Ne İşe Yarar

Ayak Sağlığına Ne İyi Gelir

Ayak Sağlığına Ne İyi Gelir

Sağlıklı ayaklar için bazı tavsiyeleri sizler için derledik. Ayak Sağlığına Ne İyi Gelir. Ayaklarınızda hiç bir ağrınız veya şikayetiniz olmasa bile siz maksimum düzeyde dikkat etmeye özen göstermelisiniz.
Ayaklarınızda oluşabilecek bir problem günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Ayak sağlığınızı korumanın basit bazı yolları vardır. Her hangi bir değişiklik yapmadan sadece dikkat ederek ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ayak Sağlığına Ne İyi Gelir

Ayak Sağlığına Ne İyi Gelir sizlere maddeler halinde derlediğimiz tavsiyelerimizi şu şekilde;

  • Ayakkabı Tercihi

Özellikle kadınların bu konuda çok ikilemde kaldığını söylemek yanlış olmaz. Yüksek topuklu ayakkabılar görüntü ve şıklık için ne kadar gerekli olsada ayaklarınız için tehlikelidir. Topuklı ayakkabı giymek zorundaysanız yanınızda yedek ayakkabı bulundurunuz ve ayaklarınızı ara ara dinlendiriniz. Ayaklarınızın rahat ettiği ve tercihen ortapedi tabanlı olan ayakkabıları tercih ediniz.
Tabanı iyi olmayan ayakkabılar zaman içerisinde ayaklarınızda soruna neden olacaktır. Hatta taban çökmesi ile birlikte düz taban bile olabilirsiniz.

  • Tabanlık

Ayakkabı tercihinizde önemli kriterin ayak rahatlığını olduğunu biliyoruz. Bir diğer kriter ise tabanlık olabilir. Aşırı sert tabanlık tavsiye edilmiyor fakat aşırı yumuşak tabanlıkta ayak sağlığı için iyi değil. Yumuşak tabanlık belirli bir süre rahat gelebilir fakat daha sonra ayaklarınızı yoracak ve gerginleşmeye neden olacaktır.
Tabi ayakkabılarınızın taban özelliğini kullanım durumunuza göre tercih etmeye özen gösterin. Örneğin günlük kullanılacak ile spor yaparkan kullanılacak ayakkabı tabanlığı aynı özelliklerde olmayacaktır.

  • Egzersiz Hareketleri

Ayak kaslarınızı günlük olarak çalıştırmaya özen gösterin. Hergün belirli aralıklarla çeşitli germe hareketlerini ihmal etmeyin. Ayaklarınızı yukarı, aşağı , sağa ve sola hareketler ile gerin.
Ayak parmaklarınızı teker teker tutun ve çekin. Bu sayede günlük yaşam içerisinde hiç çalışmayan kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

  • Ayaklarınızı Kaldırın

Yoğun ve yorucu bir günün ardından evinize geldiğinizde ayaklarınız baş hizanızdan daha yüksek bir şekilde kaldırın. Bu sayede ayaklarınızda kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.
Özellikle ayaklarınızın şiştiğini düşünüyorsanız sırt üstü yere yatın ve ayaklarınızı kaldırın. Ayaklarınızda ki rahatlamayı hissedeceksiniz.

  • Ayak Bakımı

Ayak sağlığı için bakım yapmalısınız. Haftada bir veya iki kere yaptığınız ayak bakımı sizin için yeterli gelecektir. Ayaklarınızı nantar, siğil gibi sorunlardan uzak tutmak için bakım gerekiyor. Ayrıca ayaklarınızı tırnak bakımını düzenli olarak yapmalısınız. Ayak tırnaklarızını düzgün kesmelisiniz. Düz kesilmeyen veya derinden alınan tırnaklar batmaya neden olacaktır. Ayak bakımı için ayak maskesi tercih edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.