Ne İşe Yarar

Sırt ve Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir

Sırt ve Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir

Bel ağrısı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkarak her yaştan insanın günlük yaşamını etkileyebilir. İnsan yaşlandıkça , icra ettiği meslek nedeniyle, dejeneratif disk hastalıklarına bağlı olarak bel ağrısı hissedebilir.
Günlük yaşam içerisinde oldukça aktif olan insan ters yaptığı bir hareketle bölgede kas zedelenmesine neden olabilir ve bir süre bel ağrısı ile yaşamak durumunda kalabilir. Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme randevu alabilirsiniz konusunu ele aldığımız bu yazımızın faydalı olacağını umuyoruz.


Bel ağrısı ayrıca , omurlar arası diskler, omurilik ve sinir , bel ve sırt kasları , iç organları , bel çevresi cildi ile ilgili olabilir. Bu nedenlerden dolayı uzun süreli geçmeyen bel ağrılarınız için bir doktora görünülmesinde fayda vardır. Fakat bel ağrısı için hangi bölüme gidilir hakkında bilgi sahibi olmaya bilirsinizi. Bu yazımızda size bel ağrısına hangi branş bakar konusu hakkında bilgiler aktaracağız.

Bel Ağrısı İçin Doktora Gitmelimiyim ?

Bel ağrısı bazı kişilerin günlük yaşadığı durumlardan dolayı ortaya çıkabilir. Bir süre doktora gitme ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda daha fazla beklemenin doğru olmayacağını hatırlatmak isteriz.

  • Bel ağrınız aynı zamanda bacaklarınıza vuruyor ve bacaklarda uyuşmayla birlikte karıncanlanma da hissediyorsanız.
  • Sırt ve bel bölgesinde ki ağrı dayanılmaz şekilde şiddetliyse.
  • Çeşitli ağrı kesiciler veya kremler ile azalmıyorsa.
  • Bir müddet dinlenme ile ağrılarınız dinmiyorsa.
  • Günlük yaşam içerisinde düşme sonrası ağrınız geçmiyorsa.
  • Yürümekte zorlanıyor ve hatta ayakta duramıyorsanız.
  • İdrar yaparken aşırı zorlanma varsa.
  • Bel ağrısı ile birlikte ateş yükselmesi gibi belirtileriniz varsa kesinlikle zaman kaynetmeden bel ağrısı için doktora başvurmalısınız.

Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme

Bu başlık altında sırt ve bel ağrısı için hangi bölüm veya doktora gitmeniz gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle herhangi bir tamvatik durum ortaya çıkmadıysa veya hiç bir problem olmadığı halde ortaya çıkan bel ağrısında ilk olak mahellenizde bulunan aile hakimine gidilmesi gerekebilir. Aile hakiminiz size bir teşhis koyabilir ve size hangi branşa gitmeniz gerektiğini söyleyebilir.
Fakat bel ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlere bağlı olarak gidilmesi gereken doktorda değişebilir.

Fakat bel ağrısına bakan bölümler ; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon , Ortapedi ve Tramvalatoji ve Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi’dir.

Bel Ağrısı Yaşamamak İçin Gerekli Önlemler

Sırt ve bel ağrısı riskini azaltmak için bazı yapılması gereken durumlar vardır.

Egzersiz : Düzeneli olarak yapılan egzersiz , güçlenmeye ve vücut ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olur. Squat Ne İşe Yarar

Diyet : Sırt ve bel ağrısı yeterli olarak alınmayan D vitamini ve kalsiyum kaynaklı olabilir. Bunlar kemik sağlığı için gereklidir.

Vücut Ağrılığı : İnsan bedeninin taşıdığı ağırlık bel ağrısını etkiler. Kilolu olanlar da daha fazla bel ağrı görülmektedir.

Duruş : Duruşunda ağrılar üzerinde etkisi vardır. Ağrılığınızı her iki ayağınıza eşit şekilde yerleştirin. Dik durun ve öne doğru bakın. Başınız omurga ile aynı hizada tutmaya özen gösterin.

Kaldırma : Ağrı bir şeyi kaldırırken belinizi değil bacaklarınızı kullanın.

Ayakkabılar: Düz ayakkabı tercihi daha az gerginlik yapar.

Yatak : Omurgalarınızı dik tutan buna ek olarak omuz ve kalçalarınızın ağırlığını destekleyen yataklar tercih edilmelidir. Boynunuzu dik açıya zorlayan bir yastık kullanmayınız.

Bel Ağrısına Hangi Bölümler Bakar Özet

Bu içeriğimizde genel olarak bel ağrısı yaşayanların hangi bölümden randevu almaları gerektiği hakkında net bir bilgi verilmesi hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra ne zaman doktora gidilmelidir. Günlük yaşanımız içerisinde bazı şeyleri değiştirerek bel ağrılarının önüne geçilebileciğinden de bahsettik.
Son olarak tekrar yazmakta fayda var. Bel ağrısı için randevu alabileceğiniz branşlar : Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon , Ortapedi ve Tramvalatoji ve Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.