar özel sağlık sigortası tarafından ödendi.
Normalde ismini yazmayacaktım ama kötü bir şey olduğunda nasıl karalayabiliyorsak, iyi bir şey yaptıklarında da isimlerini yazmamız gerekir.

Sizde sağlık sigortası hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.