Ne İşe Yarar

Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur mu?

Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur mu?

Hamilelik döneminde saç boyatma, bebek üzerinde herhangi bir zararı olup olmaması kesin olmamakla birlikte bazı hastalıkların saç boyatan annelerde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur mu? sorusu bebek bekleyen annlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Saç boyalarının içinde bulunan bazı maddeler anne karnında olan fetüs için risk doğurabilir. Hamileyken saç boyatmanın oluşturabileceği zararlar olabilir. Hamile kadınların formaldehit içeren ürünlerden mutlaka kaçınması gerekmektedir. Yalnızca saç boyaları değil ağartıcı pigmentler ve düzleştirici ürenler de bebekler için tehlikeli olabilmektedir. Bu kimyasal maddeler anne adayı tarafından deri yoluyla emilir ve annenin karnından plasentaya ulaşır. Böylece gelişmekte olan fetüsün kan dolaşımına geçebilir. Bundan dolayı özellikle hamileliğin ilk üç aylık döneminde kesinlikle saç boyası kullanılmamalıdır.


Özellikle hamileliğin ilk üç ayında saç boyasına maruz kalan bebeklerde bazı hastalıkların görülme sıklığı yüksektir. Nöroblaston ve konjenital katarakt boyaya maruz kalan bebeklerde görülebilir. Göz merceğinde ortaya çıkabilen bu hastalıklar, bebeklik döneminde en sık karşılaşılan kanserlerdir. Hamilelerde saç boyatma sinir sistemi etkisi ile oluşan bir kanser türü olan nöroblastom riskini ortalama 3 kat arttırmaktadır.

Saç Boyatmanın Bebeğe Zararları

Hamileyken saç boyatmanın zararları konusunda uzmanlar genellikle fikir birliği içindedir. Bundan dolayı kullanmayı düşündüğünüz saç boyasının tipi ya da markası ne olursa olsun kesinlikle kaçınmalısınız. Bazı bitkisel boyaların herhangi bir zararı olmadığı söylense de bu konuda anneler hassas davranmalıdır. Tedbirli davranmak ve saç boyamasını doğumdan sonrasına bırakmak çok daha uygun olacaktır.


Gebelik sürecinde illa ki saç boyatmanız gerekiyorsa, bunu gebeliğin dördüncü ayından sonrasına bırakabilirsiniz. Bu süreçten sonra bebeğinizin organ gelişimi nispeten tamamlanacaktır. Bu dönemde de tercihen kimyasal boyalar yerine bitkisel boyaları tercih etmektir. Bununla birlikte içeriğinde amonyak olan boyaları kullanmamalısınız. Boya yaptıktan sonra da saç diplerinizi titizlikle yıkamalısınız.

Boyama işlemini evde kendiniz yapacaksanız, mutlaka ellerinize eldiven giymeye özen göstermelisiniz. Hamilelik döneminde saç boyatmak uzmanlar tarafından önerilmese de belirli bir dönemden sonrasına erteleyebilirsiniz. Yine de kendi kadın doğum uzmanınızdan bu konu hakkında bilgi alabilir, ne zaman saç boyatabileceğinize dair sorularınızı sorabilirsiniz.

Hamilelikte alınması gereken vitaminleri https://www.neiseyariyor.com/hamilelik-icin-gerekli-vitaminler-nelerdir/ makalemizden inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.