Ne İşe Yarar

B2 Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar

B2 Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar

Hayatımız boyunca çeşitli vitaminlere ihtiyaç duymaktayız. Bunlarda birisi de B2 vitamini ‘dir. Genel olarak en çok bilinen B vitaminlerinden birisi olarak aklımıza gelmiyor. B vitamini denilince ilk olarak B12 vitamini akıllara geliyor fakat diğer vitaminlerde bir o kadar önemlidir. Bu bu makalemizde B2 vitamin hakkında nedir ve B2 Vitamini Ne İşe Yarar konuları hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

B2 Vitamini Nedir ?

Riboflavin olarak da adlandırılan vitamin B2 çoğu hayvan ve bitki dokusunda bulunan ve suda çözünen bir vitamindir. B2 adrenal fonksiyonu desteklemeye yardımcıdı. Sağlıklı
bir sinir sistemini sakinleştirmeye ve korumaya yardımcı olduğu aynı zamanda gıdalara enerji kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Kısaca önemli olan
metabolik süreçleri kolaylaştıran temel B vitaminlerinden sadece birisiir.

Günlük vitaminlere ne kadar ihtiyacımız var https://www.neiseyariyor.com/vitamine-ne-kadar-ihtiyacimiz-var/ makalemizden öğrenebilirsiniz.

B2 Vitamini Ne İşe Yarar

B2 Vitamini Ne İşe Yarar
B2 Vitamini Ne İşe Yarar

Riboflavin vücutta hayati metabolik süreçlerde yer alır ve enerji üretimi ve normal hücre fonksiyonu ve büyümesi için gereklidir. Diğer B vitaminlerinin yararlı hale getiren kimyasal değişikliklere maruz kalmasına yardımcı olmak için VI vitamini de çok önemlidir. Gelişmekte olan araştırmalar, riboflavin / vitamin B2’nin bir antioksidan olarak rol oynayabileceğini, potansiyel olarak kanserin önlenmesine yardımcı olduğunu ve serbest radikaller olarak bilinen zararlı moleküllerin çoğalmasını kontrol ederek kolesterol birikmesini yasakladığını göstermektedir.
birikmesini yasakladığını göstermektedir.

Riboflavin desteği ile önlenebilecek veya hafifletilebilecek yaygın hastalıklar ve hastalıklar yenidoğan sarılığı , anemi , anoreksi / bulimia, katarakt, bilişsel işlev (düşünme ve hafıza), depresyon ve migreni içerir .

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır

Öncelikle detaylı olarak yapılan kan tahlillerinde çok daha fazla B vitaminlerinin eksikliği tespit edilir ve gerekli tedavi süreci hekiminiz tarafından size aktarılacaktır.
Riboflavin eksikliği (ariboflavinosis olarak adlandırılır) 0.5-0.6 mg / gün’den daha düşük dozlarda görülebilir. Çok az riboflavin zayıflık, boğazda şişlik / ağrı, şişmiş bir dil, deri çatlaması (ağızda çatlamış köşeler dahil), dermatit ve anemiye neden olabilir. Riboflavin / vitamin B2 eksikliği de görme ve kaşıntı, sulanma, boğaz veya kanlı gözlerin yanı sıra gözlerin ışığa duyarlı ve kolayca yorulması gibi vizyonu da etkileyebilir.

B2 vitamini içeren besinleri sizlerden yorum olarak bekliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.