Ne İşe Yarar

Altın Çilek Ne İşe Yarar Nasıl Yetiştirilir ?

Altın Çilek Ne İşe Yarar Nasıl Yetiştirilir ?

Bugün ülkemizde de yetiştiriciliği bulunan ve en nadide bitki türlerinden biri olan altın çilek bitkisine değineceğiz. Altın çilek ne işe yarar ve nasıl yetişir kısaca bu içeriğimizde bulabilirsiniz. Türkiye’ de daha çok akdeniz ve ege bölgelerinde hasadı yapılmakta olan altın çilek yer kirazı adıyla da anılmaktadır. Bilimsel adı ‘physalis peruviana ve ingilizce karşılığı ise golden berry dir. Çok lezzetli bir tada sahip olan bu bitki patlıcangiller familyasına aittir. sıcağı ve güneşi çok sever bu sebeple de ülkemizde sıcak bölgelerde yetiştilmesi uygun bulunmuştur. Şu an çok yetiştirilmese de insanlar tarafından çok fazla ilgi görmektedir bu sebeple de ticari değeri oldukça yüksektir.

Altın Çilek Ne İşe Yarar

Altın çileğin sağlık açısından da oldukça fazla yararları vardır. Altın Çilek Ne İşe Yarar genel olarak faydaları şu şekildedir;

Diyabet hastalarına bu meyve çok iyi gelmekte hatta doktorlar tarafından da tüketilmesi onaylanmıştır,

Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar ve kan dolaşımını düzenler,

Kanda bulunan ürik asidin oranını düşürür,

Prostat sorununa birebirdir,

Vücutta yayılan iltihaplara iyi gelir,

Saçları besleyerek saçların ihtiyacı olan nemi karşılar,

Kolesterolu dengeleyerek kalp krizi veya farklı kolesterol hastalıklarının önüne geçer,

Bunlar gibi daha birçok faydası bulunan bu şifa deposu olan bitki uzmanlar tarafından da birçok katıldıkları program ve sohbetlerde değinilmiştir.

Altın Çilek Nasıl Yenilir?

Nasıl tüketilmeli sorusuna gelirsek, isteyen meyve suyu şeklinde isteyen çiğ olarak normal meyve yer gibi veya kurutarak tüketebilir. Yan etkileri olarak ise ishal durumu olanlar, düşük tansiyon hastaları kullanmamalıdır ve mide bulantısı , kusma ayrıca alerjik reaksiyonlar gösterebilir bu yüzden yanda saydığımız hastalıklara veya şikayetlere sahipseniz doktor tavsiyesi ile kullanmanızı öneririz.

Altın Çilek Yetiştiriciliği

Bitkimiz oldukça hassas bir yapıya sahiptir görünüş olarak küçük domatesi andıran turuncu renkte ve dışında yaprağı andıran katmanı vardır. Tarlada veya serada da yetiştirilen bitkimizin bugün saksıda yetiştiriminden bahsedeceğiz.

Malzeme olarak, Altın Çilek, tahta kaşık, küçük bir kase , su, bitki için saksı, kağıt havlu, naylon poşet.

İlk olarak satın aldığımız altın çileğin kabuğunu soyup eziyoruz.

Daha sonra ezdiğimiz altın çileği bir kaba koyup su ile dolduruyoruz, yaklaşık bir buçuk veya iki saat su inde bekletiyoruz.

Suyu boşaltıp tohumları alıyoruz ve kağıt havlu ile tohumları kuruluyoruz.

Saksının içinde ki toprağın nemli olması gerekiyor nemli olduğundan emin olduktan sonra tohumları sksıya koyup toprak ile üstünü kapatıyoruz. Güneş görmesini de sağlmalısınız

Nemden korumak için saksıyı plastik torba ile kapatıyoruz. bi kaç hafta içerisinde altın çilek bitkimizin filizlenmeye başladığını göreceksiniz.

Tarlada veya serada yetiştirmek isteyip ekonomik gücü olmayan vatandaşlar içinde devlet desteği verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.