Ne İşe Yarar

Xeljanz Ne İçin Kullanılır Ne İşe Yarar ve Kullananlar

Xeljanz Ne İçin Kullanılır Ne İşe Yarar ve Kullananlar

Xeljanz 5 Mg’lık bir tablettir. Beyaz renkli ve yuvarlak bir tablettir. Bir kutu içerisinde toplam 56 hap bulunuyor. Günlük iki kullanım olduğunu düşünürsek 28 gün kullanılabilecek kadar tablet olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu ilacı sgk karşılıyor . Bu nedenle rapor alarak temin edebilirsiniz.

Xeljanz Ne İçin Kullanılır ve Ne İşe Yarar

İçeriğinde tofasitinibi etkin maddesi içermektedir. Bu ilaç romatoid artrit tedavilerinde kullanılır. Bu rahatsızlık nedeniyle daha önce almış olduğunuz
tedavilerden yeterince fayda görmeyen özellikle orta yüksek romatoid artit rahatsızlığı olan yetişkin hastalarda hekim tarasından tavsiye edilerek kullanılır.


Romatoid Artit Nedir ?

Romatoid Artrit (RA), el ve ayak eklemleri gibi daha çok küçük eklemleri simetrik yani karşılıklı olarak tutan müzmin seyirli iltahaplı bir romatizmadır. Sadece küçük eklem tutulumu ile kalmayıp diz, kalça, omuz gibi büyük eklemleri de tutabilir. Dünyada en sık görülen iltahaplı romatizmaların başında gelir ve eklemlerde en fazla tahribata ve şekil bozukluğuna (deformite) yol açan romatizmalardan biridir
Kaynak: Türkiye Romatizma Araştırma Ve Savaşma Derneği


Xeljanz kullanım sonrası , aşırı iltihabı bloke ederek , eklemlerde oluşan ağrı ve şişlik gibi şikayetlerinin azaltılmasını sağlar. Bunun yanısıra
bu RA günlük işlerin yapılmasını zorlaştırabilir. Günlük yaşantı içerisinde işlerinizde daha kolay yapabilmenizi sağlamaktadır.
Söz konuzu hastalıktan dolayı eklemlerde kıkırdak ve kemikte neden olduğu hasarı yavaşlattığı belirtilmiştir. Günlük yaşamda aktivitelerinizi gerçekleştirme becerinizi arttırdığı gösterilmiştir.

Xeljanz Nasıl Kullanılır

Bu ilaç ciddi yan etkilere sahiptir. Bu nedenle doktorunuzun size verdiği kullanım şekline göre alınız. Bu durumda emin olamadığınız durumlarda hekiminize veya eczanecinize danışınız.

Kullanım talimatında ise verilen bilgiler. Ağız yoluyla içilir. Tabletin hergün aynı saatlede alınmasına özen gösteriniz. Sabah ve akşam olmak üzere iki kere alınmalıdır. Aç veya tok karnına alabilirsiniz.
Diğer hususlar:
18 yaş altında kullanılmamalıdır.
Hamile ve emziren anneler doktor onayı olmadan kullanmamalıdır.
Böbrek yetmezliği ,karaciğer yetmezliği varsa hekime danışınız.

Yan Etkileri

xeljanz

xeljanz

Doktor kontrolü gereken ve ek olarak 3 aylık aralıklarla izlenmesi gereken bir ilaçtır. Ciddi yan etkileri ve yaşamsal hehlikeli durumlar oluşturabileceği yan etkilere sahiptir. Bu nedenle size özel reçete edilmeyen ve yetkin olmayan kişiler tarafından tavsiye edilsede kullanmayınız.

En yaygın yan etkileri. Üst solunum yolu enfeksiyonu ( nezle, sinüs enfeksiyonları )
Baş ağrısı
İshal
Burun tıkanıklığı
Boğaz ağrısı
Burun akıntısı

Az sayıda da olsa yaşamsal açıdan tehlikeli ciddi enfeksiyonları ve alerjik reaksiyonlar yani aşırı duyarlılık içerebilir
Bu alerji duyarlılık nedir ? Nefes almada güçlük , baş dönmesi
Döküntü , kaşıntı , kurdeşen, dudaklarda dilde ve boğazda şişme.
Hepatit B ve C iseniz doktorunuzu bilgilendiriniz.
Bu yan etkiler ciddi sayılmaktadır. Bunlardan birisin görünüyorsa ilacı kullanmayı bırakın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Uzman hekim tarafından reçete edilmeli ve rapor çıkarıldıktan sonra kullanılıyor. Ayrıca ek izleme gerektirmektedir.
Xeljanz kullanımına devam edilebilmesi için üç aylık aralarla “Tofasitinib Güvenlik izlem Formu” doldurulmasının gerekli olduğu; reçete eden hekimin formu doldurduktan sonra iç hastalıkları uzmanı ile (reçete eden hekim iç hastalıkları kökenli ise kendisi ikinci bölümü de imzalayabilir) göğüs hastalıkları uzmanı veya enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından da form imzalanacağı bildirilmiştir.

Burada yer alan bilgiler üretici firma resmi sitesinden derlenerek hazırlanmıştır. https://www.pfizer.com.tr

Sağlık konusunda diğer yazılarımz için   Konu Sağlık

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.