Ne İşe Yarar

Biberiye Çayı Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Biberiye Çayı Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Biberiye çayı içmenin çok faydalı olduğunu yazımızın başında aktaralım. Peki biberiye çayı ne işe yarar , başlıca belirtmemiz gerekirse birçok yararı bulunuyor.
Sindirimi optimize etmeye , kanseri önlemeye , cilt sorunlarını tedaviye kadar bir çok yararının olduğu belirtiliyor. Günlük yaşam içerisinde kaygıyı gidermeye ve rahatlatmaya da faydalıdır. Tabi ki bu kadar faydasının yanında bazı yan etkiler de görülebilir.
Kusma , mide bulantısı en çok rastlanılan yan etkiler arasında yer almaktadır. Kasılmalara neden olduğu için hamilelerin kullanmasının pek doğru olmayacağını da belirtmekte yarar var.

Biberiye Çayı Nedir ?

Biberiye çayı, botanik ismiyle Rosmarinus . Bu bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Bu bitki ise Akdeniz bölgesine özgüdür ve her daim yeşil kalabilen bir bitkidir. Nane ailesinden olan Biberiye çayı esansiyel yağ , biberiye özü ve biberiye çayı yapmak için kullanılır.
Bitkisel bir vitamin deposu adını da verebiliriz. Vitamin , demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Mutfak yemeklerinde kullanılmaktadır, bunun yanı sıra uçucu yağların yapımında kullanılır. Bahçenize ektiğiniz biberiye yaprağından kendinize bir çay demleyebilirsiniz.

Biberiye Bitkisi

Eski dönemlerde özellikle saç dökülmesinde ve sindirim sistemi rahatsızlıkları başlıca olmak üzere bir çok rahatsızlığı tedavi için kullanıldı. Günümüzde yapılan araştırmalar da ise Biberiye çayının , sağlıklı bir diyetle birleştirilen yaşam biçiminde daha faydalı olabileceğini göstermektedir.

Biberiye Çayı Ne İşe Yarar

Biberiye çayı ne işe yarar demeyin. Hazımsızlık , anemi , kronik ağrı , saç dökülmesi , yüksek tansiyon , endişe ,stres ,depresyon ve çok sayıda cilt hastalığına iyi geldiği belirtiliyor. Biberiye çayının bazı öne çıkan faydalarını sizler için derledik ;

Cilt Bakımı

Biberiye çayı içeriğinde bulunuan bileşikler , antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde dolaşım artmaktadır. Dolaşımın artmasına bağlı olarak cilt görünümünün iyileştiği bilinmektedir. Özellikle egzema üzerinde etkili olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.

Sindirimi Kolaylaştırır

Diyetisyene gittiğinizde listenizde Biberiye çayı gördüğünüzde kesinlikle şaşırmamalısınız. Çünkü biberiye çayı sindirimi kolaylaştırmaktadır. Biberiye çayı içmek bağırsakların sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.
Biberiye çayı, gaz ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olan antispazmodik özelliklere sahiptir. Bu bitkisel çay aynı zamanda sağlıklı bağırsak bakterilerini destekler ve besin emilimini artırır.

Biberiye çayı ayrıca bağırsaklarınızdaki mikroflorayı ve iyi bakterileri dengelemeye yardımcı olan bir bileşik olan karnosik asit içerir. Biberiye çayı içmek sindirim sisteminizin bir hastalıktan sonra iyileşmesine yardımcı olabilir veya mide rahatsızlığını iyileştirebilir ( 1 ). Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu, vücudunuzun enfeksiyonları daha kolay gidermeye yardımcı olabileceği ve vücudunuzun yağları daha verimli bir şekilde işlemesi nedeniyle kilo kaybına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Sakinleştirici

Biberiye çayı tüketerek günlük yaşam içesirisinde endişe, stres ve asabiyet konusunda sizi rahatlatacaktır. Stres hormonu seviyelerini düşürebilir bu sayede sakinleşebilirsiniz .

Karaciğer Fonksiyonu

Erken araştırma, biberiyenin karaciğerin sağlığını ve işlevini iyileştirebileceğini ve ayrıca idrara çıkmayı uyararak vücudu detoksifiye ettiğini göstermiştir. Bu, vücudun toksinleri daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırmasına ve çeşitli organ sistemlerinde zorlanmayı hafifletmesine yardımcı olabilir .

