Ne İşe Yarar

Sperm Testi İçin Nereye Gidilir Hangi Bölüm ve Tüm Sorular

Sperm Testi İçin Nereye Gidilir Hangi Bölüm ve Tüm Sorular

Sperm testi yani spermiogam testi için nereye gidilir. Hangi bölüm yapar ve neden yapılır . Aklınıza takılan soruları yorum olarak bize yazabilirsiniz. Sprem testi yaptıranlar görüşlerini bizimle paylaşabilirler.

Yaklaşık bir yıl gibi bir süre bebek bekleyen çiftlerde yavaş yavaş tedavi sürecina başlanmaktadır. Genel olarak tedaviye kadınlardan başlanılıyor olsada. Erkeklerinde bir takım testler ve muayneden geçmesi gerekiyor.
Özellikle kadın ile ilgili yapılan testler ve muayne sonunda bir sorun yoksa erkek kişide muayne olmak durumundadır. Yazımızın sonunda en çok merak edilen sorulara cevap vereceğimizi belirtmek isteriz.

Sperm Testi Ne İşe Yarar

Bu test öncelikle erkeğin sperm durumuna bakılmak için bu teste ihtiyaç duyulmaktadır. Hatta erkeğin kısır olup olmadığının belirlenmesi için bu analize ihtiyaç duyulmakadır.
Peki nelere bakılır;
Miktarına
Sperm sayısınıa
Morfoloji ( Normal sperme bakılır )
ve motilite yani hareketlilik oranlarına bakılmaktadır.

Sperm Analizi Normal Sonuçları

Hacim 2,0 ml veya daha fazla

pH 7,2-8,0

Sperm konsantrasyonu >=20 milyon/ml

Toplam sperm sayısı >= boşalma başına 40 milyon

Motilite (Hareketlilik) >= Öne doğru hareketlilik % 50 veya >= hızlı yatay hareketlilik % 25

Morfoloji >= normal şekilli olanları % 30

Lökositler < 1 milyon/ml

MAR testi < % 10 adheran parçacıklı spermler

Spermin sıvılaşma süresi 30 dakika, en fazla 1 saat

Koku Kestane çiçeği kokulu

Erkeklerde sperm durumu bazı durumlarda vitaminler ve düzenli bir yaşam şekliyle arttığı gözlenmiştir. Bu vitaminler içerisinde en çok
sorulan ve merak edilen ise Proxeed Plus olarak karşımıza çıkıyor. Bu vitamin ile ilgili bir içeriğimiz bulunuyor merak eden ziyaretçilerimiz Buraya Tıklayarak detaylı bilgileri alabilirler.

Sperm Testi Nasıl Yapılır

Erkekler için özel olarak dizayn edilen özel odalar bulunuyor. Tabi bu odalar bazı devlet hastanlerinde ve özel hastane ile labrotuvarlarda yer almaktadır.
Mastürbasyon yöntemi size daha önce verilen özel numune kabına boşalma gerçekleşerek yapılmaktadır. Burada şöyle bir uyarı ise ilk damlalar oldukç önem arz etmektedir. Size verilen kabın içerisinden başka yere taşılması durumunda
ilgili görevliye bilgi verilmelidir.

Sperm Testi Soruları

sperm testi

sperm testi

Bu kısımda sizlerlen gelen ve en çok merak edilen sorulara cevep veriyoruz. Aşağıdan yorum kısmından aklınızda kalan soruları bize iletebilirsiniz. Sorunuza en kısa süre içeriside gerekli araştırma yapılıp bilgi verilecektir.

-Sperm testi hangi bölümde yapılır ?

Sperm testini dileyenler hiç bir bölüme gitmeden özel bir labratuvarda yaptırabilirsiniz. Hastanelerde yapılabilmesi için ise bir üroloji bölümüe muayne olmanız ve hekimin gerekli görmesi durumunda hastane içerisinde numune verilmektedir.

-Sperm testi bekleme süresi ne kadar ? Sperm testi için sıra yoksa hemen numune verebilirsiniz. Numune verem süresi is tamamen insiyatifinizebağlıdır. Fakat tavsiyemiz acele etmemenizdir.

-Sperm tesi öncesi beslenme ? Bu konuyla alakalı her hangi bir bilgi verilmemiştir. Fakat sabah erken saatlerde yapılan testler daha olumlu sonuçlar verebilir.

Sperm testi cinsel perhiz süresi ne kadar ? 3 ile 7 günlük perhiz süresi yeterlidir. Bu süreden erken veya geç olması çok sağlıklı değildir.

Sperm testi caiz mi ?

Sağlık açısından olduğu için herhangi bir sakınca veya yanlış bir durum yoktur.

Sperm testi devlet hastanesinde yapılıyor mu ? Genel olarak devlet hastanelerinde bu test yapılmaktadır. Ürojoli bölümünden randevu alanız gerekmektedir.

Sperm testi değerleri düşüklüğü çıktır ? Bununla alakalı olarak üroloji bölümü hekimine görünmenizde fayda var. 15 20 arayla yapılan 2 testte aynı sorun varsa varikosel olabilirsiniz.

Sperm testi en fazla kaç gün perhiz ? En fazla 7 gün olmalıdır. Bu süre aşıldığında canlılık oranı olumsuz etklenmektedir.,

Sperm testi enfeksiyon ? Bunun için hekiminiz tarafından bir ilaç kullanabilirisiniz.

Sperm testi günah mı ? Sağlık açısından gereklidir. Test yapıldıktan sonra kısa süre içerisinde duşunuzu almaya özen gösteriniz.

Sperm testi 10 gün perhiz ? Bu yanlış bir perhiz süresidir. İdeal günden fazladır.

Sperm testi 2 gün perhiz ? Bu yanlış bir süredir. Olması gereken en az gün sayısı 3 ‘tür.

Sperm testi için gerekenler ? Bu ihtiyaçlar size sağlanacaktır.

Sperm testi kaç güne sonuçlanır. ? Özel labratuvarlarda aynı gün içerisinde sonuçlarınızı alabilirsiniz. En geç bir gün sonra raporunuzu temin edebilirsiniz.

Sperm testi hareketi kaç olmalıdır ? % 40 hız yeterli olarak kabul edilmektedir.

Sperm test için ne kada sperm gerekir ? Bu soru yanlış bir sorudur. Sperm olup olmadığı kontrol edilen bir testtir. Fakat ideal sperm testi sonucu 40 milyon ‘dur.

Sperm testi Mo ne demek ? Morjoloji değerini göstermektedir. İdeal değer % 14 üzeri normal yapıda ( Kruger Kriteri )

Sperm testi orucu bozar mı ? Oruçluyken yapılması durumunda orucunuz bozulabilir.

Sperm testi sonucu değişir mi ? Tabi ki değişme göstemektedir.

Sperm testi yanlış çıkabilir mi ? Tabi ki elinizi yıkadıktan sonra veya tükürükle yapılan test yanlış sonuç verebilir. Daha güvenli bir test için iki farklı zamanda farklı yerlerde test yapabilirsiniz.

Sperm analizi yaptıranlar tecrübelerinizi ve görüşlerinizi bizimle yaplaşmanızı bekliyruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Abdülkadir dedi ki:

    Azospermi teşhisi konuldu bana bu ilaçların kullanırsam çocuğum olabilir mi acaba

    1. neiseyarar dedi ki:

      hangi ilaçlardan söz ediyorsunuz yazar mısıınz ?

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.