Ne İşe Yarar

Yağ Bezesi Ameliyatı İyileşme Süreci

Yağ Bezesi Ameliyatı İyileşme Süreci

Tıp literatüründe Lipom olarak adlandırılan yağ bezesi; insan vücudunda kafa derisi, ayak tabanı ve avuç içi dışında herhangi bir yerinde bulunabilir. Yağ bezesi iyi huylu tümörlerden birisi olarak da bilinir. Yağ bezesi ameliyatı hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Vücudunuzda bulunan yağ bezelerinden korkulmasına gerek olmamakla birlikte cildiniz altında birikmiş olan bu yağ oldukça kolay bir ameliyat ile birlikte vücuttan alınabilmektedir. Çoğunlukla sırt bölgesinde gözlemlenir ve bu bölgelerde ağrınız bulunabilir. Yağ bezesi ameliyatı olmayı düşünen kişilerin çoğu zaman estetik görünüş açısından bir çekingenliğe sahip olabilir.

Vücudunun belirli bölgelerinde biriken yağ bezeleri sinirlerinize baskı uygulaması halinde ağrı oluşumuna sebebiyet vermekle birlikte bu ağrıdan kurtulmak ve estetik görünüş açısından bir risk taşımayan ameliyat en kolay ve hızlı çözüm yoludur.

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Yağ bezesi ameliyatı çoğu zaman lokal anestezi yolu ile gerçekleştirilir. Yağ bezesi bulunan bölge ameliyat öncesinde uyuşturulacağı için kişi herhangi bir acı hissetmeyecektir. Ameliyat alınacak yağ bezesinin büyüklüğüne bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ortalama 5 cm büyüklüğünde olan yağ bezesi için 2 cm büyüklüğünde bir kesik yapılmalıdır. Kesik açılması ardından yağ bezesi çıkarılır, bölge temizlenir ve sonrasında cerrahi dikiş atılarak kesilen alan kapatılır.

Yağ bezesi ameliyatı oldukça kısa sürmektedir ve bu süreçte kişilerin korkmasını gerektiren bir durum bulunmamaktadır. Normal şartlarda ameliyat öncesinde lokal anestezi yapılması yeterli olurken birden fazla bölgede bulunan yağ bezelerinin alımı için genel anestezi yapılarak kişi tamamen uyutulabilmektedir. Gerçekleştirilen operasyon sonrasında yağ bezesini aldıran kişilerde ilgili bölgede ağrı oluşabilmektedir. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yağ bezesi sıkıntısı bulunması halinde kitlenin büyümesini beklememeli ve en kısa zamanda operasyon için bir uzmanla görüşmelisiniz. Kitle büyümeden erken ameliyat yapılması halinde operasyon sırasında açılacak kesinin boyutu çok daha küçük olacak ve ameliyat sonrasında iz kalma olasılığı çok düşük olacaktır.

Yağ Bezesi Ameliyatı İyileşme Süreci

Yağ bezesi ameliyatı sonrasında dikişlerinizin alınmasını takiben yara bölgesinde hızlı bir iyileşme gözlemlenir. İyileşme süreci içerisinde birey için herhangi bir engel oluşturmaz ve bu süreç içerisinde kişi tüm işlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilir. Dikiş alınmasını takiben 1 hafta içerisinde yara iyileşmiş olacaktır ve ortalama 2 hafta içerisinde ise iyileşme süreci tamamlanacaktır.
Ameliyatlarda kullanılan bir solüsyonu sitemizde daha önce yayınlamıştık. Battikon ne işe yarar içeriğimizde detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.