Saç Bakımı ve Saç Dökülmesi

Biberiye yağı, uzun süre önce alopesi gibi erken saç dökülmesi durumları için doğal bir ilaç olarak lanse edilmiştir. Biberiye çayı içmek de aynı yararları sağlayabilir. Biberiye çayı, saç köklerini uyaran ve saç büyümesini artıran kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Dolaşımın artması, aynı zamanda daha güçlü teller oluşturmaya yardımcı olan saç köklerine de hayati besinler sağlar.

Ayrıca biberiye çayını topikal olarak saçların uzaması için bir saç durulaması veya şampuan olarak da kullanabilirsiniz. Bir biberiye kılı durulama kepek ortadan kaldırmak ve saç ağırlığını kaldırabilir ürün birikimini kaldırmak için yardımcı olabilir.

Biberiye Çayı Yan Etkileri

Alerjiler : Biberiye çayı salisilatta bulunan kimyasal maddelerden biri aspirine çok benzer ve aspirine alerjiniz varsa vücudunuz da benzer şekilde tepki verebilir.

Hamilelik : Biberiye çayında bulunan bazı bileşikler , düşük, uterus kanaması veya erken doğum ile sonuçlanabileceğinden, özellikle ilk iki trimesterde, hamilelik sırasında tehlikeli olan menstruasyona neden olabilir. Ayrıca, emziren anneler bu bitkiden uzak durmalıdır, çünkü bu bitkideki uçucu bileşenlerin bazıları anne sütünden bebeğe geçebilir .

Mide sorunları : Biberiye çayı içmenin en yaygın yan etkilerinden bazıları mide bulantısı, kusma, bağırsak iltihabı ve hemoroit kanamasıdır. Bu genellikle, sadece bu çayın demlenmesinde kullanılan nispeten küçük miktarlarda değil, büyük miktarlarda biberiye tüketildiğinde görülür.

Kanama : Eğer bir kanama bozukluğunuz varsa, bu bitki çayının antikoagülan yapısı durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, belirli rahatsızlıkları olanlarda çeşitli dokuların morluk ve hassasiyetine de neden olabilir. Yine, biberiye çayı denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir

1 çay kaşığı biberiye (kurutulmuş, taze veya toz halinde)

1 su bardağı su (süzülmüş)

1 tatlı kaşığı bal veya istenirse

Adım 1 – Suyu küçük bir tencerede kaynatın ve ardından ısıyı azaltın.
Adım 2 – Biberiye bitkisini suya ekleyin ve 5-6 dakika boyunca dikleşmesini bekleyin.
Adım 3 – Karışımı bir çay fincanı içine süzün
Adım 4 – İsterseniz tatlandırıcı ekleyin.konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Sizlerde sorularınız veya yorumlarınızı sitemize bırakabilirsiniz.

Biberiye Çayı ile İlgili Sorular

Biberiye çayı ile ilgili gelen sorular. Sizde sorularınızı bize yazabilirsiniz.

Biberiye çayı hamilelikte zararlı mı?
Biberiye çayı emziren anneye zararlımı ?
Biberiye çayı düşüğe neden olurmu ?
Biberiye çayı emzirenler kullanabilir mi ?
Biberiye çayı boy uzatır mı?
Biberiye çayı alerji yaparmı ?
Biberiye çayı ayda kaç kilo verdirir ?
Biberiye çayı bağırsakları çalıştırır mı ?
Biberiye çayı anne sütünü artırırmı ?
Biberiye çayı mideye dokunurmu?
Biberiye çayı kansere iyi gelirmi?
Biberiye çayı haftada kaç kilo verdirir?
Biberiye çayı diş ağrısına iyi gelirmi ?
Biberiye çayı günde kaç bardak içillir?
Biberiye çayı en fazla ne kadar içilmeli?
Biberiye çayı aç mı tok mu içilir?
Biberiye çayı baş ağrısı yaparmı?
Biberiye çayı basura iyi gelirmi?
Biberiye çayı basen eritir mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.