Ne İşe Yarar

Sauna Nedir ? Sauna Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Sauna Nedir ? Sauna Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Sauna’nın tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Harvard Sağlık Yayınlarının bilgisine göre yaklaşık 3000 yıl önce ter evleri denilen yerler kullanılırdı. Finlandiya’da  saunalar binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bu nedenle Fin Hamamı adıda verilmektedir. Günümüzde ise hala popüler bir yere sahiptir.
Ülkemizde ise spor salonlarında spa ile masaj salonlarında ve hamamlarda yer almaktadır.
Sağlık açısından bir çok faydası olan sauna ne işe yarar ve faydaları nedir konusunu inceleyeceğiz.

Sauna Nedir ?

Bir sauna 70 ile 100 derece veya diğer deyişle 158 ile 212 fahrenhait arasında ısıtılan bir odadır. Bu odalarda kuru ısı kullanılır genel olarak % 10 şile 20 arasında nem oranı kullanılır. Fakat ülkemizde ki saunalar bu nem oranından daha fazla
nen oranı içerir. Türkiye’de hamamlarda yer alan Sauna temizlenmek amacıyla kullanılmaz. Tamamen rahatlamak ve dinlenmek amacıyla kullanılır. Biz buna terapi bile diyebiliriz.

Sauna Çeşitleri nelerdir;

Odun yakma: Ahşap sauna odasında odun yakılmaktadır. Bu tür saunalarda genel anlamda nem ve yüksek sıcaklıklarda düşüktür.

Elektrikle Isıtılan: Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan seçenektir. Elektrikli ısıtmalı sauna yüksek sıcaklığı sahiptir. Aynı zamanda düşük nemde görülür. Odanın bir köşesinde veya zemine bağlı olarak elektrikli ısıtıcı odayı ısıtır.

Kızılötesi Oda : Çok yaygın bir kullanımı olmasa kullanılan yerler olabilir. Diğer iki çeşide göre biraz farklı bir çalışma stili vardır. Özel lambaların yer aldığı oda tüm odayı ısıtmak için kullanılmaz. Sadece kişinin vücudunu ısıtmak için kullanılır. Bunuda ışık dalgaları ile yapar.
Sıcaklık düşük olmasına rağmen kişi yine terlemektedir.

Buhar Odası : Ülkemizde farklı bir oda olarak da uygulanır . Kuru ısı yerine buhar verilerek oda ısıtılır. Buhar odası yüksek nem ve ısıya sahiptir.

Sauna için Doğru ekipman

Aşağıdaki ekipmanlar sauna ziyareti için paketlenmelidir:

Banyo havlusu
Kurutma havluları
Flip flop ve bornoz
Duş jeli
Şampuan ve vücut losyonu
Sauna eşofmanı

Sauna Ne İşe Yarar ve Faydaları

Sauna temizlik için değil rahatlama ve dinlemek amacıyla kullanılmaktadır. Oda içerisinde ki ısı ile günün yorgunluğu ile yumru şeklini alan kaslar gevşer ve rahatlama gözlenir. Madde madde sauna ne işe yarar :

1. Saunalar toksinleri atar: İnsan vücudunda toksinleri atmanın en etkili yolu terlemektedir. Terleme , vücudun çeşitli şekilde emdiği toksinleri atmakta etkili bir yoldur. Saunalarda bu yapmanız mümkündür. Yüksek ısılarda terleme yaşanır toksinler vücuttan temizlenir.

2. Saunalar kilo vermeye yardımcı olur: Sauna seansında kalp atışı kuru ısı ile artmaktadır. 20 dakikalık bir sauna yaklaşık 500 kalori yaktığı belirtilmektedir. Vücudun metabolizması , fiziksel egzersiz yapar gibi hızlanır etkili olur.
Fakat sauna sonrası kilo kaybı yanlış olarak algılanmamalıdır. Bu kilo azalışı sıvı kaynaklı olabilir.

3. Saunalara bağışıklık sistemini güçlendiri: Sauna beyaz kan hücrelerini üretmeye yardımcı olur. Beyaz kan hücreleri enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı tam bir savaşcıdır. Düzenli sauna kullananlar daha sağlıklı olur ve olası hastalık durumunda hızlı bir şekilde iyileşirler.

4. Saunalar saçlara iyi gelir. Saç derisinde vücudumuzun durumunu iyileştiren ve nemlendiren özel bir bez bulunuyor. Sauna da geçirilen vakit bu bezi aktif hale getirir. Yararlı bileşikleri serbest bırakır. Böylece saçların harika görünmesine yardımcı olur.

5 Saunalar cilde iyi gelir.Yaşlandıkça, cildin daha az elastik hale gelmesiyle birlikte, ölü hücrelerin çoğu cilt gözeneklerimizde birikir. Saunada birkaç seans cildimizdeki kan akışını iyileştirir, bu da yeni cildin büyümesine yardımcı olur ve ayrıca daha önce oluşan tüm ölü hücreleri de ortadan kaldırır.

Cildimizde bulunan doğal nemlendiriciler ve antibiyotikler olan yağlar, saunalar aracılığıyla seferber edilir. Bu, daha genç görünmemize yardımcı olur.

Saunaya Gitmesi Sakıncalı Olan Kişiler

Yüksek tansiyon , soğuk algınlığı, inflamasyon , ateş, epilepsi , kalp ya da böbrek problemleri, akciğer ya da cilt hastalıkları ya da baş döndürücü büyülerden muzdarip insanlar için, bir sauna ziyareti uygun değildir. Emin değilseniz, ilk kez saunaya gitmeden önce doktora danışmalısınız.
Düşük tansiyon ile oturmak yerine yatmak daha iyidir. Bu nedenle, bacaklarınızı indirmemeye dikkat edin.

Sauna Nasıl Kullanılır

İlk kullanımda 8 ile 10 dakika kalınması uygundur daha sonra 5 dakikalık bir dinlenme verilmesi gerekebilir. Sonra yine 10 dakikalık bir kullanım yeterlidir. Tek seferde kalınabilecek maksimun süre 20 dakikadır.
Saunaya kuru şekilde girmeniz gerekmektedir.

Sauna ne işe yarar konusu hakkında bilgili olduğunuzu düşünüyorsanız görüşlerinizi ve tecrübelerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.