Ne İşe Yarar

Karabaş Otu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir?

Avrupa’da  Fransız lavantası olarak bilinen  bu bitki ülkemizde karabaş otu olarak anılmaktadır.  Ayrıca bu bitkiyi kelebek lavantası, tepeli lavanta, çalı lavanta olarak adlandırılmaktadır.  Oldukça güzel renklerden oluşan bir bitkidir. Yaz aylarında genel olarak mor rengini alır bunun yanı sıra pembe veya beyaz renkte çiçekler açar. Karabaş otu ne işe yarar , karabaş otu nasıl kullanılır, karabaş otu neye iyi gelir karabaş otu nerede satılır, karabaş otu faydaları nelerdir gibi sorular en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Karabaş Otu Ne İşe Yarar

Karabaş otunun birçok faydası bulunuyor. Bunun yanı sıra ilaç sanayinde kullanılan bir bitkidir. Ayrıca gıda, kozmetik, ilaç gibi alanlarda  üretilen ürünlerin içeriğinde yer almaktadır.  Karabaş otu ne işe yarar ve faydaları nelerdir genel olarak belirtecek olursak.

 Karabaş otu faydaları;

Karabaş otu karın ve mide ağrısı için geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

Mide bulantısına iyi geldiği belirtiliyor.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcıdır. 

Bitkinin içeriğinde yer alan anti inflamatuar özelliği sayesinde yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Karabaş otunun içerdiği antioksidan sayesinde cilt için yaşlılık karşıtı özelliği taşımaktadır.

Uykusuzluğa iyi gelir. 

Kan dolaşımını hızlandırır.

Hazımsızlığa karşı iyi bir savaşçıdır.

Egzama semptomlarının (kaşıntı gibi)  rahatlatılması için kullanılmaktadır.

Gevşetici özelliği sayesinde kas ağrılarını ve kas yorgunluğunu giderir.

Saç dökülmesine karşı kullanılmaktadır daha canlı ve parlak saç görünümüne katkıda bulunur.

Karabaş Otu Nerede Bulunur

Günümüz koşullarında karabaş otu yetiştirmek kolay değildir.  Fakat  doğada Kendi başlarına yetişen bu bitkiyi taze olarak toplayabilirsiniz. Karabaş otunu aktarlardan temin etmeniz mümkündür.  Aktarlardan alınan karabaş otu kurutulmuş olarak satılmaktadır. Taze olarak bu bitkiyi bulmak pek mümkün değildir. Ayrıca karabaş otu çayını hazır olarak poşet çay formunda alabilirsiniz.

Karabaş Otu Kullananlar

Karabaş otu ne işe yarar makalemizde gerçek kullanıcı yorumlarına ihtiyacımız var. Karabaş otu kullananlar nasıl tükettiklerini sitemize yorum olarak yazabilirler.

Karabaş Otu Yağı Fiyatı

Eczanelerden temin edebileceğiniz  karabaş otu yağını çeşitli bilinen alışveriş sitelerinden de satın alabilirsiniz. Güncel fiyatları Ortalama olarak 20 ml 50 ile 100 TL arasında değişmektedir.

Bu makele ile benzer diğer içeriklerimizi incelemek isterseniz;

Karanfil Ne İşe Yarar
Sarı Kantaron Ne İşe Yarar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.