Ne İşe Yarar

Yeni Doğan Bebek Sağlığı İçin İpuçları

Yeni Doğan Bebek Sağlığı İçin İpuçları

Bebek sağlığı denilince akla ilk gelen yeni doğan bebeklerin sağlığıdır. Yeni doğan sağlığı korunması gereken en önemli sağlıktır. Her insanın kendine iyi bakıp sağlığını koruması gerekse de bir insanın en çok korunması gerekilen zaman yeni doğduğu zamandır. Yeni doğan sağlığı korunamadığı müddetçe bebeğin büyüyüp erişkinliğe eriştiğinde dahi bir hastalığa sahip olması ya da sık sık hastalanması kaçınılmaz olur. Bu yüzden bir insanın yaşamı boyunca sıkıntı çekmemesi için yeni doğduğu esnalarda sağlığına son derece dikkat edilmeli ve korunmalıdır.

Bebek Sağlığı Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

♦ Bebek sağlığı çabucak hastalanmaya meyilli olduğu için bebeğe büyük bir önem verilmeli ve dikkatli bir şekilde korunmalıdır.

♦ Bebeğin üşümemesi için bebek sıkı giydirmelidir ancak bebek çok sıkılmamalı ya da terletilmemelidir. Eğer terletilirse teri üzerinde geri soğuyacağı için bu bebeği hastalandıracaktır.

♦ Bebek sağlığı için beslenme de çok önemlidir. Bebek için en önemli olan besin şüphesiz anne sütüdür. Bundan dolayı bebeğe ilk 6 ay boyunca kesinlikle anne sütü verilmelidir.

♦ Bebek Sağlığı için son derece önem arz eden şey ise aşılardır. Bebeğin aşılarının zamanında yapılması ve tam olması gerekir. Aşısı eksik olan çocuğun hastalıklara yakalanma riski yüksektir.

♦ Bebeğin sağlığı annenin sağlığından geçer. Anne hasta olduğu müddetçe hastalığı sütüne de yansıyacağı için bebek de hastalanacaktır. Bu yüzden annenin kendisine iyi bakması gerekir. Anne kendisine iyi bakar ve sağlıklı olursa bebek de sağlıklı olacaktır.

♦ Bebek sağlığının iyi bir düzeyde olması için yaşanılan ortam da önemlidir. Bebeğin bulunduğu yerin fazla soğuk ya da fazla sıcak olması bebeği hastalandırabilir. Bu yüzden bebeğin bulunduğu yerin ısısının düzgün bir şekilde ayarlanması gerekir.

♦ Bebeğin hastalanmaması için doğumundan sonraki ilk kırk gün çok önemlidir. Bu kırk gün içerisinde bebeğe çok iyi bakılmalı ve mümkünse bebek evden çıkarılmamalıdır.

♦ Bebek büyüyüp ek gıdalara geçtiğinde ise bebeğin neye alerjisi olup olmadığı anlaşılmalı ve ona göre besin verilmelidir. Bir bebeğin ya da insanın alerjik olduğu bir besini yemesi kişide hiç istenmeyen rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Bu konu ile benzer içeriklerimize aşağıdaki kategorimizden ulaşabilirsiniz.
Gebelik ve Annelik

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.