Ne İşe Yarar

Biotin Ne İşe Yarar 5 Faydası

Biotin Ne İşe Yarar 5 Faydası

Biotin B7 vitamini olarak bilinen B vitaminlerinin içerisinde yer alıyor. Bir çok kaynakta koenzim R ve H vitamini olarak adı geçiyor. Genel olarak vücudun aldığı gıdayı enerjiye dönüştürmesi ile bilinen B vitamini komleks vitaminlerinden birisidir. Biyotin suda çözünebilir formdadır, bu durum ise vücudumuzun saklamadığı anlamına geliyor. Biyotin sağlıklı cilt ve tırnaklar için önemlidir, bunun yanı sıra saç, göz, karaciğer ve sindirin sistemine faydalar bulunuyor. Genel olarak biotin ne işe yarar ve sağlık açısından faydaları nelerdir.

Biotin Ne İşe Yarar

A. Saç ve Tırnak Güçlendirir

Biyotin saç ve tırnaklar için öne çıkan bir takviyedir. Biyotin takviyesi ile daha sağlıklı bir saç görünümüne kavuşabilirsiniz. Biyotin saçların uzaması ve daha sağlıklı aynı zamanda daha güçlü saçlar için gereklidir. Tırnaklarınızın daha sağlıklı büyümesine neden olacaktır.

B. Cilt Sağlığı

B vitamini kategorisi içerisinde yer alan biyotin eksikliği cilt için çeşitli sorulara neden olabilir. Cilt üzerinde döküntüler, akne, sedef hastalığı ve genel anlamda kaşıntı gibi sorunlara neden olabilir.
Cilt içeriden dışarıya doğru beslenmediği taktirde sinir sistemi boyunca toksisiteler oluşur ve cildin yüzeyinde kendisini belli eder. Bu durum ise biyotin ve B vitamini eksikliğini gösteren işaretlerden birisi olarak saptanabilir.

C. Kan Şekerini Düzenler

Biyotin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Diyabet hastaları ile sağlıklı kan şekeri seviyesini korumak için mücadele edenlere biyotin yardımı olabilir. Fakat takviye edici bir gıda almadan önce böyle bir rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza başvurunuz.
Yapılan araştırmalar ile B vitamini kompleksi insülin salgılanmasını uyararak tip 1 ve tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

D. Hamilelik ve Emzirme

Biotin hamilelik ve emzirme döneminde önemli olabilir. Bu dönemlerde kadınlar için bu vitamin artan bir ihtiyaç haline gelebilir. Hamila kadınların bazılarında hafif düzeyde biyotin eksikliği olabileceği tahmin edilmektedir. Hamilelik vücutta daha hızlı biyotin parçalanması nedeniyle eksiklerin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde takviye almadan önce daima doktorunuza ve kadın doğum hekimine danışınız.

E. Enerji Arttırır

Biotin ile birlikte diğer B vitaminleri, alınan gıdaların enerjiye dönüştürmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple biyotin eksikliği enerjide ciddi anlamda çöküş hissetmenize neden olabilir. Biyotin ve B vitamini eksikliği yorgunluk, ruh hali değişimleri gibi sorunlarına neden olabilir. Aile hekiminize danışarak Biyotin ve B vitamini takviyesi önerisi alabilirsiniz.

Biotin Ne İşe Yarar 5 Faydası 1

Doğal Olarak Biotin Kaynakları

Biyotin almak için herhangi bir takviye almanıza gerek olmayabilir. Aşağıda verilen gıdalardan doğal olarak biyotin alabilirsiniz.
Kolaylıkla ulaşabileceğiniz kaynaklar,

Peynir
Yumurta sarısı
Soya fasülyesi
Yer fıstığı
Karnıbahar
Mantar
Fındık

B vitamini ile ilgili makalemizi B vitamini Eksikliği Bel Ağrısı Yapar Mı ? okumanızı tavsiye ederiz.

Uyarı : Bilinen bir rahatsızlığınız varsa öncelikle hekim konrolüne girmelisiniz. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra biyotin eksikliği varsa takviye isteyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.