Ne İşe Yarar

Yumurta Kabuğu Neye Yarar, Faydaları Nelerdir

Yumurta Kabuğu Neye Yarar, Faydaları Nelerdir

Tüm uzmanlar yumurtanın faydalı olduğu konusunda hem fikir diyebiliriz. Gerçektenden kararında tüketilmesi oldukça faydalıdır. Yumurta en uzun yoldan çok yönlü protein alabileceğiniz bir kaynaktır. Haşlaması, pişirilmesi ve bazı yemeklere katılması ile bir çok farklı şekilde hayatımızda yeri vardır.
Peki yumurta kabuğu neye yarar hiç düşündünüz mü ? İçi kadar önemli olan kabuk kısmıda oldukça önemli bir kaynaktır.

Yapılan araştırmalar neticesinde yumurta kabukları önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Tüketilmesinin yanında hem bahçenizde , evinizde ve çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.
İnternet üzerinde yaptığımız kısa bilgilendirme turunda , yumurta kabuğundan gübre yapıldığını, evde balık akvaryumunda kullanıldığını , ağaçlara faydalarını, evde çiçeklere verildiğini , hatta çamaşır beyazlatır mı ? sorularını gördük. Bu sorular hakkında kesin ve net bir bilgimiz bulunmuyor.
Siz biliyorsanız yorumlarınızı bizimle paylaşınız. Ayrıca başka bildiğiniz kullanım alanlarını bize yazabilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Yapısı Nasıldır

Yumurta kabuğu genel olarak tek katmandan oluşuyor diye bilinir. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Kabuk 3 katmandan oluşmaktadır. İlk katman herkesin bildiği gibi sert ve kireçli olan maddedir.
Bu maddenin hemen hemen tümü kalsiyum karbonat kristallerinden oluşmaktadır. Diğer iki katman ise iç ve dış katmandan oluşan zarlardır. Esnek olmasının yanında güçlüdür. Yumurtanın sarısı dış bakterilerden korur.
Bu iki katmanları oluşturan proteinler vardır. Keratin bu proteinlerden birisi bu ise insan saçında bulunan protein ile aynıdır. Bu durumda ise yumurta kabuğu saç uzatırmı sorusunu akıllara getiriyor. Saç dökülmesi yaşayan veya yeniden saçlarına kavuşmak isteyenler yumurta kabuğu saç çıkarır mı diye soruyorlar. Bilimsel olarak her hangi bir kanıt varmı bilinmiyor. Fakat deneyip faydasını görenler yorumlarını sitemize bırakabilirler.

Yumurta Kabuğu Neye Yarar , Faydaları

Yumurta Kabuğu Kalsüyum Deposudur

Kalsiyum yeni kemiklerin büyümesi ve gelişmesi için temel minareldir. Kalp ritmini düzenler, kas fonksiyonunu arttırır ve andaki magnezyum, fosfor ve potasyum seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Yumurta kabukları açıkça ucuz ve kolayca temin edilebilir bir kalsiyum kaynağıdır. Aslında, bazı çalışmalar yumurta kabuğundan elde edilen kalsiyumun, kalsiyum takviyelerinden elde edilen miktarlardan daha faydalı olabileceğini göstermektedir, çünkü vücut besin bazlı yumurta kabuğu kalsiyumunu daha yavaş işler, böylece kalsiyum fazla tüketiminde yer alan riskleri azaltı

Diş Sağlığı İçin Yumurta Kabuğu

Dişler için en iyi gıdalardan biriside yumurta kabuğu diyebiliriz. Yapılan bir deneyde yumurta kabuğu tozu bir gliserin çözeltisine karıştırılarak saflaştırılmış kimyasal olarak dişlere uygulanmış. Neticesinde ise hasarlı dişlerde iyileşme görülmüştür.

Ağrılara Karşı Etkilidir

Toz haline getirilen dış kabuklar bazı ağrılara iyi geldiği belirtilmektedir. Yapılan bir çalışma neticesinde artrit , lupus , gut , sırt ağrısı ve eklem bağ dokusunda ki bozukluklara karşı yumrta kabuğu kullanılmış ve etkili olduğu gözlenmiştir.
Artısı ise her hangi bir yan etkisinin olmamasıdır.

Yumurta kabuğu ne işe yarar diye düşünmeyiniz. Bir çok faydasını daha detaylı araştırmalarda görebilirsiniz. Üstelik bu yöntemi kullanılmasının bilinen bir yan etkisi bulunmuyor. Tabi ki ilk tercihimiz her zaman uzman doktorlara başvurmak olmalıdır.
Yumurta kabuğunu kullananlar yorumlarını sitemize bırakabilirler. Sitemizde kimyasal olarak yumurta kabuğu zarı içeren bir tablet hakkında bir içeriğimiz bulunuyor. Nemolic C 3 Yumurta kabuğu zarı nedir ve ne işe yarar içeriğimizi okuyunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.