Ne İşe Yarar

Zirkonyum Kaplama Hakkında Bilgiler

Zirkonyum Kaplama Hakkında Bilgiler

Zirkonyum protezlerin ve porselen köprülerin alt yapısı halinde olan gri metal yerine uygulanmakta olan beyaz renkli bir alaşımdır. Daha çok estetik amaçlı olarak kullanılan zirkonyum diş beyazlatma uygulamaları işe yaramadığında tercih edilir.  Zirkonyum dişin kendi içinde pek çok avantajının bulunması daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır. Zirkonyum kaplama hakkında bilgiler. Daha önce zirkonyum kaplama yaptırdıysanız görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Hakkında Bilgiler

Bu başlık altında inceleyeceğimiz başlıklar şu şekilde;

Zirkonyum Dişin Avantajları

Zirkonyum diş ışık geçirme özelliğine sahip olduğundan dolayı tıpkı gerçek dişler gibi doğal bir görünüme sahiptir. Klasik porselen kaplamalarda daha cansız ve yapay bir görünümün oluşması kaçınılmaz hale gelebilir. Zirkonyum kaplama ise bu sorunun önüne geçmekte ve çok daha doğal bir diş yapısı sunmasıyla ön plana çıkmaktadır. Zirkonyum diş yapısıyla tamamen uyumlu bir malzemedir. Metal destekli olan protez çeşitlerinde görülen renklenmeler bu dişlerde asla ortaya çıkmaz. Diş etlerinde morarma tarzında renklenmeler asla olmamakla birlikte diş eti çekilmeleri de söz konusu değildir. Yanlış fırçalama gibi çeşitli durumlar olduğunda da diş eti çekilecek bile olsa estetik açıdan kötü bir görünüm meydana gelmez. Zirkonyum kaplama ile ilgili diğer merak edilen konulardan biri de alerjiye neden olup olmadığıdır. Özellikle metal içeriğe sahip olmadığından dolayı zirkonyum kaplamanın alerjik etkenler yaratmayacağını belirtmek gerekir.

kanal tedavisi yapılan dişin ağrıması
kanal tedavisi yapılan dişin ağrıması

Zirkonyum Dişler Ne Kadar Süre Kullanılır?

Zirkonyum dişler özellikle düzenli bakım ve kontrollerin yapılması halinde uzun süre dayanabilmektedir. Bu konuda hastanın kendisine de sorumluluk düşer. Dişler normal dişler gibi düzenli olarak fırçalanarak altı ayda bir hekim tarafından kontrolleri yapılmalıdır. Gerçek dişler canlı dokular olduğundan dolayı zamanla aşınmaları mümkün olabilir. Zirkonyum dişte ise bu tarz olumsuzluklar görülmemekle birlikte düzenli bakımları halinde çok daha uzun süre dayanabilmektedirler.

Zirkonyum Kaplama Uygulaması

Diş etleri sağlıklı duruma geldiğinde ise ağza uygun yapıdaki kaşıklar ve özel ölçülerle ölçüm işlemleri hassas bir şekilde yapılır. Zirkonyum kaplama uygulanırken dişler tıpkı metal destekli kaplamada olduğu gibi küçültülür. Laboratuvarda dişlere en uygun renge sahip olan zirkonyum alt yapısı ve bunların üstüne de porselen yapı işlenerek dişe uyum sağlamasına bakılır. Uygulamanın son aşamasında ise özel yapıştırıcılar aracılığıyla dişlere tamamen adaptasyon edilir.

Uygulama Sırasında Ağrı Hissedilir mi?

Zirkonyum kaplama tamamen lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir uygulama halindedir. Bu nedenden dolayı uygulama sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Sonrasında ise diş bölgesine geçici bir kaplama yapılarak sıcak ve soğuk hassasiyetinin önüne geçme amaçlanır. Nadiren zirkonyum kaplama uygulama sırasında sızlama şikayetleri alınabilir. Ancak genel olarak uygulama sırasında herhangi bir problem meydana gelmeden son derece rahat şartlar altında tamamlanmaktadır. Özellikle diş etleri sorunsuz olan kişilerde uygulamanın tamamlanması bir hafta gibi kısa bir süre içinde tamamlanır.  Kişinin beğenisine ve hekimin uygun gördüklerine bağlı olarak birkaç prova daha yapılması söz konusu olabilir.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama uygulaması her yaşta yapılabilir. Ancak bazı yaş aralıklarında zirkonyum kaplama önerilmez. Özellikle gelişim çağı olarak bilinen 18 ile 20 yaşları arasında bu uygulamanın yapılmaması daha uygundur. Ancak bu uygulamaya ihtiyaç duyan kişilerin bir süre daha beklemeleri yerinde bir tercih olur. Çenenin büyümesi ve dişlerin gelişim sürecinde olması gibi nedenler var olduğundan dolayı birkaç yıl sonra bu uygulamanın yapılması daha faydalıdır. Öte yandan zirkonyumun diş hastalığına sahip olan kişiler içinde uygun olmayacağını belirtmek gerekir. Öncelikli olarak bu diş hastalıklarının tedavi edilmesi gerekir. Hastanın diş eti hastalıkları tedavi edildikten sonra uygulamanın yapılabilmesi mümkün hale gelmiş olur.

Daha önce bir içeriğimizde diş beyazlatma kalemi hakkında bilgiler vermiştik. Dilerseniz https://www.neiseyariyor.com/dis-beyazlatma-kalemi/ makelemizden okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.